Ana SayfaSaç BakımıSaç Tipine Özel Bakım Önerileri

Saç Tipine Özel Bakım Önerileri

-

Kadın her zaman saçları ile kadındır. Sarı olsun, siyah olsun, kısa olsun, uzun olsun yine de iyi bir şekil vermek ve saç renginin yüzüne iyi bir şekilde gitmesini sağlamak ister. Saç dökülmeleri en fazla kadınları sıkıntıya sokar. Saçlarının tamamen biteceğinin korkusunu yaşayan saçı dökülen her kadınlar için ve daha hacimli saçlara sahip olmak isteyenler için bu makalemizde saç tipine göre nasıl bakım yapılmalıdır birkaç öneride bulunalım istedik.

Kepek Sorunu Olanlar

Saçta kepek sorunu hemen hemen herkeste bir ara görülmüş saç sorunlarından birisidir. Bir kişinin saçında kepek olması toplum içinde omuzlarına dökülen kepeklerin kötü görüntüsüne ve kafada kaşıntıya sebep olabilir. Bu sebeptendir ki hemen kepekli saçların tedavisi yapılmalıdır. Kepekli saçların daha hacimli ve daha bakımlı görünmesi için saçlarında kepek olanlar badem yağı içeren ve ısırgan otu içeren şampuanlar kullanmalıdırlar.

Isırgan ve badem yağı içeren şampuan kullanmak istemeyenler ise gün aşırı verecek olduğumuz birkaç bitkisel kürü saçları için uygulayabilirler. Kepeğin düşmanı olan limon bir kaseye sıkılarak iki yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak iki günde bir olmak üzere saç diplerine uygulanır. Daha sonra yarım saat saç bu karım ile bekletilir ve yıkanır. Bu kür haftada iki gün olmak üzere saça uygulanabilir.

İnce Telli Saçlar

Daha hacimli saçlar için ince telli saçları olanlar saçları için rahatlıkla briyantin ve jöle kullanabilirler. Diğer saç tiplerine göre daha az dökülme gösteren ince telli saçlar her zaman bademli şampuanlar ve ısırgan özlü şampuanlarla yıkanabilir. İnce telli saçlarda çok fazla fön kullanmak diğer saç tiplerinden saçlara biraz daha fazla zarar verebilir.

Kuru Saçlar

Kuru saçlar her zaman sorunlu saçlar olarak bilinir. En zor şekil alabilen bu tip saçlara özel şampuanları kullanmak saçların biraz daha hacimli görmesini sağlayabilir. Saç diplerine bir miktar saç besleyici özelliği olan organik yağlardan kullanmak saçların bir miktar daha beslenerek hacimli bir görüntü almasını sağlamaktadır. Kuru saçlar her zaman yukarıdan aşağıya doğru tarama usulü ile taranmalıdır. Çünkü bu saç tipi hızlı kırılma özelliğine sahiptir.

Sağlıklı Saçlar İçin

Isırgan suyu: İki günde bir olmak üzere banyodan sonra saça masaj yaparak kullanılır. Bir litre suya bir tutam ısırgan atarak on dakika kaynatmak uygundur.

Lavanta suyu: Üç litre suya bir 50 gram kadar konulan lavanda 10 dakika kadar kaynatılır. Banyo yapıldıktan sonra en son bu su ile saç diplerine masaj yaparak saçlar yıkanmalı ve bu şekilde durulamadan kurumaya bırakılmalıdır.

Çam yağı: Çam yağı her tip saç dökülmesi ve hacimli bir saç görüntüsü almak için kullanılan yağ türlerinden birisidir. Çam yağı direkt olarak saç diplerine masaj yaparak kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz