Ana SayfaSaç BakımıSaç Kepeğini Engellemek İçin Bitkisel Öneriler

Saç Kepeğini Engellemek İçin Bitkisel Öneriler

-

Saç kepeği saç derinizdeki ölü hücrelerin bazı faktörler nedeniyle dökülmesidir. Kıyafetlerin üzerine dökülen ve kirli bir görünüm sergileyen kepek aslında bir deri hastalığıdır. Kepeğe neden olan faktörler şampuan değişikliği, yanlış şampuan kullanımı, saç şekillendirici ürünlerin sık kullanımı, kullanılan ilaçlar, hormon bozuklukları, kullanım suyunun yapısı, mevsimsel değişimler vb. birçok faktör kepek oluşumunda etkilidir.

Saç kepeğini engellemek amacıyla çeşitli kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bitkisel çözümlerin saç kepeği konusunda çok yardımcı olacağının söylemek gerekir. Peki, saçtaki kepek nasıl temizlenir? Saç kepeğinden kurtulmak için saç derinizin yenilenmesini ve ölü hücrelerden kurtulmak gereklidir. Bu nedenle saçınıza yapacağınız bakım maskeleri ve bitkisel kürler ölü hücreleri temizleyen yapıda olmalıdır.

Saç Kepeğinde Önemli Bir Yardımcı Limon Suyu ve Sirke

Limon suyu asidik yapısı ile ölü hücrelerin yok edilmesinde ve yeni hücrelerin yapılmasında etkilidir. Aynı zamanda saçınıza parlaklık kazandırır. Saç kepeğine karşı limon suyu şu şekilde uygulanmalıdır: Saçlarınızı şampuanla yıkayın ardından limon suyunu saçlarınıza parmak uçlarınızla yedirin ve 20 dk bekletin. Ardından saçınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi gün aşırı tekrarlayarak kepeklerden kurtulabilirsiniz. Aynı işlemi limon suyu yerine sirke ile de yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Kepeğine

Hindistan cevizi saç derisini nemlendirerek canlandırır. Günlük olarak Hindistan cevizi yağını masaj yaparak 20 dk bekletin. Ardından tarak yardımıyla saçınızı tarayın ve şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlem aynı zamanda saçınızın nem dengesini de sağlayacaktır.

Bitkisel Yağlar Saç Kepeğinden Kurtulmada Etkili

Badem yağı, susam yağı, aleo vera gibi bitkisel yağlar saçlarınızdaki kepeklerin giderilmesi ve saçların canlı bir görünüm kazanmasını da sağlar. Haftada birkaç kez sprey olarak kullanıp 20 dk saçınızda tutup yıkayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz