Ana SayfaSaç BakımıSaç Dökülmesinin Mevsimle İlişkisi Var Mıdır?

Saç Dökülmesinin Mevsimle İlişkisi Var Mıdır?

-

Saç kafamızın üstündeki deriyi kaplayan hem erkeklerde hem de kadınlarda hiç kuşkusuz fiziksel görünüşün vazgeçilmez bir parçasıdır. Dışarı çıkarken illa ki aynanın karşısında saçınızın nasıl durduğunu kontrol eder. Bazı zamanlar özel bir davet ya da bir iş toplantısına gidecekseniz saatlerce şekil vermeye uğraşırsınız. Özellikle kadınlar için saçın istenen şekle girmemesi büyük bir kâbustur. Ancak daha kötüsü birçok kişinin de şikâyet ettiği saç dökülmesidir. Peki saç dökülmesinin mevsimle ilişkisi var mıdır? Bunun için öncelikle saçınızın neden döküldüğü tespit edilmelidir.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi pek çok nedene bağlanabilmektedir. Erkeklerde genetik olabilmekteyken kadınlarda bu pek çok farlı nedene bağlanabilmektedir. Saça şekil vermek için uygulanan fön, düzleştirme, maşa yapma gibi işlemlerin yanı sıra boyalar, jöle kullanımı gibi çeşitli kozmetik ürünler, mevsim geçişleri ve hormonlardaki değişiklikler de saçları yıpratmaktadır. Bu yüzden saç dökülmesinin mevsimsel olup olmadığını kesin olarak anlayabilmek için bir cildiye uzmanına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Çoğunlukla mevsim geçişlerinde, hormonlardaki değişikliklere de bağlı olarak saçlarınız normale göre 2 kat daha fazla dökülebilir. Saç teli kaybınız 50-200 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle yazdan sonbahara geçişte havalardaki durgunluğun insan vücuduna etkisiyle saçların da büyümesi yavaşlar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Kişiye Göre Değişiklik Gösterir mi?

Saçlardaki canlılığın ve büyümenin Eylül ayında yavaşlamasıyla dökülmeye başlayan saçlar herkeste eşit oranda olmaz. Bunun nedeni geçen zaman ve saçınızın maruz kaldığı uygulamalara göre değişir.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Mevsimsel saç dökülmesi daha önce de bahsettiğimiz gibi cinsiyete ve saçın maruz kaldığı durumlara, hormonlardaki değişikliklere göre değişiklik arz etmektedir. Bunun yanı sıra farklı saç tiplerindeki saç dökülme oranı da aynı olmamakta bu nedenle her saç tipinin dökülme için alması gereken önlemler de farklı olmaktadır. Buna göre her saç tipi için farklı serum ve şampuan kullanılmaktadır. Eğer kuru ve cansız bir saç tipine sahipseniz B ve E vitaminlerinden zengin nemlendirici özelliğe sahip şampuanları tercih etmelisiniz. Ancak kepekli ve yağlı bir saç tipine sahipseniz selenyum sülfit ya da zinc içeren şampuanları tercih etmelisiniz.

Mevsimsel saç dökülmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da beslenme şekli… Mevsimsel saç dökülmeniz varsa vitamin, mineral ağırlıklı beslenmeyi tercih etmelisiniz. Protein, çinko, B12 içeren besinler tüketmeniz de tavsiye edilmektedir.

Bütün bunların yanı sıra mevsim geçişlerinden 1-2 ay öncesinde başlanacak olan saç bakım kürlerinin de saç dökülmenizi önleyebileceği söylenmektedir. Ancak yine de çok fazla saç dökülmeniz varsa bir cildiye uzmanına görünmeniz en doğrusu olacaktır.

1 Yorum

  1. Saç dökülmelerine karsi sarımsak çok iyi geliyor. Bir kaç diş sarımsağı ezip püre haline getirin ve saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar tuttuktan sonra durulayın. İnanilmaz faydasını göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz