Ana SayfaSaç BakımıSaç Dökülmesini Önlemek

Saç Dökülmesini Önlemek

-

Saç dökülmesini önlemek için sebeplerine bağlı olarak uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmakta. Sizlere bu yazımızda anlatmak istediğimiz saçlarınıza hasar vermemeye çalışarak dökülmenin önüne geçmenizi sağlamak olacak. Saçlarınız doğal yollardan ziyade sizin onlara yaptığınız uygulamalar sonucu zayıflar ve dökülürler. Bu konuda size biraz bilgi vermeye çalışacağız.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler

Saç dökülmesini önlemek adına bir çok hurafe bilgi dolanmakta. Özellikle kaynağından emin olmadığınız yöntemleri uygulamak adına saçınıza her bulduğunuz şeyi sürmemelisiniz. Her insanın saç yapısı farklı ve her saç probleminin sebebi farklı olabilir. Bu yüzden öncelikle saç dökülmesine neden olan faktörü bulup doğru yöntemlerle mücadele etmelisiniz. Biz sizlere saç dökülmesini önlemek adına saçlarınıza verdiğiniz zararı minimuma indireceğini düşündüğümüz önerilerde bulunacağız.

Saç kurutma makinesini daha az kullanın

Saçınıza şekil vermek için kullandığınız yüksek ısılar saçlarınızda bulunan proteinleri zayıflatır. Sağlıklı saçlarınızı sürekli yüksek ısıyla karşı karşıya bırakmak, çok sık kurutmak, şekil vermek için fön çekmek vb. saç tellerinizin giderek zayıflamalarına ve bu zayıf noktalardan da kırılmalarına yol açar. Bu da en önemli ve yaygın saç dökülmesi sebeplerinden birisidir. En sağlıklısı saçlarınızın doğal bir şekilde kurumasıdır. Elinizden geldiğince saç kurutma makinesini kullanmamaya özen gösterin.

Sadece saç kurutma makineleri değil aynı zamanda saç şekillendirici elektrikli aletler de saçlarınıza yüksek ısı verdiğinden aynı derecede zararlıdır. Saçlarınıza yüksek ısılar ile verdiğiniz zararlar bir süre sonra saç diplerinizi de etkileyerek daha kalıcı sorunlara yol açabilirler.

Permadan uzak durun

Perma uygulaması saçlarınızın kimyasal yapısıyla oynar ve değişiklikler yapar. Bu şekilde saçlarınızın düzleşmesini veya dalgalanmasını sağlar. İşin özünde bu işlem saçlarınızın içlerinde bulunan bağların koparılmasından oluşur.

Perma işlemi saçlarınızın kurumasına, zayıflamasına, matlaşmasına ve nihayetinde güçsüzleşmesine neden olur. Kuru ve zayıflamış olan saçlarınız zaman içerisinde dökülmeye başlar. Bunları göz önünde bulundurarak mümkün mertebede perma yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Boya ve renklendirici içeren diğer kimyasalları kullanmaktan uzak durun

Sürekli olarak boya ve renklendirici içeren kimyasallar kullanmak çok ciddi saç problemlerinin meydana gelme şansını arttırmaktadır. Saç dökülmesine karşı yöntemler araştırırken ilk önce daha fazla zarar vermemek için bu gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Devamlı saç boyama durumundaysanız saç boyama aralıklarınızı 4-6 hafta gibi zaman dilimlerine yaymanızda fayda var. Saçlarınızın beyazlamaya başlaması ve onları olduğu gibi bırakmak saçlarınızın dökülmesinden daha iyi ve doğru bir tutum olacaktır.

Saçlarınızı yakmayın

Saç renginizi değiştirmek veya tonunu açmak için kimyasal ürünler kullanarak saçınızı yakmak, saçlarınızda kendiliğinden bulunan doğal renk pigmentlerine zarar verecektir. Saçınızın doğal yapısıyla bu şekilde oynayarak büyük saç problemlerine kendi ellerinizle davetiye çıkartmış olursunuz. Saç renginizi açmak sonra tekrar boyamak, şekillendirmek için farklı kimyasallar ve ısı kullanmak gibi işlemler gerçek anlamda saçlarınıza suikast girişiminde bulunmakla aynıdır.

Saçlarınızı fazla çekiştirmeyin

Bazı saç modellerini elde etmek için saçlarınızı gerdirmeniz isteniyor olabilir. Fakat saçlarınızı şekillendirmek için bu germe işleminin dozunu aşırıya kaçırmamalısınız. Saçlarınızı germek için fazla çekmek köklerine zarar vererek saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Özellikle zayıf ve kırılgan saçlarda çok vahim durumlar ortaya çıkabilir.

Denizden çıktıktan sonra saçlarınızı mutlaka yıkayın

Özellikle yaz aylarında saç bakımımıza daha da dikkat etmemiz gerekmektedir. Saçlarımız devamlı olarak güneşin yakıcı sıcaklarına mağruz kalmaktadırlar. Bu yüzden onları nemli ve güçlü tutmak için sık sık duş almalı ve besleyici ürünler kullanmalıyız.

Yaz aylarının gelmesiyle denize girme faslı da başlıyor. Unutmayınız ki denizden çıktıktan sonra saçımızda kalan deniz tuzları, güneşle birleşerek saçlarımızı tahrip etmektedirler. Bu durumdan kurtulmak için denizden çıkar çıkmaz saçlarımızı temiz suyla iyice yıkamalı ve deniz tuzundan arındığına iyice emin olmalıyız.

Saçlarımızı yıkadıktan sonra kurulama kısmı da oldukça önemlidir. Saçlarımızı mümkün olduğunca doğal bir şekilde kurutmalıyız. Saç kurutma makinasından uzak durmalıyız. Havluyla yapacağımız kurulama işleminde ise elimizden geldiğince nazik davranmalı ve saçlarımızı yormamalıyız. Yaz aylarında saçların kuruması çok fazla zaman almayacağından kendi haline bırakmak en sağlıklı yöntem gibi görünebilir.

Saçlarınıza besleyici maskeler uygulayın

Saçlarınıza evde kendinizin hazırlayabileceği besleyici maskeler uygulayabilirsiniz. Özellikle kullandığınız şampuanın içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyerek, saçlarınızın mat görünümünü ortadan kaldırarak, parlak ve canlı bir görünüm kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Saç maskesi kullanırken mümkün olduğunca doğal ve besleyici maskeler kullanmaya özen gösteriniz.

Saç dökülmesi problemleriniz hala devam ediyor ise saç derinizle alakalı bir problem de yaşıyor olabilirsiniz. Saçlarınızla bilinçsizce uğraşmak yerine bu gibi durumlarda en kısa zamanda bir uzmandan görüşünü isteyebilir ve buna göre ilerleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz