Home Psikoloji Sabahları Yorgun ve Uykusuz Uyananlar İçin 6 Öneri

Sabahları Yorgun ve Uykusuz Uyananlar İçin 6 Öneri

0
Sabahları Yorgun ve Uykusuz Uyananlar İçin 6 Öneri

Uyku ile ilgili genel kanı, yetişkin bir insanın günlük 6 ila 8 saat arasında uyumaya ihtiyacı olduğu yönündedir. Bu uzun süredir savunulan bir düşünce olsa da, İngiltere’deki Surrey Uyku Araştırma Merkezi bunun spesifik olduğunu ve kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte 5 ila 9 saat arasında uykunun günlük uyku ihtiyacını karşılayabileceğini tespit etmiştir.

Günümüzde yoğun iş yaşamı, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ile geçirilen uzun zamanlar ve daha pek çok değişken sebep ile insanlar sabahları yorgun ve uykusunu tam olarak alamamış bir vaziyette güne başlamaktan şikayet ediyorlar. Sabahları yorgun uyanıyorum şeklinde şikayet eden insan sayısı azımsanmayacak derecede fazla. Bu şikayetler Fibromiyalji sendromundan (yumuşak doku romatizması) kaynaklı olabileceği gibi, iyi bir gece uykusu uyuyamamış olmaktan da kaynaklanabilir. Peki sabahları aşırı yorgun ve uyuşuk uyanmamak için nasıl bir yol izlenmeli? Elbette iyi bir gece uykusu için ve sabah daha erken ve dinlenmiş uyanabilmek için yapılabilecek bazı şeyler var. Sabahları geç uyanmak ve yorgun kalkmak derdinden kurtulmak ve sabahları dinç uyanmak için buyrun bakalım neler yapabiliriz;

Uykudan Önce;

1-) Uykudan Önce Kahve, Çikolata ve Alkolden Sakının
Kesintisiz, derin ve dinlendirici bir gece uykusu, hem fiziksel, hem de psikolojik sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Uykunun en derin ve dinlendirici olduğu saatler 4 saati geçmez. Bu 4 saat içinde uykunun sık sık kesintiye uğraması ise dinlendirici bir uykuya engeldir. Bu durum uyku kalitesini düşürecek ve sabah yorgun uyanmaya sebep olacaktır.

Bazı gıda maddelerinin gece tüketilmesi sindirim sistemini rahatsız edecek ve uykuyu bölmeye neden olacak huzursuzlukları meydana getirecektir. Kahve (kafein), alkol ve çikolata bunlardan bazılarıdır. Bu tür yiyecek ve içecekleri mümkün mertebe öğleden sonraları tüketmemek gerekir. Uzmanlar, kaliteli bir uyku için en azından uyku saatinden 6 saat önce bu gıdalardan uzak kalmayı tavsiye ediyor. Bazı uzmanlar ise, uyumadan 3 saat önce yemeyi kesmek gerektiğini belirtiyor.

2-) Uyumadan Önce Tuvalete Çıkın
Böbrekler biz uykudayken de çalışmaya devam ederler. Pek çok insan televizyon karşısında ya da elinde telefonu ile sosyal medyada gezinirken uykuya dalıyor. Farkına bile varmadan dolan mesaneleriniz, gece uykunuzun bölünmesine ve dolayısıyla düzensiz uykuya neden olacaktır. Bu nedenle uykuya yatmadan hemen önce tuvalete çıkmak, sağlıklı bir uyku için önemlidir.

3-) Yatak Odanızı Uyumaya Uygun Olarak Dizayn Edin
Sabahları dingin, enerji dolu ve uykunuzu almış olarak uyanmak istiyorsanız, bir Çin sanatı olan Feng Şui yöntemine göre odanızı dizayn edebilirsiniz. Bu yöntem son yıllarda Batıda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ömrümüzün ortalama olarak 3’te birini yatak odasında geçiriyoruz. Feng Şui Yöntemine göre, yatak odasında yer alan mobilyalar keskin kenarlı değil, yuvarlak kenarlı olmalıdır. Yatak kesinlikle kapı ile karşı karşıya olmamalı, duvarlar sevgi ve sıcaklığı temsil eden renk olan kırmızı ve tonları ile boyanmalı, yatak odasında ayna ve televizyon bulunmamalı, çarşaflar ise mavi ve siyah tonlarda olmamalı. Yatağın baş kısmı duvara dayalı olmalıdır. Bu uykuda iken insanın kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Ayrıca yatak odası çok kalabalık ve boğucu olmamalıdır. Yani yatak odanızı uykuya uygun bir biçimde şekillendirmek iyi bir uyku için gereklidir. Yatak odasına asla telefon sokulmaması gerektiğini de unutmayın.

Uyku Sonrası;

4-) Sabahları Mutlu Uyanın
Uyku sırasında stres, kaygı ve olumsuz duygu ve düşüncelerimiz bilinçaltının derinliklerine atılır. Dinlendirici ve yeterli bir uykudan sonra bile sabah kalktığınız da bu olumsuz duyguları geri çağırmak yorgun hissetmenize neden olacaktır. Dünde kalan kaygılarınızı, stresinizi yatakta bırakın. Güne pozitif duygu ve düşüncelerle başlayın. Gün içinde yapacak olduklarınızı planlayın.

5-) Sabahları Egzersiz Yapın

Sabahları yapılacak düzenli egzersiz, beyindeki stresi, vücuttaki uyuşukluğu ve hatta ağrılı semptomları atmaya yardımcı olacaktır. Hafif koşu ya da ev içinde yapılabilecek hafif egzersizler güne iyi başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca egzersiz sırasında salgılanan endorfinin, gün içinde enerji seviyenizi yüksek tutacağı, bilim adamlarınca tespit edilmiştir.

6-) Uyanır Uyanmaz Su İçin
Yapılan çeşitli araştırmalara göre, uykudan uyanır uyanmaz, kahvaltıya başlamadan önce su içmek, zihinsel olarak daha hızlı uyanıklık haline geçmenize yardımcı olacak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır. Sabah kahvaltıda normal çay veya meyve suyu tercih edilmelidir. Uzmanlar, kahvaltıda kahve tüketilmesine karşı çıkıyor.

Daha verimli, daha enerjik bir gün, geceden başlar. Kaliteli bir uyku güne iyi başlamanızı sağlayacak, sabah uyandıktan sonra edindiğiniz sağlıklı alışkanlıklar günün daha iyi geçmesine yardımcı olacaktır. Sabahları yorgun uyanmamak için bu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version