Ana SayfaModaMutlu Uyanmak İçin Ne Yapmalısınız?

Mutlu Uyanmak İçin Ne Yapmalısınız?

-

İnsanların rutin hayatlarının içinde insanlar için önemli olan sabahları mutlu uyanmak ve yataktan mutlu olarak kalmaktır. Mutlu uyanan insanların gün içinde enerjileri daha yüksek olduğu kanıtlanmış bir durumdur. Sabahları mutsuz, yorgun ve huzursuz mu uyanıyorsunuz bu durumdan sıkıldınız mı ve sabahları mutlu uyanmak mı istiyorsanız biz sizin için mutlu olmanın formülünü bulduk gelin hep beraber bu formülde neler varmış inceleyelim.

Elektronik aletlerin fişini çekin

Gece yatmadan en az 2 saat önce telefonunuzu, televizyonunuzu ve bilgisayarınızı kapatınız ve onlardan uzaklaşınız. Eğer yatmadan önce bu aletlerle vakit geçiriyorsanız ve bu aletler sizler için vazgeçilmez ise sabahları mutlu uyanmak sizin için bir hayal olabilir. Sabahları mutlu uyanmak için yatmadan en az 2 saat önce bu aletlerden kurtulunuz ve sabah uyandığınızda ise direk bu teknolojik aletlere sarılmayınız.

Geceleri erken uyamayı tercih ediniz

Eğer sabaha mutlu uyanmak istiyorsanız uykunuzu almış olmanız lazımdır. Ne az uyumuş ne de çok uyumuş olmalısınız ki uykunuzdan mutlu olarak uyanabilmiş olunuz. Uzmanlar tarafından açıklamalara göre geç saatte uyuyan insanlar genellikle bunalıma girmeye sebep olacak negatif düşüncelere kapılıp olmayacak hayaller kuruyorlar. Yapılan başka bir açıklamaya göre karanlıkta salgılanan melatonin hormonu ise insan sağlığı için yararlıymış. Melatonin hormonu gün içerisinde en fazla 23.00 saatleri ile 02.00 saatleri arasında salgılanıyormuş ve uzmanlarca en ideal olan uyku saati saat 23.00’dır.

Günlük hayatınızda daha az karar almaya çalışınız

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre sabahları güne mutlu uyanmak için sabah uyandığınızda daha az karar alınız. Bu durum sizin daha zinde olmanızı sağlayacak ve daha mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. Bu durumdan dolayı eğer gün içinde kararlar almak istiyorsanız bu karaları yatmadan önce almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Mesela, ne giyeceğinizi sabah kalktığınızda düşünmek yerine gece yatmadan giyeceklerini başucunuza hazırlayıp yatabilirsiniz. Bu tarz durumlar hem gece yatarken sizin daha rahat uyumanızı sağlar hem de sabah kalktığınızda zihninizi bu tarz düşüncelerle yormamış olursunuz.

Uykunuzu güneşin doğuş saatine göre ayarlayınız

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara ve yapılan açıklamalara göre uyku, beslenme, vücut ısısı, hormon üretimi gibi vücutta gerçekleşen birçok olay vücudun biyolojik saatiyle alakalıdır.  Biyolojik saat insanların gün içinde tekrarlanan biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal gibi durumların hepsini ifade eden bir kavramdır. Vücudumuzun her haline etki eden biyolojik saat ise hem düzenli olmalıdır hem de güneşin doğuş saatine göre düzene sokulmalıdır. Bu şekilde gün içinde hem daha zinde olacaksınız hem de daha mutlu olacaksınız.

Alarm sesi ile sinirlerinizi bozmayınız

Sabahları zor uyanan insanlar için alarm sesi çok sinir bozucu bir şey olarak geliyor olabilir. Telefonunuzda kullanacağınız alarm sesini sevdiğiniz müziklerden seçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bu durumda günde daha mutlu uyanmış olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz