Ana SayfaPsikolojiRuh Sağlığını Etkileyen Durumlar

Ruh Sağlığını Etkileyen Durumlar

Ruhsal Sağlık...

-

Ruh sağlığı kişinin, ruhsal ve sinirsel yönden sağlıklı olma kendini sağlıklı hissetme durumudur. Ruh sağlığı psikoloji biliminin incelediği bir konudur. Ruh sağlığını etkileyen faktörleri ikiye ayrılır. Bunlar kişisel ve çevresel faktörlerdir.

Ruh Sağlığını Etkileyen Kişisel Faktörler Şunlardır;

Yaş Ve Cinsiyet

Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle bazı ruhsal problemlerin belli yaş gruplarında daha fazla yoğunlaştığı görülmüştür. Çoğunlukla yaşlılık dönemlerinde ruh sağlığı sorunlarına daha sık rastlanıldığı gözlemlenmiştir. Ruhsal sorunlar kadınlara oranla erkeklerde daha fazla gözlenmiştir.

Kişinin Alışkanlıkları

Kişinin olumlu alışkanlıkları ruh sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ancak kişinin olumsuz alışkanlıkları hem beden hem de ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Meslek Ve Medeni Durum

Kişinin mesleği, sosyal faaliyetlerini ve ekonomik yönden gereksinimlerini karşılaması yönünden son derece önemlidir. Kişinin yapmış olduğu mesleği severek ve isteyerek devam ettirmesi ruh sağlığını olumlu yönde etkiler. Sevmeyerek ve istemeyerek çalışmak ruh sağlığını etkileyerek strese neden olur. Medeni durum da kişinin ruh sağlığını etkiler.

Beden Sağlığı

Kişinin beden sağlığı bozularak hastalanırsa bu durumdan ruh sağlığı da olumsuz etkilenir.

Ruh Sağlığını Etkileyen Çevresel Faktörler Şunlardır;

Ailesel Faktörler

Aile içindeki sevgi, saygı ve hoşgörülü ilişkiler kişinin ruh sağlığı gelişimini olumlu yönde etkiler.

Sosyal, Kültürel Ve Ekonomik Faktörler

Kişilik şekillenirken bulunduğu sosyal çevredeki gelenek ve göreneklerinden etkilenir. Sosyal çevrenin kurallarına uyulduğunda ruh sağlığı bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Ancak bu kesimlerde yaşayan kişilerde kesinlikle iyi bir ruh hali bulunmalı denemez. Ekonomik ve kültürel olarak iyi olan toplumların bazı kesimlerinde de ruh sağlığı sorunlu insanlara rastlanabilir.

Özel Zorlayıcı Durumlar

Savaş, göçler, doğal afetler ve kazalar gibi özel durumlar insanların ruhsal sağlığını etkileyerek normalden daha fazla strese girmesine neden olabilir. Önceden ruhsal problemleri olan insanlar bu durumlardan daha fazla etkilenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz