Ana SayfaHastalıklarRomatoid Artrit (Romatizma) Hakkında

Romatoid Artrit (Romatizma) Hakkında

Romatizma Hakkında...

-

Romatoid artrit en fazla el ve ayak eklemlerini etkileyen ve küçük eklemlerde karşılıklı bir şekilde görülen iltihaplı bir romatizma çeşididir. Vücudun her bölgesini etkileyen bu rahatsızlık ilerlemiş devrelerinde kalça, diz, omuz gibi vücudun büyük eklemlerinde de görülebilir. Dünyada ve ülkemizde en çok görülen romatizma çeşidi olan bu hastalık, eklemlerde en fazla tahribata yol açan romatizma türüdür. Uzun süre devam eden vakalarda romatoid artrit görülen bölgelerde şekil bozukluğu da görülmektedir.

Romatoid Artrit Oluşma Nedenleri

Bu hastalıkta genetik yatkınlık her zaman önemlidir. Nedenlerinin bilinmemesine rağmen kötü hayat koşulları başlıca sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Hastalık her zaman genetik yatkınlık sebebi ile görünecek diye bir şey yoktur. Bazı kişilerde yakın ailede olmamasına rağmen romatoid artrit rahatsızlığı görülebilir.

Bazı zamanlarda hastalığı kişinin yaşam şartları tetiklerken, bazı zamanlarda sadece stres ve üzüntü kişinin hastalığa yakalanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan romatoid artrit hastalığı yaşı ilerlemiş kişilerde daha sık görülmesine rağmen genç insanlarda da görülebilme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Dünyanın her yerinde görülebilen bu hastalık ülkemizde de sıklıkla görülen hastalıklar içindedir.

Romatoid Artritin Belirtileri Nelerdir?

 • Romatoid artrit bulunan eklemlerde ağrı ve şişlik
 • Eklem üzerinde hareket kısıtlaması
 • Eklem üzerinde sürekli bir sıcaklık hissi
 • Eklemlerde sabah kalkıldığında katılık hissi (tutukluk)
 • Ateş yüksekliği
 • Halsizlik
 • Kilo kaybı
 • Kansızlık
 • Sürekli yorgunluk hissetmek
 • Vücudun bazı bölgelerinde genellikle eklemlerde ağrısız nodüler yumrular
 • Tendon iltihabı
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma hissi
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi
 • Sabahları ayaklarının üzerine basamamak, ayaklarda şiddetli ağrı

Bu belirtiler romatoid artrit olan kişilerde genel olarak görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin romatoid artrit tanısı konulması için hepsinin birden kişide görülmesine gerek yoktur. Bir kısım belirtinin kişide görülmesi ile birlikte doktor tarafından tetkikler de yapıldıktan sonra romatoid artrit tanısı konulabilir. İlerlemiş vakalarda belirti olarak akciğer iltihabı, kan damarlarında veya gözde de romatoid artrit rahatsızlığı etkisini gösterebilir.

romatizma

Eklem Tutulumu Nasıl Oluşur?

Eklem tutulumu genellikle el ve ayak parmaklarını veya küçük eklemleri tutar. Bu eklemleri simetrik olarak karşılıklı bir şekilde tutması da kişinin ağrıyı her iki tarafında da hissetmesine sebep olmaktadır. Tutulan eklemlerde her zaman ağrı bedenin diğer kısımlarından daha kuvvetlidir. Ağrı çeşitlerinin hepsinde gece saatlerinde daha çok artış görülmektedir. Sabah saatlerinde romatoid artrit olan kişilerde ağrı olan bölgelerde tutukluk ve şişlik öğle saatlerine kadar sürmektedir.

Eklem tutulumu omurga üzerinde olduğunda omuzlarda ve omurgada bazı hasarlara sebep olabilir. omuz ve omurga tutulumunda sırtta, ensenin üst bölgesinde şiddetli ağrılar görülebilir. Zamanla tutulan eklemlerde bu alanlarda bozulma da görülebilir. Eğer romatoid artrit tedavi edilmezse uzun süreçte şekil bozukluklarına sebep olabilir. Eklemlerde bozulma bazı kişilerde tedavi edilmediğinde süratle ilerleme gösterebilir.

Ağrılı romatoid artrit süreçlerinde sıcak uygulama bazı zamanlarda eklemlere zarar verebilir. Bu yüzden kişi romatoid artrit çeşidini tamamen öğrenmeli ve doktor kontrolünde tedavisini yaptırmalıdır. Tedavinin uzun sürece yayılması çoğu hastaları sıksa da uzun süreçte ilaç ve fizik tedavi metotlarından yanıt alınabilir.

İç organlarda yüzeysel olarak romatoid artrit olan genellikle bir tutulum hissetmez. Fakat şeker hastası, kolesterol hastası ve hipertansiyonu olan kişilerde tutulum iç organlarda da görülmektedir. Bu hastalarda iç organ tutulumu öncelikli olarak başlamaz. İlk olarak tutulum eklemlerde başlar daha sonra iç organlarda görülebilir. Fakat romatoid artrit rahatsızlığının iç organlarda görülmesi çok nadir rastlanan vakalardandır.

Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önemlidir. Kişi teşhis koydurmak için doktora ne kadar geç başvurursa o kadar hastalığın eklemlere yerleşmesine izin vermiş olur. Son beş yıldan bu yana piyasaya sürülmüş olan romatoid artrit ilaçları hastalar üzerinde neredeyse geriye dönüş yapacak kadar başarılı olmuştur. İlaçlar kullanılmaya başlandığında doktor tarafından hastaya ilaçların ömür boyu olduğu söylenilebilir. Çünkü çoğu hasta ilaçları bıraktığında şikayetlerini yine ilaç kullanmadığı gibi hissetmeye başlayabilir.  Her hastalığın tedavi aşamasında olduğu gibi romatoid artrit tedavisinde de hastanın moralinin düzgün olması çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz