Ana SayfaPsikolojiReiki Metodu Nedir?

Reiki Metodu Nedir?

-

Reiki metodu, evrensel yaşam gücü enerjisi anlamına alternatif tıp yöntemidir. Rei ve ki kelimelerinin birleşmesinden oluşan Reiki’de “rei” evrensel ruh “ki” de “yaşam enerjisi” anlamına gelmektedir. Bir Japon alimi olan Mikao Usui, bu yöntemi 1922 yılında geliştirmiştir. Reiki’nin ana felsefesi, hastaya evrensel bir enerji kaynağı üzerinden enerji aktararak hastanın “ki” seviyesini yani yaşam enerjisinin dolaşımını düzenlemesi üzerine kuruludur. Ayrıca, Reiki uzmanlarının hastada bulunan negatif enerjiyi de dışarı aktarabildiği iddia edilmektedir.

Reiki Metodu Ne İçin Yapılır?

Reiki metodu, stresli olduğumuz zamanlarda derin bir rahatlama hissi sağlayarak düşüncelerimizin berraklaşmasına yardımcı olur. Korku anında sakinleşmenizi sağlar. Reiki, bedeninizdeki enerjiyi dengeler ve rahatlamanızı sağlar. Böylece, zaman içinde oluşacak duygusal ve zihinsel dengesizlikler engellenmiş olur. Acınızı azaltarak, yaralarınızın doğal iyileşme sürecini hızlandırır. Ameliyat sonrası iyileşmeler ve kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin yan etkilerinin iyileştirilmesinde çok faydalı olduğu söylenir.

Reiki Nasıl Öğrenilir?

Reiki metodu 4 aşamalı bir şifa ve ruhsal gelişim sistemidir. Bunlar el verme, semboller,  uzmanlık, öğretmenlik seviyeleridir.  Her bir aşama diğer aşamanın tamamlanması için önem taşır. Bu aşamalar kişiler arasında üstünlük sağlamada ölçüt değildir. Kişiler eğitimlerine istedikleri zaman ara verebildikleri gibi isterlerse eğitimlerini istedikleri aşamada sonlandırabilirler.

Reiki 1

Reiki 1. derece kişiyi evrensel yaşam gücü enerjisine açar.  Bu seviye “el verme” seviyesidir. Reiki hocaları tarafından uyumlandırılması sağlanan kişiler artık elleri aracılığı ile bir başkasına dokunarak Reiki enerjisinin akmasını sağlayabilir. Disiplinli bir eğitimden geçmiş kişi kendisine, bitkilere, hayvanlara ya da bir başkasına enerji aktarabilir. Reiki eğitiminin temelini oluşturan bu seviyenin eğitimi alınmadan diğer dereceler öğrenilemez.

Reiki 2 

Reiki 2. Derecede, eğitim alan kişilere 3 sembol ve bu sembollerin kullanım bilgileri öğretilir. Kişi bu aşamadan sonra Reiki vermek için dokunmak zorunda değildir ve etrafında yaşanan olaylara da enerji gönderebilir.

Reiki 3

Bu aşamada kişi master sembolüne odaklanır. Eğitimi almak isteyen kişiye kristallerle çalışma tekniklerini ve aura temizleme tekniklerini öğretilir.  Bu yöntem Reiki öğretmeni olmaya hazırlık aşamasının bir parçasıdır. Öğretmenlik yapmak istemeyip sadece şifacılık yapmak isteyenler de bu yöntemi öğrenmektedir.

Reiki 4

Reiki Öğretmeni/Master olmak esasında çok ciddi bir sorumluluktur. Bu seviyedeki kişilerin şifaya gerçek güçle ve sevgiyle bağlı olması gerekmektedir. Bu seviyede kişi doğru iletişimi kurma ve öğretmen-öğrenci ilişkileri konusunda bilgilendirir. Bu seviyeyi tamamlayıp eğitimi alan kişinin Reiki öğretmeni olması ortamlıma 2-3 yıl sürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz