Ana SayfaModaRegl Geciktiren 10 Faktör

Regl Geciktiren 10 Faktör

-

Geciktiniz mi? Biraz rahatlayın. Bu hemen hamile olduğunuz anlamına gelmez. Regl gecikmemeleri her kadının korkulu rüyasıdır. Bu hamile kalmak isteyen ya da istemeyen olarak ayırt edilemez bütün kadınlar regl gecikince aynı endişeyi duyarlar

Regl gecikmesine neden olabilecek başka birçok sebep vardır. İnternette çılgınca gezinmeye başlamadan ve zihninizde en kötü senaryoları yazmaya başlamadan önce, hamileliğin ötesinde gecikmelere neden olan bazı faktörleri Necibe.com sizler için araştırdı.

Hangi faktörler regl gecikmesine neden olur

Stres

Yoğun psikolojik baskı ve stres regl dönemlerinde, döngünüzün büyük rahatsızlıklar yaşayabileceği ihtimaline sebeptir. Vücudunuzun neden olduğu hormonal bozukluklardan, fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanan stres sıklıkla reglinizin gecikmelerinden sorumludur. Birçok kadın aşırı endişe nedeniyle bir haftaya kadar uzayan bir gecikme yaşayabilir. Bu durumda, stres gecikmeye neden olur ve stres kaygı yoğunlaştırır, böylece kısır bir daire oluşturur.

İlaç değişikliğinden meydana gelen gecikmeler

İlaç değişikliği, yenisinin verilmesi veya var olanın dozunun değiştirilmesi durumunda vücudunuzun etkilenmesi olasıdır ve bu nedenle aynı şekilde döneminiz de etkilenebilir. İlacın döneminizdeki etkileri hakkında doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Özellikle doğum kontrol hapları, aldığınız bu hapları değiştirirseniz, durduracaksınız ya da almanız gereken doğru zamanda almayacaksınız, bu nedenle döneminiz ertelenecektir.

Kilo alıp / verme

Yemek yeme bozuklukları hormonlarınızda ve vücudunuz üzerinde büyük bir etki yaratmaktadır. Ağırlıkta ani bir artış veya azalma, dönem döngüsünü bozabilir. Kilolu ya da zayıf olan kadınların dönemlerinde sıklıkla sorunlar görülür. Bu sorunlar kararsız döngü veya mevcut olmayan dönemin yol açacağı diğer sağlık sorunlarını da etkileyebilir.

Ağır spor

Aşırı fiziksel aktivite vücudunuzu çok yorar, bu nedenle daha fazla enerji tüketir. Dolayısıyla vücudunuz, döneminizi askıya alıp enerjinizi korumak için “atalet durumu” na girer.

Aşırı egzersiz programlarının bir kadının döngüsünde dengesizliğe neden olması muhtemel ve bu genellikle sıkı bir programa sahip olan kadınlar için geçerlidir. Çalışmalar, balerinlerin ve jimnastikçilerin kendi döngüsünde daha fazla bozukluk yaşadıklarını göstermektedir.

Tiroid

Tiroid rahatsızlıkları, döneminizi kontrol eden hormonları etkileyebilir ve genellikle dönem geriliği ve dolaşım anormalliklerine neden olabilir. Bir kadın hipertiroidizm veya hipotiroidizmden mustarip olmasa da, vücuttaki prolaktin üretimi engellenir çünkü bu yumurta olgunlaşması için gerekli olan bir hormondur.

Polikistik over sendromu

Polikistik yumurtalık sendromu genellikle dönem bozuklukları, infertilite, obezite ve hirsutizm ile ilişkilidir. Bir veya her iki yumurtalıkta vücudunuzdaki hormon üretimini etkileyen kistleri gösteren bir hormonal bozukluktur.  Bu sendrom, konseptin zorluğuna ek olarak hormonal dengesizlik, ovülasyonu önleme ve periyotlarınız arasındaki aralıkları arttırması nedeniyle yaşam döngüsünü de etkiler.

Gluten’e duyarlılık veya hoşgörüsüzlük

Gluten intoleransı sadece son yıllarda bilinmeye başlamıştır. Fakat artık giderek daha fazla glütensiz ürünler dolaşıma giriyor. Bu hoşgörüsüzlük birçok hormonal problemin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun dışında Polikistik over sendromu ve adet öncesi sendromunu da oldukça etkiler.

Hastalık (grip)

Grip veya bir hastalık vücudunuzda bir dengesizliğe neden olabilir ve döneminizi erteleyebilir, ancak bu geçici bir etkidir.

Program değişikliği

Günlük hayatındaki değişiklikler yeni bir iş günü, gece vardiyası veya hareketlilik gibi günlük rutin değişiklikler, organizma yeni gerçeklere uyum sağlamaya çalışırken döneminizi de bozabilir. Bu değişiklikler çok küçük ve basit değişiklikler gibi görünse de aslında vücudumuzu ve organlarımızı oldukça etkileyen değişikliklerdir.

Menopoz öncesi ve menopoz

Menopoz öncesi, üreme çağından üreme olmayan yaşa geçiş dönemidir. Bu süre boyunca regliniz, az ya da çok akıntı gösterebilir ve sürede istikrarsız kalabilir. Menopoz, kadının artık yumurtlamaması ve dolayısıyla reglinin sona erme evresidir. Bu durum doğal olarak cerrahi operasyon sonrası (histerektomi) veya kemoterapiden sonra biraz daha erke yaşta da ortaya çıkabilir.

Regl gecikmesinden sorumlu olduğunuzu düşünüyorsanız jinekoloğunuza danışmalısınız. Tüm olasılıkları okudunuz bunların hiç biri beni etkileyemez diyorsanız ve ciddi anlamda hamilelik ihtimali konusunda tereddütleriniz varsa, hemen şimdi bir hamilelik testi yapmaya ne dersiniz? Aslında, emin olmak için iki test yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Yapacağınız test negatif çıkarsa, bir hafta bekleyin ve hala bir süre regliniz gelmiyorsa, testi tekrar deneyin. Test negatif çıkarsa sorunu daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için jinekoloğunuzu ziyaret etmenizi öneririm.

Son olarak regl gecikmesi sıklıkla karşımıza çıkabilir. Bu, her kızın hayatında bir kere bile olsa karşı karşıya kalacağı bir şey. Hamilelik ihtimali sizi korkutuyorsa ve sürekli bu korkuyla yüz yüze yok olmak istemiyorsanız, testi yapın. Bu sizi çok fazla sıkıntı ve endişeden kurtaracaktır.

Yazımızı beğendiyseniz ve sizin de bu konuya ek olarak söylemek istedikleriniz varsa ya da bizimle, bu konudaki kendi endişelerinizi paylaşmak istiyorsanız bize yorum bırakabilirsiniz.

KaynakEdiva

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz