Ana SayfaHastalıklarRegl Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer?

-

Her ne kadar bütün kadınlar tarafından çok iyi bilinse de, bir türlü kaçınılması mümkün olmayan ve düzenli olarak stresle beklediğimiz bir dönem regl dönemi. Aslında belki de kadınlar için mucizenin doğurganlıklarına dair verilmiş bir yan ceza kısmı da regl ağrıları. Kadınların, adet döneminde bazen kanamadan önce başlayan ama özellikle kanamanın olduğu günlerde karın ve rahim bölgesinde kramplarla kendini fazlasıyla yoğun hissettiren ağrılardır. Kaçınılması her ne kadar mümkün olunmasa da, regl ağrılarını biraz daha hafifletmek elbette mümkündür.

Neden Olur?

Adet sancılarının temel nedeni, içeride kanamanın kontrollü bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamak adına rahimin kasılmasıdır. Rahimde üretilen ve bu dönemi kontrol eden prostoglandin adlı kimyasal bu kasılmaların nedenini oluşturmaktadır. Rahimde kanamanın olması nedeniyle, giden kan miktarı ve buna bağlı olarak oksijen miktarı azaldığından ağrı hissedilir bir hal alır. Bahsedilen tüm bu kimyasal değişim adet gören bütün kadınlar için geçerlidir ve dolayısıyla her kadın bu ağrı sürecini yaşamaktadır, ancak hissedilmesi tamamen kişisel farklılıklara ve ağrı eşiğine dayanmaktadır.

Çözüm Önerileri

Bu süreçte ağrıdan Kaçılamadığı ancak onun hafifletilebileceği aşikâr. Öncelikle ağrı kesici kullanmanıza ilişkin herhangi bir engeliniz yoksa ve bu dönemde ağrı kesici kullanana biriyseniz, ağrı başlar başlamaz müdahalenizi ağrı kesici ile yapabilirsiniz. Ağrı başladığı zaman içilen ağrı kesicilerin etkisinin çok daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Karın altında kasıklara doğru uzanan bölgeye sıcak su koymak ve ovuşturmak kasların sıcakta gevşemesini sağlayacağından ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde ağrıların başlamasıyla birlikte alınan ılık duş da aynı etkiyi yaratacaktır. Kendinizi yormadan hafif egzersizler yapmak, germe hareketlerini yaparak kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yürüyüş de kan dolaşımını hızlandırdığından rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu dönemde beslenme alışkanlıklarını değiştirmek de sizleri regl ağrılarına karşı koruyucu olabilir. Özellikle melisa, yeşil çay, papatya çayının sakinleştirici ve ağrı için hafifletici etkileri vardır. Sigara ve alkolün kan dolaşımı üzerinde olumsuz etkisi düşünülerek bu dönemde bu tarz kötü alışkanlıklardan uzak durmak da ağrılarımız için azaltıcı etkiye sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz