Home Uzmanlar Regl Ağrısı Hakkında

Regl Ağrısı Hakkında

Regl Ağrısı Nasıl Geçer?

0
Regl Ağrıları

REGL AĞRISI

Bazı kadınlar için regl günleri adeta korkulu günlerdir. Ancak kimi kadın regl ağrısı yaşarken kimi kadınlarda bu acılı günleri yaşayamayabiliyor. Bu tamamen yapıyla alakalı bir durum olup çeşitli hastalıklara bağlı olarak da adet sancısı durumu karşımıza çıkabiliyor.

Neden Regl Oluruz?

Kadınlar hayata belli bir yumurta sayısıyla gelmiştir. Ergenlik dönemine girdikten sonra bu yumurtalar her ay döllenmek üzere kendini hazırlar. Döllenme gerçekleşmediği zaman ise yumurtalar kendini parçalayarak vücuttan atılmak üzere yol alırlar. Işte rahim içinden atılan bu yumurta artıkları ve diğer atıklar regl kanaması dediğimiz olayla vücuttan dışarı atılır. Bu sayede de vücudumuz artık maddelerden temizlenmiş olur.

Regl Ağrısı Neden Olur?

Regl zamanı yaklaştıkça kadınların duygusal durumlarında değişiklikler gözlenebiliyor. Bu değişiklik sadece duygusal olarak kalmayıp çeşitli fiziki değişikliklerde olabiliyor. Örneğin bazı kadınların vücutları su toplayarak şişebilir. Çoğu kadında ise sivilce problemleri karşımıza çıkıyor. Bütün bunlara ek olarak oldukça rahatsız edici bir durum olan regl ağrısı dediğimiz pek hoşnut olunmayan bir durum da yavaştan kendini göstermeye başlıyor. Regl sancısı genelde hastalığın ilk ve ikinci gününde gözleniyor. Ancak hastalık başlamadan önce de yavaştan kendini gösterebiliyor. Ağrı şeklinde olmasa bile bir şekilde bu durumu hissedebiliyoruz. Ergenlik dönemine girdikten sonra her ay gerçekleşen regl olayı daha öncede belirttiğimiz gibi yumurta ve artık maddelerin rahim içinden atılmasıyla gerçekleşiyor. Rahim içinden bu maddelerin atılması içinde rahim kasları kasılıyor ve bundan dolayı da ağrı oluyor. Ayrıca kasılmalar sırasında rahme kan ve oksijen gidememesi de ağrıya yol açan bir diğer faktör.

Nasıl Geçer?

Eğer ki regl dönemlerinizi ağrılı olarak geçiyorsanız bazı tavsiyeler ağrılarınızı geçirmenize yardımcı olacaktır hatta tamamen geçirecektir. Öncelikli olarak ciddi şekilde ağrılar yaşıyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekiyor. Çünkü regl ağrısı nedeni vücudunuzda ki herhangi bir sorun olabilir. Mesela kist, enfeksiyon veya tümör gibi durumlar olabilir. Onun için mutlaka doktora görününüz. Bir hastalığınız yoksa eğer bazı yöntemlerle ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Öncelikle en etkili yöntem tabi ki ağrı kesici almak. Ağrı kesici almak istemeyenler için ise kas gevşetici tabletler ayrı bir öneri. İlla ki ilaç almayacağım diyenler için ise rahimde ki kasılan kasları gevşeterek rahatlatmak için o bölgeyi sıcak tutmak, ayrıca ayakları sıcak tutmak ve vücut geren egzersizler yapmak rahim kaslarınızın gevşemesini sağlayarak ağrılarınızı azaltacaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version