Ana SayfaHastalıklarRegl Adına Her Şey

Regl Adına Her Şey

-

Regl Nedir?

Regl denildiğinde kafa karıştırmadan verilebilecek en net cevap, kadınların ihtiyaç duymadığı, gereksiz kabul edilen atıkların tahliyesidir. Bu atıkların kadınların rahminden gelir ve tam olarak bebeklerin geliştiği noktadır. Her ay ya da nerdeyse her ay rahim duvarı kalınlaşmaya başlar. Kadın sağlığı esas alındığında karşılaşılan ilk farklılık budur. Bu sayede kadınların hamilelik dönemlerine geçişler temizlenmiş olur böylelikle yumurtalar döllenmeye hazır hale getirilmiş olurlar. Bayanların adet olması kanın akması manasına gelmez, çok az miktarda kanla birlikte diğer atılması gereken sıvılar gelmektedir. Regl esnasında hissedilenler neredeyse yok denecek kadar az kan damlalarıdır. Dikkat edilmesi gereken karışan sıvıların koku yapıp yapmadığıdır. Kesinlikle yapmaması gerekmektedir.

Genel olarak regl acı hissi vermez, daha öncelerinde yaşanan sancılar kişiden kişiye değişmektedir. Doğurganlık döneminde çocuk sahibi olmak çok daha kolay ve mantıklı gelmektedir. Genlerden gelen faktörler, hormonsal dengesizlikler gibi temek etkenler sonuçlarda büyük değişimlere neden olmaktadır. Ortalama olarak bir bayan 40 günde bir adet sürecine denk gelmektedir. Stres ve diğer çevresel etkenler sonucunda küçük farklar görülebilir, bazen gecikir bazen de erken olabilmektedir. Ekstra bir durum söz konusu değilse beden bu aralığa çok rahat alışacak ve ona göre hareket edecektir.

Regl Süreci ve Yaşananlar

Gençlik döneminde 15 yaşları civarında ilk kanamaları ve adet dönemleri gerçekleşir. Döllenme gerçekleşmediği zaman rahmin iç tarafındaki tabaka damarların desteklediği kadar faaliyetlerine devam ederler. Gelişim sürecini tamamlayan yumurtadaki hücreler yerine yeni gelecek olan hücrelere bırakarak, beden atılma vaktinin yaklaştığını göstermektedir. Bu evreden sonra kendini bırakır ve tahliye edilir. Bu kana adet kanı denir ve atıldıktan hemen sonra tekrar oluşturulmaya başlanır bu noktadan sonra devir daim süreci devam eder. Bir bayan herhangi bir gerecekten dolayı problem yaşamazsa bu olay menopoz dönemine varana kadar düzenli olarak gerçekleşir.

Regl Sürecini Kolay Atlatma Yolları Nelerdir?

İlk olarak yapılması gereken bol miktarda su tüketmek, günlük en az 2 litre su içmek şattır. Böylelikle idrar yoluyla atılan ödemler, birikmez ve daha kolay bir yöntemle dışarı atılmış olur. Yeşil yapraklı sebzeler kesinlikle her bakımdan iyi gelerek daha rahat bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır. Meyve ayırt etmeksizin yenmesi doğal ödem sökmenizde büyük etki etmektedir. Çay olarak tercihiniz her zaman yeşil çay olmalıdır. Bu sayede içinizdeki tüm birikintiler daha rahat çözülür ve tahliye edilir. Aşırı tatlı ve tuzlu tüketmek sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Yağlı, katkı maddeli yiyecekler başta olmak üzere alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak her zaman için olum yol kat etmenize yardımcı olacaktır. Regl tüm kadın sağlığı konularının başında gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz