Ana SayfaModaRahatlamanızı Sağlayacak Basit Yöntemler

Rahatlamanızı Sağlayacak Basit Yöntemler

-

Bütün gün her şeye yetişmek için sürekli bir koşturmaca içerisindeyiz. Hesaplamalara göre yürüme hızımızın bile yirmi yıl öncesine göre 10% arttığı görülüyor. Peki hızımızı nasıl yavaşlatıp biraz daha rahatlayabiliriz?

Necibe.com bunu sizin için araştırdı ve rahatlamanızı sağlayacak, yorgunluğunuzu atacak birkaç bilgiyi sizinle aşağıda paylaştık.

Zaman zaman tüm bu karmaşadan uzaklaşıp rahatlamaya ve birazda kendi sesimizi dinlemeye ihtiyacımız var. Biraz da ihtiyacımız olan sakinliğin ve huzurun bizi yönetmesine izin verelim. Vücudumuzun, psikolojik ve fiziksel olarak bize verdiği işaretleri göz ardı etmeyelim.

Kendinizi gerin (gerinin):

Gerinmek sadece kasların rahatlamasını sağlamaz. Vücudunuzda uyuyan kaslarınızı uyandırır ve sizi kendinize getirir. Aynı zamanda gerginliklerle savaşmaya yardımcı olur:

* Boynun rahatlaması; önce sağa sonra sola olacak şekilde başımızı yatırıyoruz bu şekilde boynumuzun rahatladığını hissedebiliriz.  Bu hareketi her sabah uyandığımızda uygularsak boyun kaslarımızın gelişiminde de yardımcı olacaktır.

*Omurganın rahatlaması; dik bir pozisyonda kollarımız gergin bir şekilde ellerimizi tavana dokunacakmış gibi uzatıyoruz. Buna ek olarak dik ve düz oturma pozisyonu alarak gövde hafifçe sağa ve sola bükülür.

Rahatlatıcı koku

Yastığınızın kenarına birkaç damla papatya yağı damlatırsanız bu rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sakin ve sessiz olun

Rahatlayın, günlük yaşantınız içinde o an yapmanız gereken hiç bir şey olmadığında sadece yarım saat kendinizi keşfedin. Örneğin; kendinize papatya ve limonu karıştırarak rahatlatıcı bir cay hazırlayabilirsiniz. Buna ek olarak müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ya da sadece hayal kurabilirsiniz. Unutmayın içimizdeki sükûneti bulabilmek için her gün biraz kendimizle baş başa kalmamız gerekir.

Esnemek

Bir esneme sadece 10 saniye sürer. Nefesimizi rahatlatmak ve bizi sakinleştirmek için biraz uzun bir süre olarak görülüyor. Nitekim birçok sinir bilimci esnemenin beyindeki nörotransmitterleri ve genel olarak ruh halimizi nasıl etkilediğini araştırıyor.

Meditasyon

Günde 15 dakika meditasyon dinlenmek için yeterlidir. Tek yapmanız gereken, arkanıza yaslanın ve sessiz bir odada dinlenin, gözlerinizi kapatın ve nefesinize konsantre olun. Aklınıza başka düşünceler girerse sakince onları uzaklaştırın ve nefes alıp vermeye odaklanın ve dikkatinizi tekrar toplayın. Yavaş yavaş aklınız sakinleşecektir. Bu meditasyonu başarabilmeniz için 2-3 kez deneyebilirsiniz. Başardığınız zaman dikkatinizi toplamak daha kolay olacaktır.

Düşünceleri kaldırın

İnsan beyninin 1,5 saatte bir hayal kurmaya ihtiyacı olduğu kanıtlanmıştır. Bu, beynimizin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olan otomatik bir işlevdir.

Düşünmek

Aklımızda hoş bir görüntü oluşturmak, bizi sakin bir hale getirme gücüne sahiptir. Çünkü günlük yaşantımızda vücudumuzla yeterince egzersiz yapıyoruz ve biraz sakinleşme ihtiyacı duyuyoruz. Gözlerimizi kapatıp güzel bir şeyler düşünmeliyiz. Örneğin; bir yaz gecesi mükemmel bir sahilde olduğunuzu düşünün sadece denizin sakin sesi, cırcır böcekleri ve siz. Bu şekilde düşünmek yada  güzel hayaller kurmak sizi iyi hissettirecek ve rahatlatacaktır.

Sakinlik ve Huzur Getiren Bitkiler

Papatya veya limon suyu içeceği ile rahatlayabilir ve onları birleştirerek daha da yatıştırıcı bir etki sağlayabilirsiniz.

Papatya

Rahatlatıcı etkisi nedeniyle yaygın olarak tüketilmektedir. Kokusu: “Ormanın ya da toprağın elması” olarak adlandırılır. Bir bardak papatya, yatmadan önce gevşemeyi ve uykuyu teşvik eder. Buna ek olarak, anksiyete belirtilerini azaltır ve mideyi yatıştırır. Papatya yorgun gözlerinizi rahatlatan en iyi bitkidir.

Lemongrass (limon bitkisi)

Özellikle Hindistan ve Asya’da bulunur ve egzotik mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Lemongrass karakteristik limon aromasına sahiptir ve harika bir lezzettir. İçki içmek için ideal bir seçimdir. Canlandırır, rahatlatır, ruh durumunu iyileştirir ve yatıştırır. Lemongrass sindirimde de yardımcı olur.

Eğer siz de rahatlatıcı bitkiler biliyorsanız ve bu bitkileri bizimle paylaşmak istiyorsanız yorum bırakabilirsiniz.

KaynakVita

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz