Ana SayfaÇocuk GelişimiRadyasyon Çocukları Nasıl Etkiler?

Radyasyon Çocukları Nasıl Etkiler?

-

Radyasyon yetişkin bireyler için bile büyük riskler taşırken, çocukları tamamen alt üst etmeye devam etmektedir.

Radyasyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Radyasyonun çocuk sağlığına zararları nerden bakarsanız bakın facia derecesindedir. Bebek sağlığı açısından da çok mühim bu konu ne yazık ki yeterince kale alınmıyor ve ona göre davranılmıyor. Yapılan araştırmalarda annelerin hamile kalmalarıyla birlikte, bebek en ufak bir durumdan etkilenmeye başlar. Resmen anneler ne hisseder ve yaşalarsa çocuklar onu yaşarlar. Bu nedenle anne rahmine düşülen günden bu yana sürekli olarak karşılaşılan problemler bebeğe yansıtılmak zorundadır. Stres dahil birçok ruhsal dengeyi bozabilecek olan konulardan hamilelerin uzak durmaları gerekirken televizyon ve diğer iletişim araçlarıyla sürekli irtibatta olması büyük problem yaratacaktır.

Ancak bir nükleer santrallerdeki yaratılan radyasyonla, cep telefonlarındaki radyasyonunun bir tutulması saçma olacaktır. Ne kadar tavsiye edilmese de günlük kullanımda elektronik cihazların bebekler üzerindeki etkileri kesinlikle aşırı zarar verecek boyutlarda değildir.

Fakat sanayi bölgesinde yaşamıyorsunuz diye tamamen radyasyondan korunmuş olduğunuz manasına gelmiyor. Günlük gidilen veya gidilmesi mecburi olan mekânlarda da zararlı ışınlara maruz kalma riskiniz mevcuttur.

En çokta diş, akciğer, röntgen vb. durumlarda kullanılan cihazlardan size nakledilmiş olan ışınlar, tamamen radyasyon içermektedir. Bu nedenle aile hekiminize danışmadan hareket etmeniz istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Eğer bir kanser hastalığına yakalanmanız durumunda tedavi süresi boyunca uygulanmak zorunda olan işlemlerden kesinlikle bu tarz etkiler hasar bırakacaktır. Bir yandan sadece kullandığını fön makinesinden, mikro dalga fırınlara kadar rahatsız edici durumları tetikleyen etkileşimler meydana gelebilmektedir.

Bebekleri Radyasyondan nasıl Koruyabiliriz?

İlk önce bilinmesi gerekenlerin başında bebeklerin etkilendikleri noktaların röntgen çekimlerinin olduğudur. Ay içinde tek seferlik diş, akciğer gibi gerekli filmler pek rahatsız etmese de sürekli olarak tekrarlanmaya devam ederse durum kontrolden çıkıp bebeklerin geleceği etkileyen en temel unsurların başında gelebilmektedir.

Tabi ki tek seferde televizyon, mikro dalga fırınlar, otomatik kapılar, güvenlik kontrolleri gibi etkenler direk harekete geçmezler. Ancak çok yoğun bir şekilde bu furyanın arasında kalmak birikim yaparak belli bir seviyeden sonra kendini belli etmeye başlayacaktır.

Bu tarz risklere hiç girmeden gebelik döneminin fark edilmesi halinde hemen tedbirler almaya başlamakta yarar var. Çünkü bebekler üzerinde tespit edilen radyasyon etkileri tamamen bebeklerin gelişimini bozmaya yetecek seviyede olacaktır. Daha hiçbir zorlukla karşılaşamadan sadece kalınan radyasyondan geriden gelmek miniklerin hayatlarını çok zorlaştıracaktır. Hastalıklar ve sakatlıklar hiçbir ebeveynin karşılaşmak istemeyeceği bir durum olduğu çok gayet açıktır.

Eğer beyne etki eden bir durum söz konusu olduğunda, beyin küçülmesi, zekâ geriliği ve daha birçok büyük sorun yığını ortaya çıkmaktan çekinmeyecektir. Radyasyonun çocuk sağlığına zararları direk olarak bebek sağlığı üzerinden belli olacaktır. Bu nedenle başta anneler olmak üzere tüm yakınların konuyla alakalı çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz