Ana SayfaBebek BakımıPrematüre Bebek Anneleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Prematüre Bebek Anneleri Nelere Dikkat Etmelidir?

-

Normal gebelik süresinden önce doğmuş bebeklere prematüre bebek denir. Normal gebelik süresi 38-42 hafta arasındayken, gebelik 37 haftadan kısa sürerse bu durumda prematüre bebek doğumu gerçekleşir.

Prematüre bebekler için hastaneden ayrılma zamanı çok önemlidir. Hastaneden erken taburcu olup ev ortamına gelmenin birçok avantajı vardır. Bebek bu süre içinde hastanede kapacağı mikroplardan uzaklaşmış olacaktır. Prematüre bebek annelerinin dikkat etmesin gereken bazı konular vardır.

Beslenme Konusunda Dikkat Edilecekler

Prematüre bebek olarak doğmuş bebeklerin besin ihtiyacı diğer bebeklere kıyasla daha fazladır. Eğer bebek 33 haftalıktan erken doğdu ise emme, yutma gibi refleksleri gelişmemiş olacaktır. Bu durumda hastanede tıbbi yöntemlerle fakat yine anne sütüyle beslenmesi sağlanabilir. (Mideye sonda yoluyla anne sütü göndermek). Bebekle anne arasındaki bağın kuvvetli olması için ilk dönemlerde mutlaka anne sütü verilmelidir. Bu dönemde bebekte emme durumu olmadığı için anne sütü sağılarak bebeğe verilebilir. Sağılmış anne sütü uygun koşullarda paketlendiğinde derin dondurucu da 6 aya kadar normal buzlukta 1 ay kalabilmektedir. Oda sıcaklığında bu süre 8 saatken buzdolabı rafında 24 saate kadardır. Buzlukta bekletilen anne sütü bebeğe verilmeden evvel oda sıcaklığında bir süre bekletilmeli ve o şekilde verilmelidir.  Anne sütünün olmadığı durumlarda prematüre bebek mama ile aynı dikkatle beslenmelidir.

Solunum Problemleri

Prematüre bebeklerde beynin yeterince olgunluğa ulaşamamış olması sebebiyle sıkça karşılaşılan problemlerden biri solunum durmasıdır. Bu duruma tıp dilince apne denir.  Eğer solunum durması 5 saniyeden kısa sürüyorsa buna fizyolojik apne denir. Eğer solunum durması 10 saniyeye kadar çıkıyorsa bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Solunum durması hastanedeyken gerçekleşebildiği gibi taburcu olduktan sonra ev ortamında da gerçekleşebilir. Bu durumda solunumun takibinin yapılması çok önemlidir.

Prematüre Bebek İçin Temizlik

Yeni doğan bebeğin kullandığı birtakım eşyalar vardır. Bu eşyaların temiz e seril tutulması oldukça önemlidir. Bebeğin kullandığı emzik, biberon gibi malzemeler mutlaka sterilize edilmelidir. Sterilize yöntemlerinden en bilineni suda kaynatmaktır. Suda kaynatılan malzemelerde mikroplar ölecektir.  Biberon içleri mutlaka fırçayla temizlenmelidir.

Prematüre bebeklerde bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ev içerisinde enfeksiyon kontrolü oldukça önemlidir. Eve gelen ziyaretçiler özellikle dış ortamda fazla vakit geçirmiş misafirler konusunda dikkatli olunmalıdır. Prematüre bebek odasında bulunan eşyaların toz tutmayan ve yıkanabilir eşyalar olmasına özen gösterilmelidir. Bebekle temas edilmeden önce eller mutlaka temizlenmelidir.  Takı gibi aksesuarlar da oldukça fazla mikrop taşıyan eşyalardır. Bu tarz eşyaların kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Prematüre Bebeklerde Cilt Bakımı

Prematüre bebeklerde cilt oldukça hassastır. Kulak gibi kıkırdakların bulunduğu bölümler henüz olgunlaşmamıştır. Bu nedenle uyku süresince bebek pozisyonu belli aralıklarla değiştirilmelidir. Baş bölgesi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sürekli aynı şekilde yatırılan bebeklerin baş bölgelerinde düzleşmeler görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz