Ana SayfaSporPilates Hakkında

Pilates Hakkında

-

Sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak şüphesiz her kadının hayalidir. Ancak sıkı ve fit bir vücuda ulaşmak için bazı şeylerden fedakarlık etmek gerekir. Bunun için günlük aktivitelerinize kadar bir çok şeye dikkat etmeniz gerekir. Yediğiniz yiyecekler kadar yaptığınız egzersizlerinde önemli olduğunu unutmamalı eğer ki diyet yapıyorsanız bunun yanında mutlaka bunu destekleyecek egzersizlerde yapmalısınız. Eğer ki fazla kilolarınız varsa ve sadece diyet yapıyorsanız kilo verdikten sonra muhtemelen deri sarkmasıyla karşılaşacaksınız. Böyle bir görüntü ile de bir insanın zayıf olmasına rağmen mutlu olması ise neredeyse imkansızdır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için egzersiz hareketleri yapmalısınız. Vücudu sıkılaştırır ve vücudun daha orantılı bir şekilde durmasını sağlar. Bütün bunların yanı sıra vücudumuzun gücünü artırarak daha kuvvetli olmanızı sağlar. Yaş ilerledikçe kemik ve kasların kuvveti azalmaya başlar ancak pilates yapan ileri yaştaki kişilerde güçsüz kas ve kemik sisteminin güçlendiğini görüyor ve yaşlanmanın etkilerini geciktirdiğini görüyoruz.

Pilatesin Sıkılaştırıcı Etkisi

Çok fazla soruna çare olan bir egzersiz türüdür, en bilinen özelliği ise vücudu sıkılaştırmasıdır. Mutlaka çoğu kişi  yaşıyordur oturduğu zaman göbek bölgesinden katlanma sorununu. Fazla kilolu olmasanız bile oturduğunuz zaman katlanan vücutlarının sizi rahatsız ediyordur mutlaka. Bu sorunun temel nedeni sıkı bir vücuda sahip olmamaktır.  Pilates yaparak vücudu sıkılaştırabilir ve bu katlanan görüntüyü ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Ayrıca pilates vücudumuza şekil vererek daha şekilli ve güzel vücut hatlarına sahip olmanızı sağlar.

Pilatesin Sağlığa Faydaları

Pilates kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirerek vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlar Vücudumuzda yer alan kasların güçlenmesini ve bu şekilde de vücut dengenizin sağlanmasını sağlar. Vücuda olduğu kadar zihne de oldukça faydalı bir egzersiz türüdür. Stresten uzaklaştırarak ruhunuzu arındırır ve düzenli yapıldığı takdirde zihni açar,dinlendirir. Zaten pilates yaptığınız takdirde vücudunuz şekle gireceği ve daha kuvvetli bir vücuda sahip olacağınız için daha mutlu olacaksınız, ruha ve zihne olumlu etkisini bu şekilde de görebilirsiniz.

Vücut Esnekliği

Her yapılan spor sonrasında mutlaka vücut esnekliğini artırmak için egzersizler yapılır. Ancak pilates zaten bir esneklik sağlayıcı egzersiz olduğu için pilates sonrasında stretching yani vücudun esnekliğini artıran egzersizlere ihtiyaç duymazsınız. Temelinde zaten vücudun esnekliğini artırmak için yapılan kas liflerini gelme işlemidir. Pilates sırasında kas liflerinin germe işlemi yapılır ve bu sayede kaslarınızın uzunluğu zaman içerisinde artırılmış olur.

Boy Uzatmaya Etkisi

Düzenli yapıldığı takdirde kasları uzatarak boyun  daha uzun durmasını sağlar. Ayrıca duruş bozukluklarını da düzelterek en az 2-3 santim daha uzun görünmenize yardımcı olur. Her insan bir miktar kambur durmaktadır. Ancak düzenli olarak pilates yapan insanlar da bu duruş bozukluğu gözlemlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz