Ana SayfaCilt BakımıPigment Lekelerini Temizleyen 10 Bakım Ürünü

Pigment Lekelerini Temizleyen 10 Bakım Ürünü

-

Cildimiz, ultraviyole ışınları, yaşla bağlantılı değişiklikler, kronik böbrek ve karaciğer hastalıkları, akne sonrası etkiler, gebelik, cilt hastalıkları (egzema, dermatit), vitamin dengesizliği ve gastrointestinal sistem hastalıkları gibi pek çok faktörle birlikte pigment lekelerini ortaya çıkarabilir.

Ne yazık ki, pigment lekeleri gibi cilt anormalliği çoğu kez kaçınılmaz olabilir. Ancak üzülmeyin, çünkü sizin için kendi mutfağınızda bulabileceğiniz gıdalarla üretebileceğiniz,  bir avuç harika güzellik tarifi hazırladık.

Necibe.com olarak pigment lekelerinden nasıl kurtulacağınızı ve görünümlerini nasıl engelleyeceğinizi bulduk.

Yüzünüze herhangi bir şey sürmeden önce yapmanız gereken, cildinizi alerjik reaksiyonlar açısından kontrol etmeniz. Bunu anlamanın yolu, ürünü dirsekle bilek arasındaki yumuşak deriye sürün ve cildin tepkisini bir gün kadar gözlemleyin.

Pigment lekeleri neden belirir?

Lekeler iltihaba, ağrıya veya kaşıntıya neden oluyorsa, bu alerjik bir reaksiyon veya onkolojik bir hastalığın işareti olabilir.
Bu gibi durumlarda, muhtemel hastalıkları önleyebilmek için mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmeniz doğru olur. Eğer pigment lekeleriniz kaşıntılı, ağrılı veya iltihaplı değilse, onlardan kurtulmanıza yardımcı olacak doğal aydınlatma ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek ve ileride daha fazla noktanın gelişmesini önlemek için, genel sağlık durumunuza baktırarak soruna yeni bir açıdan bakmanız akıllıca olabilir.

Cildinizdeki pigment lekelerini evde nasıl tedavi edebilirsiniz?

Evde tedaviye başlamadan önce, cildinizi her tür yağla karıştırılmış, hafif tuz veya şeker eklenmiş karışımla ovalayarak temizleyin. Nazik hareketlerle istenen bölgeye ovalayarak uygulayın (gözlerin etrafındaki alanlardan uzak durduğunuzdan emin olun) ve ılık suyla durulayın. Ovaladıktan sonra cilt, aydınlatma aşamasına hazırlanmış olur.

1- Limon

Limon suyu cildinizi aydınlatmak, temizlemek ve dezenfekte etmek için en iyi bileşendir – sadece narenciye alerjiniz veya hassasiyetinizin olmadığından emin olun.
Limon suyunu ekşi krema veya bal ile karıştırın ardından doğrudan cildinize sürün. 10 dakika sonra, karışımı suyla durulayın. Cildinize limon suyu kullanmanın bir başka harika yolu, su ile karıştırıp günde üç defa yüzünüzü onla durulamanızdır.

2- Soda

Limon suyuyla cildinizi durulamak için bir başka harika bileşen, sodadır. Bir diğer seçenek ise, sodayı limon suyu ile karıştırıp doğrudan iki günde bir cildinize sürmenizdir. Cildiniz kuru veya hassas ise, günde bir ila iki defa kullanabilirsiniz. Ya da sodayı su ile yıkamadan önce birkaç damla su ile karıştırabilir ve doğrudan sorunlu noktalara sürebilirsiniz.

3- Aloe Vera

Bu benzersiz bitki sadece büyük bir cilt nemlendiricisi değil, aynı zamanda yenilenmesine, iyileşmekte olan yanıklara ve pigment lekelerine de yardımcı olur. Yapmanız gereken sadece aloe vera yaprağından sıvıyı ezerek almanız ve günde iki kez bu sorunların herhangi birinin olduğu noktalara sürmeniz.

4- Soğan

Soğan hem kükürt hem de C vitamini içerir; cildi yeniden canlandırır, pigment lekelerinden kurtarır, kırışıklıkları giderir , sivilcelerle ve diğer cilt kusurlarıyla savaşır.Tek yapmanız gereken kırmızı soğandan çıkan suyu yüzün gereken alanlarına sürmeniz ve 10 dakika sonra soğuk su ile yıkamanız.

5- Sarımsak

İster inanın ister inanmayın, sarımsak cildinizi hafifletmeye gelince çok etkili olabilen aşırı miktarda eteri yağ içerir. Kullanımı şöyle, sarımsak dişini yarıya kadar kesin ve günde birkaç kez yüzünüze sürtün.

6- Sirke

Elma sirkesi cilt tonunu daha düzgün ve pürüzsüz hale getirir. Bileşeni doğrudan aydınlatmak istediğiniz pigment lekelerine sürün ve soğuk suyla yıkamadan önce 20 dakika bekletin.

7- Yoğurt

Yoğurt, cildin yenilenmesine, dezenfekte edilmesine ve pigment lekelerinin giderilmesine yardımcı olan laktik asit içerir. Sorunlu noktalara özenle dikkat ederek, yoğurdu yüzünüze sürün. 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.

8- Zerdeçal

Turuncu renk olmasına rağmen, zerdeçal aslında aydınlatma etkileri ile bilinir. Baharatı doğal portakal suyu ile karıştırın, ısıtın ve cildinize sürün.

9- Kırmızı meyveli meyve suyu

Kırmızı meyveli meyve suları C vitamini açısından çok zengindir. Bir avuç ezilmiş viburnum (kırmızı kartopu çiçeği), kızılcık ve siyah kuşüzümü cildi hafifletmeye iyi gelir. Meyveleri bir bezle ezerek suyunu çıkartın ve 15 dakika boyunca yüzünüzün üzerinde tutun. Daha sonra karışımı ılık suyla yıkayın.

10- Aspirin

10 aspirin hapını 3 saf su ile karıştırın. Karışımı haftanın üç günü yüzünüze sürün. Her 7 günde bir tedaviyi uygularken üç günlük bir ara verdiğinizden emin olun.

Pigment lekelerini nasıl önleyebilirsiniz?

Önleyici tedbirler ile birleştirilmiş dengeli beslenmeyle, pigment lekelerinin ortaya çıkmasına neden olan birçok elementten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

  1. Yeni pigment lekeleri ve diğer sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilecek herhangi bir hastalık olasılığını dışta tutmak.
  2. Cildinizi nemli tutun ve bol su için.
  1. Yaz mevsiminin 11.00 – 16.00 arası yakıcı güneşinin cildinize temasını önlemeye çalışın.
  1. Güneş kremini, yalnızca sahildeyken değil, şehrin etrafında dolaşırken de kullanın.
  1. Solaryumu ziyaret etmekten kaçının – erken yaşlanmaya ve yeni pigment lekelerine neden olabilir.
  1. C, A ve E vitamini bakımından zengin olan taze sebze ve meyveleri daha fazla tüketin. Ayrıca diyet eti ve süt ürünlerini de tüketebilirsiniz.
  1. Yağlı veya kızarmış gıdalar, şeker veya diğer sağlıksız gıdalar cildinizin durumunu ve vücudun her bölgesini kötüleştirdiklerinden tüketmemeye özen gösterin.

8. Kötü alışkanlıkları bırakın, bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve dışarıda daha fazla zaman harcayın. Olumlu bir duyguyu uyandıran, sağlıklı bir vücuda ve harika bir ruh hali sürdürmenize yardımcı olan etkinliklere katılmaya özen gösterin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz