Ana SayfaBeslenmePestisit Zehirlenmesi Nedir?

Pestisit Zehirlenmesi Nedir?

-

Pestisitler yabani otlar, bitki patojenleri, pamuk veya deri ürünleri ile evcil hayvanları ektoparazitlerini kontrol etmek amacıyla kullanılan bir grup kimyasal maddeye verilen isimdir.

Pestisitler tarımda kullanılan ve kimyasal yapısına göre farklı çeşitlerin bulunduğu maddelerdir. Zehirli bir etkiye sahip olan pestisitler bu etkilerini uzun bir süre koruyabilmektedir.

Pestisitlerin İnsan Sağlığına Zarar Vermesine Neden Olan Faktörler

Pestisitlerin insan sağlığını etkilemesi için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 • Maddenin toksik derecesi
 • Maddenin direnci
 • Maddenin doğadaki yıkım büyüklüğü
 • Ürünlerde birikme şekli
 • Yağda veya suda çözülebilmesi
 • Vücuda girme yolları pestisitlerin insan sağlığına zarar verme hızı ve gücünü etkileyen temel unsurlardır.

Kimi zaman insan vücuduna girmeyi başaran böcek ilaçları etkisine göre çeşitli klinik semptomlarına neden olabilmekte ve vücudun işlevini ihlal edebilmektedir.

Pestisit Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Pestisit belirtileri aşağıda listelenmiştir. Organik fosfor bileşikleri nedeniyle ortaya çıkan pestisit zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

 • Sinir sisteminde ortaya çıkan sorunlar pestisitin temel belirtileridir. Pestisit zehirlenmesi sinir sistemine zarar vermekte ve kasın seğirmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda konvülsiyonlara dönüşerek istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır.
 • Pestisit zehirlenmesiyle birlikte hem dolaşım hem de solunum yollarında hasar meydana gelir. Bu durum ise bilinçte karışıklığa, daralmaya, akciğerlerde wheezing oluşumuna ve heyecana neden olabilmektedir.
 • Koma seviyesine gelen hastalarda bilinç kaybı ortaya çıkmaktadır. Pestisit zehirlenmesi nedeniyle komaya giren kişilerde kalp aktivitesi durarak basınç kaybı meydana gelir.

Klor içeren bileşiklerin neden olduğu pestisit zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

 • Klor içeren bileşiklerin neden olduğu pestisit zehirlenmesinde tahriş edici etki önemli bir yere sahiptir. Deride meydana gelen kızarıklık ilk işaret olarak gösterilebilir.
 • Boğaz ağrısı, öksürük, göz sulanması klor içeren bileşiklerin ortaya çıkardığı pestisit zehirlenmesi belirtileri arasındadır.
 • Hastalarda kas güçsüzlüğü ve bilinç kaybı da sık sık meydana gelmektedir.
 • Böbrek ve karaciğer hasarına neden olan zehirlenmelerin ileri boyutlarında ölüm gibi istenmeyen sonuçlarda ortaya çıkmaktadır.

Zehirli ilaçlar nedeniyle pestisit zehirlenmesi yaşayan kişilerin ağızında garip bir tat ortaya çıkmaktadır. Cıva, ağır metal veya arsenik gibi maddeler nedeniyle pestisit zehirlenmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

 • Lenf bezleri ve hemopoietik sistemde ortaya çıkan istenmeyen sonuçlar
 • Sindirim sistemi, zayıflık ve kas titremesi
 • Bilinç kaybı veya zihin bozukluğu

Bu belirtilerle karşı karşıya olan kişilerin tedavi olmaması halinde oldukça zor bir süreçle karşı karşıya kalması olasıdır.

Pestisit Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Pestisit zehirlenmesi yaşayan kişilerde ilk yardım oldukça önemli bir yere sahiptir.  İlk yardım esnasında öncelikli olarak kişinin hangi maddeden dolayı zehirlendiğine karar vermek gerekir. Pestisitlerde zehirlenmede hangi maddeden zehirlendiğine karar verilmesi pestisit ilkyardımı için en önemli konuların başında gelmektedir.

Zehirli maddenin etkisini ortadan kaldırmak için kişiyi mutlaka temiz havaya çıkarmak gerekir. Zehri vücuttan atabilmek için cildi yıkamak önemlidir. Ağızdan zehirlenen kişilerde ise gastrik lavaj yapılarak zehrin akıtılması sağlanmalıdır. Bilinç kaybı yaşayan hastaların kusturulmaması oldukça önemli bir detaydır. Zehrin emilimini önlemek için bazı yardımcı maddeler kullanılabilir. Nişasta, yumurta akı veya aktif kömür zehrin cilt tarafından emilimini engeller.

Böcek ilacı nedeniyle zehirlenen kişilere ilkyardımın hemen yapılması gerekmektedir. İlk yardım yapıldıktan sonra kişinin zaman kaybedilmeden hastaneye götürülmelidir. Unutulmamalıdır ki zehrin etkisi oldukça yüksektir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Pestisit Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Pestisit zehirlenmesinin ortaya çıkarabileceği zararlar dikkate alındığında pestisit zehirlenmesini önleyici yöntemlerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Pestisit zehirlenmesini önlemek için kullanılan yöntemler şu şekildedir:

 • Pestisit zehirlenmesine neden olan maddelerin kullanılması veya saklanması ile ilgili güvenlik kurallarına mutlaka uyulmalı ve kullanım şekli dikkatlice okunmalıdır.
 • Pestisit zehirlenmesini önlemek için kişisel hijyen oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle kişilerin böcek ilacı kullanmadan önce cildini iyice yıkaması ve kişisel hijyen gereklerine uyum sağlaması pestisit zehirlenmesinin büyük oranda önüne geçecektir.
 • Pestisit zehirlenmesiyle karşı karşıya kalmamak için kişilerin mutlaka koruyucu giysiler giymesi gerekmektedir. Koruyucu ekipmanlar giymek sizi pestisit zehrine karşı koruyacak ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasının önüne geçecektir. Solunum maskeleri ve gaz maskeleri pestisit zehirlenmesini önleyici ekipmanlardandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz