Ana SayfaHastalıklarPerimenopozda Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Perimenopozda Olduğunuzu Gösteren İşaretler

-

Perimenopoz, menopoza geçiş evresidir. Vücudunuzda yer alan ve vücudu kontrol eden östrojen ve progesteron hormonları bir süre sonra azalır. Östrojen veya progesteron hormonlarının miktarına bakılmaksızın perimenopozda olup olmadığınızı birkaç kritere bakarak anlayabilirsiniz. Arka arkaya 12 aylık regl döneminizi kaçırdıktan sonra, muhtemelen menopoza girersiniz ve artık hamile kalamazsınız. Perimenopozda olduğunuzu gösteren işaretleri sıralarsak;

Regl Dönemi Değişiklikleri

Regl döneminiz hafif veya çok ağır, uzun veya kısa olabilir. Bazen birkaç ay hiç adet görmeyebilirsiniz. Periyotlar arasında 60 günden fazla zaman var ise perimenopozun bitişine yakın olabilirsiniz. Düşük doz doğum kontrolü hapları regl dönemlerinizi düzenleyebilir.

Perimenopozda Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Ağır Kanama

Regl döneminiz daha ağır ise, bunun nedeni rahim ağzınızın kalınlaşması olabilir. Bunun nedeni progesteron hormonunun azalmasıdır. Aynı zamanda miyom (rahim duvarındaki büyüme) gibi diğer durumları daha da kötüleştirebilir.

Sıcak Çarpıntılar

Aniden 5-10 dakika boyunca çarpıntı hissediyorsanız dikkat edin. Bazı kadınların vücut sıcaklıkları artar, bazıları ise ter içinde kalır. Sabahları uyandıklarında terlemiş bir şekilde kalkabilirler. Bu konuda derin solunum egzersizleri yardımcı olabilir. Ayrıca bu durumu tetikleyen kafeinli sıcak içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Doğal bir östrojen kaynağı olarak diyetinize soya ekleyebilirsiniz. Orta şiddetli semptomlar için ilaç almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Perimenopozda Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Vajinal Kuruluk

Östrojen miktarı azaldığında, dokular daha ince ve daha kuru olabilir. Bu, cinsel ilişki sırasında kaşıntı ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle bu durum sizi daha da sinirlendirebilir. Düzenli ilişki, dokuyu tutmaya yardımcı olabilir. İlaç kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Uyku Problemleri

Hormonlarınızdaki ve uyku düzeninizdeki değişiklikler tahribat yaratabilir. Alışkanlıklarınızı düzenleyerek, örneğin düzenli bir uyku programı yaparak bu dönemi çok daha kolay atlatabilirsiniz. Daha ciddi belirtiler için doktorunuza gitmelisiniz.

Perimenopozda Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Unutkanlık

Hormonlarınızdaki değişiklikler nedeniyle, perimenopozun diğer semptomlarıyla birlikte (ruhsal değişimler ve uyku problemleri) bazı şeyleri hatırlamak biraz daha zor olabilir. Anahtarlarınızı daha sık kaybedebilir, bazı randevuları unutabilir veya sorunlar yaşayabilirsiniz. Menopozdan çıktıktan sonra muhtemelen daha iyi hale gelirsiniz.

Kemik Erimesi

Perimenopozdaysanız, östrojen düzeyleriniz düşer ve bu kemiklerinizin daha hızlı erimesi anlamına gelir. Durumun daha net anlaşılması için doktorunuza görünebilirsiniz. Doktorunuz size röntgen çekmek isteyebilir. Mümkün olduğunca güçlü kalabilmek için bol miktarda kalsiyum ve D vitamini alın ve günde 20 dakika yürüyün veya koşun. Doktorunuz bu konuda ilaç tedavisi de uygulayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz