Ana SayfaHastalıklarParkinson Hastalığı ve Belirtileri

Parkinson Hastalığı ve Belirtileri

-

Progresif hastalık türlerinden olan Parkinson hastalığı şiddetini aşamalı olarak gösteren bir hastalıktır. Hastalık el, çene, bacak, yüzün titremesiyle başlamaktadır. Hastalığın ilk aşamalarında hastanın hayat düzeyini yüksek ölçüde etkilemeyebilir. Ancak hastalığın ilerleyen aşamalarında Parkinson hastalığı yürüme, konuşma zorluğuna sebep olacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Parkinson hastalığından her hangi bir tedavi yöntemiyle tamamen iyileşmek mümkün değildir. Parkinson hastalığında yapılan hastalığın ilaç tedavisiyle yahut gerektiğinde beynin semptomlara sebep olan belli bölgelerine cerrahi müdahalelerle belirtilerinin azaltılması, hastanın hastalıktan minimum seviyesinde etkilenerek, hastanın hayat standardının olabildiğince az düşürülmesini sağlamaktır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığı, vücudun kendiliğinden ürettiği dopaminin durmasına bağlı olarak oluşmaktadır. Parkinson hastalığına sebep olan dopamin miktarı azaldıkça doğru orantılı olarak Parkinson hastalığının da belirtileri artmaktadır. Parkinson hastalığı belirtilerini ilk başta belli bir bölgede ve hafif olarak göstermektedir. Hatta öyle ki ilk aşamada hastanın belirtileri fark etmemesi dahi ihtimal dahilindedir. Ancak hastalık ilerledikçe hem hastalığın belirtilerin vücudun farklı bölgelerine yayılmaktadır. Hem de belirtileri gün geçtikçe şiddetlenmektedir. Parkinson hastalığı yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da hastayı etkilemektedir. Hastalığın en başlı belirtisi titreme olsa da birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. İşte, Parkinson hastalığı belirtileri;

Parkinson Hastaligi ve Belirtileri

Titreme: Parkinson hastalığının en net belirtisi şüphesiz ki titremedir. Ellerde titreme, parmakta istemsiz hareketler, çenede ve dudakta meydana gelen istemsiz titremeler bunlara ek olarak bacak kaslarının seğirmesi olarak adlandırabileceğimiz bacak kaslarınızın istemsiz kasıldığını hissetmeniz ve acı duymanız Parkinson hastalığının başlıca belirtileridir. Ancak her titreme Parkinson hastalığı demek değildir.

Parkinson hastalığından kaynaklı olmayan titremelerde elbette görülebilir. Çok yorulduğunuz zaman yahut kullandığınız bir ilacın yan etkisi olarak da titreme problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çok nadir olan titremeler farklı sebeplerden ötürü olabilir. Ancak devamlı bir titreme probleminiz varsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Kullandığınız ilacın yan etkileri arasında titreme görünse dahi yine de doktorunuza görünmenizde fayda bulunmaktadır.

Hareketlerin Yavaşlaması: Parkinson hastalığı sinirleri ve kasları etkileyen bir hastalıktır. Yalnızca titreme belirtisi olarak kendini göstermemektedir. Parkinson hastalığı aynı zamanda hareketlerin yavaşlaması olarak da kendini göstermektedir.

Parkinson hastalığının özellikle ilerleyen aşamasında hareketlerin yavaşlaması gözlemlenmektedir. Parkinson hastalarının “Ayağımı yere yapışmış gibi hissediyorum” şeklinde tanımladıkları durumda, Parkinson hastalıkları adımlarını küçültürler ve adımlarını yere sürükleyerek yürürler. Bu durum ise onların yürümelerinin dahi oldukça zor gerçekleşmesine sebep olmaktadır.

El Yazısının Küçülmesi: Parkinson hastalığının önemli belirtilerinden bir tanesi ise el yazısının küçülmesidir. Kasların hareketlerinden kaynaklı olarak Parkinson hastalarında el yazısında küçülme meydana gelmektedir. Harfler birbirine girmekte, kelimeler birbirine yaklaşmakta ve yazı boyutu küçülmekteyse sebebi Parkinson hastalığı olabilir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte el yazısında değişikliklerin olması da normaldir.

Konuşma Değişiklikleri: Parkinson hastalığı vücutta çok önemli bazı değişikliklere sebep olmaktadır. Birden bire  konuşmanızda oluşan değişikliklerde Parkinson hastalığının belirtilerinden olabilir. Normal konuştuğunuzdan daha alçak sesle konuşuyorsanız ya da normal konuştuğunuzdan daha yüksek sesle konuşmaya başlamışsanız, kelimeler arasında boşluk bırakmadan konuşuyorsanız Parkinson hastalığının belirtilerinden olabilir. Konuşurken kullandığınız el hareketleriniz, yüz hareketleriniz zamanla kısıtlanıyor ve yavaşlıyorsa bunlarda Parkinson hastalığının belirtileri arasında gösterilebilir.

Parkinson hastalığının başlı başına belirtileri titreme, hareketlerin yavaşlaması, el yazısının küçülmesi ve konuşma değişiklikleridir. Ancak Parkinson hastalığının bunlar dışında çeşitli belirtileri de bulunmaktadır. İşte, Parkinson hastalığının diğer belirtileri;

  • Parkinson hastalığıyla birlikte koku alma yetisi kısıtlanabilir. Hatta öyle ki hasta bazen çok keskin kokuları dahi almayabilir. ya da almakta zorlanabilir. Kahve kokusu, tarçın kokusu gibi keskin olarak adlandırdığımız kokuları almakta sorun yaşıyorsanız Parkinson hastalığıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak böyle bir şüpheye düşmeden önce diğer belirtilerin görülüp görülmediği konusunda kendinizi dinlemeniz iyi olacaktır.
  • Parkinson hastalığı kas ve sinir sistemiyle birlikte iskelet sisteminin de bozulmasına sebep olabilir. Parkinson hastalığı duruş bozukluğuna neden olarak omurga ve kaburgada bozukluklara, dengesiz duruşlara sebep olabilir.
  • Derin uykudayken eğer ki tekme atıyorsanız, yumruk atıyorsanız ya da yataktan düşme gibi sorunlar yaşıyorsanız Parkinson hastalığı meydana gelmiş olabilir.
  • Parkinson hastalığı duyularda ciddi hasara sebep olduğundan idrar tutamama, idrar kaçırma gibi etkileri dahi doğurabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz