Ana SayfaHastalıklarParkinson Hastalığı İçin En Büyük Etkenlerden Biri Cep Telefonu

Parkinson Hastalığı İçin En Büyük Etkenlerden Biri Cep Telefonu

-

Son günlerde cep telefonu kullanımı küçük yaştaki çocuklar ve yaşlılar da dâhil olmak üzere rekor bir seviyeye ulaşmış durumda. Yapılan araştırmalara göre cep telefonu kullanımı Parkinson hastalığı için büyük ölçüde tetikliyor. Elimizden düşürmediğimiz hatta gece başucumuzda bıraktığımız telefonların Parkinson ile nasıl bir ilişkisi olduğu ise merak konusu.

Cep Telefonu ve Parkinson Hastalığı Arasında Ne Gibi Bir İlişki Var?

Parkinson, yaşı ilerlemiş insanlarda görülmeye alışkın olduğumuz bir hastalıkken son zamanlarda 40 yaş üstü insanların Parkinsona yakalanma oranının büyük ölçüde arttığı tespit edildi. Bunun üzerine Danimarka’da 400 bin kişiyi kapsayan bir araştırmada cep telefonu kullanımının Parkinson hastalığı için tetikleyici olduğu belirlendi.

Cep telefonunu kapatmak da bu duruma çözüm değil. Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar, kapalı olsa dahi her 30 saniyede bir, baz istasyonuna sinyal gönderiyor. Bu elektromanyetik dalgalar beyindeki hücrelere etki ederek Parkinson hastalığı oranını büyük ölçüde arttırıyor.

Cep telefonlarını çoğu kişi alarm olarak da kullanıyor ve gece başucunda tutuyor. Fakat cep telefonu sinyal yollamaya devam ettiği için özellikle uyurken beyin fonksiyonlarının yavaşlamış hale olmasından dolayı daha fazla etki ediyor.

Özellikle küçük çocuklar gelişim çağında olduğu için daha büyük risk altında. Uzmanlar, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerin de günde 2 saatten fazla telefonla uğraşmaması gerektiğini söylüyor hatta açık şekilde yanımızda tutmamız bile büyük risk teşkil ediyor. Uzmanlar, telefonları mümkün olduğu seviyede uzakta ve kapalı tutmayı öneriyor.

Merak edilen bir diğer konu da telefonun sinyallerinden etkilenmemek için telefonu yastığın altına koymak faydalı olur mu? Uzmanlar bu konuda tahmin yapmanın çok güç olduğunu fakat baz istasyonları ve kullandığımız telefonların kullandığı elektromanyetik cihazlardaki çekim gücünün çok yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların hayatımızın içine bu kadar girmesinden sonra insanların beyin fonksiyonlarını daha az kullandığı tespit edildi. İnsanlar artık hafızaya ihtiyaç duymaz bir hale geldi. Hatırlaması gereken her şeyi telefona kaydeden insanların beyin fonksiyonlarını daha az çalıştırdığı için fonksiyonlarda gelişim eksikliği olduğu tespit edildi. Bu da Parkinson hastalığı için etki eden bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz