Ana SayfaPsikolojiParanoya Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Paranoya Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

-

Ruhsal bir hastalık olan paranoya, günümüzde pek çok bireyde gözükür. Stres, paranoyanın başlıca nedenleri arasında yer alır. Eski Yunancada  “delirmek “ olarak nitelendirilen paranoya, halk arasında çok fazla evham yapan kişiler için kullanılan bir terimdir. Hastalığın en göze çarpan özelliği oluşan hezeyanlardır. Paranoyaya sahip kişiler insanların ona işkence yapmak istediklerini ve kendilerini sürekli aldattıklarını düşünürler. En yakınlarından bile şüphelenen hastalar, kimseye güvenemezler. Hastalar ayrıca durumlarını inkâr etme ve tedaviye direnç gösterme eğiliminde oldukları için paranoyanın teşhis edilmesi oldukça güçtür. Teşhisi koyarken hem hasta, hem de çevresine danışılmalıdır.

Paranoya Neden Olur?

Paranoya Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiBir çeşit akıl hastalığı olarak kabul edilen paranoya, genetik bir bozukluk olabileceği gibi çevresel etkiler nedeniyle de oluşabilir. Genetik olmasından şüphelenen uzmanların yaptıkları araştırmalarda, tek yumurta ikizleri incelenmiş ve ikizlerden biri hasta olurken diğerinin de hastalandığı gözlemlenmiştir. Çevresel faktörlere bakıldığında, özellikle aile içinde görülen olumsuz durumların paranoyayı körüklediği bilinir. Stres, şiddet, reddedilme ve dışlanma gibi sorunlar paranoya oluşmasına zemin hazırlayan en önemli nedenlerdir.

Daha çok yaşlılarda ve gelir düzeyi düşük kişilerde görülen hastalık, kişilerin sosyalleşmelerini ve toplum içine çıkmalarını engeller. İnsanların kendilerine bir zarar verecekleri endişesiyle kendilerini soyutlarlar ve daha da içlerine kapanırlar. Paranoyanın ilerlemesiyle birlikte şizofreni oluşabileceği için, hastalığın tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Paranoya Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Paranoyanın Belirtileri Nelerdir?

Hepimiz zaman zaman başkalarının hakkımızda olumsuz düşüncelere kapıldığını düşünebiliriz, fakat bu zamanla geçen bir durumdur. Olumlu düşünmeyle ve olaylara geniş bir açıdan bakarak endişelerimizden kurtulmamız mümkündür. Paranoya sahibi kişiler, bu süreci atlatamaz ve çevresindeki kişilerin sürekli kendilerini eleştirdiğini ve hiçbir şekilde onları onaylamadığını düşünür.

Korku, mutluluk, kin ve gurur gibi duyguların yoğun olarak yaşandığı paranoya sahibi kişilerde toplumsal ilişkiler oldukça zayıftır. Yalnız kalmaya meyilli olan paranoya hastaları, durumlarını düzeltmedikçe ya da tedavi olmaya yanaşmadıkça, kısır bir döngü içine girer ve hastalıkları daha da ilerler. Paranoya belirtilerini maddeleyecek olursak;

  • Halk arasında da söylendiği gibi, evhamlı kişilerdir. Hayatı akışına bırakmak yerine, her anına müdahale ederek gereksiz ayrıntılarda takılırlar.
  • Gerçekleşmemiş durum ve olayları, gerçek olarak aksederler.
  • Sosyal ortamlardan uzaklaşmak isteyip, genellikle tek başına vakit geçirmek isterler.
  • Herkesin kendisine zarar vereceğini düşünmelerinden dolayı, insanlara ön yargı ile yaklaşırlar ve güven konusunda sıkıntı yaşarlar.
  • Kendisi hakkında kötü konuşulduğunu düşünürler.
  • Hızlı karakter değişimleri yaşarlar. Örneğin, bir anda hassaslaşıp kırılgan olabilirler. Aynı süreç içerisinde, oldukça duygusal bir durumda olabilirler.
  • Sosyal insan ilişkilerinde, oldukça zayıftırlar. Bunun temelinde ise, belirttiğimiz gibi güvensizlik ve ön yargı yatmaktadır.
  • Kendiyle barışık olmayan kişilerdir ve hayat ile mücadelesinde, başarısız olduklarını düşünürler.
  • Yukarıda belirtilen durumlardan en az bir tanesine, sabit olarak inanırlar. Keskin inanış biçimi de, gerek hastalığın gerekse de tedavinin ne denli uzun vadeli olduğunu gösterir.

Paranoya Tedavisi

Günümüzde psikolojik hastalıkların bu denli artış göstermesinden dolayı, uzmanlar artık yeni metotlar geliştirmişlerdir. Öncelikli olarak hastanın tedavi süreci, eski dönemlerde olduğu gibi meşakkatli ve sonucu belirsiz değildir. Yapılan araştırmalar ve uygulanan tedaviler sonucunda, birçok hastada iyileşme görülür.

Paranoya Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Paranoya teşhisinde, hastaların damar hastalıkları ya da tümörleri olmamalıdır. Aksi halde daha ciddi sağlık sorunlarından söz etmek gerekebilir.

Paranoya hastalığı da, diğer psikolojik hastalıklar gibi kalıcı olabilir. Bu hastalığa yakalanan insanlar, diğerleri tarafından dışlanmaktadır. Aslında en büyük zararları kendisine vermelerine rağmen, dışlanmaya devam ederler. Sabit bir inanış biçimi ve bu inanışa göre hareket etme duyusu geliştiğinden, dışarıya zarar verecek boyuta gelebilirler. Bu durum genelde hastalığın ilerleyen aşamalarında görülür. Tedavinin uygulanması farklı metotlar ile gerçekleştirilir. Bireyin kesin teşhisi konulduğu andan itibaren, tedavi süreci başlar. Hastalığın tedavisinde uzmanlar, temkinli bir biçimde yaklaşım gösterir. Görüşülen seanslarda, hiçbir ima edici söz kullanmamaya özen gösterilir. Aynı süreç içerisinde hastalığın boyutunu anlamak için, belirli testler uygulanır. Yapılan testlerin sonucunda, hastalığın boyutu belirlenir. Hastalığın boyutuna bağlı olarak, kısa bir psikoterapi yöntemi ile tedavi edilebilirler. Daha önceki süreçlerde, direkt hastaya antipsikotik ilaç tedavisi uygulanmaktaydı fakat günümüzde hastalığı geçirmekten çok şiddetini azalttıkları saptandığı için bu tip ilaçların kullanımları sınırlandırılmıştır. Uzun yıllar sürebilecek seanslardan sonra, hastalarda köklü değişimler gerçekleşebilir. Tedavinin başarılı olmasında uzman doktor kadar, ailevi faktörler de önemlidir. Bireyin ailesi tedavi sürecinde yanında olarak, motivasyon kaynağı olmalıdır. Motivasyon, azim ve doğru tedavi, hastada olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz