Ana SayfaBeslenmeOzonlanmış Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir, Ne İşe Yarar

Ozonlanmış Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir, Ne İşe Yarar

-

Ozonlanmış yağlar hakkında geçtiğimiz yıllarda başlayarak birçok tartışma günümüzde de devam etmektedir. 2017 yılı ise doğal organik ürünlerin hiç olmadığı kadar popüler olduğu bir yıl oldu. Peki Ozonlanmış yağ nedir, Ozonlanmış yağ nasıl üretilir ve ne gibi faydaları vardır. Bu yazımızda size bu konuları açıklamaya çalışacağız.

Ozon nedir

Aktif oksijen olarak da bilinen ozon, günümüzde mikroplarla savaşmada ve kötü kokuların giderilmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Hepinizin bildiği üzere, dünyamızın etrafında da bulunan ozon tabakası güneşin zararlı ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engelleyerek canlıları korur ve havayı temizlemeye katkı sağlar.  Sahip olduğu birçok faydalı özellik nedeniyle ozon içeren birçok ürün günümüzde piyasada bulunmaktadır Ayrıca batılı birçok ülkede ozon terapi adı altında kurulan sağlık merkezleri bulunmaktadır.

Ozonlanmış yağ nasıl elde edilir

Üretilen yüksek kaliteli ekstra saf sızma zeytinyağının içerisine uzun süreler boyunca ozon ilavesi yapılır.  Bu işlem neticesinde zeytinyağı, içerisindeki ozonu hapseder ve koyulaşarak jel kıvamına ulaşır. Yapılan işlem neticesinde elde edilen zeytinyağı hiç olmadığı kadar saf bir hale gelir. Bu jel soğutup saklanması durumunda uzun yıllar boyunca içerisindeki ozonu muhafaza edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; yağın ozonlama işlemine tabi tutulduktan sonra bozulmaması için soğuk olarak muhafaza edilmesidir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise; günümüzde birçok firma ozon elde etmek maksadıyla elektrik deşarj jeneratörlerini kullanmaktadır.  Bu jeneratörler kullanılarak üretilen ozon içeriğinde bazı zararlı maddeler barındırabilmekte veya saflık değeri düşük olmaktadır.  Bunun önüne geçmek maksadıyla soğuk plazma jeneratörleri kullanılmalıdır.

Ozonlanmış yağ nasıl kullanılır

Ozonlanmış yağ vücudun çeşitli bölgelerine uygulanarak buralardaki dokuların gençleşmesini sağlayan bir görev üstlenir.  Uygulanan ozon bu bölgelerdeki kan akış hızını arttırarak hücre yenilenmesini hızlandırır.  Özellikle yüz bölgesindeki yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan kırışıklara karşı kullanılabilir.  Genel kullanım şeklinde; cildin üzerine masajla sürülerek derinin alt noktalarına kadar nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

Ozonlanmış yağ ne kadar süreyle saklanabilir

Ozonlanmış yağın saklanma süresine ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur.  Ancak, ilk günkü kalitesi ile saklamak isterseniz soğuk bir ortamda, buzdolabı veya dondurucuda muhafaza etmelisiniz.  Yapılan testlerde; 10 sene boyunca dondurulmuş şekilde muhafaza edilen Ozonlanmış yağın ilk günkü haline kıyasla %98 oranında etkisini koruduğu görülmüştür.

Ozonlanmış zeytinyağı hangi rahatsızlıklara iyi gelir

Ozonlanmış yağ birçok ülkede uzun süredir cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Özellikle ciltteki yaraların iyileşme süreçlerini kısaltır.  Ayrıca cilt hastalıklarında sıklıkla karşılaştığımız bakteri, mantar ve virüs gibi zararlı organizmaları sağlıklı doku ve hücrelere zarar vermeden etkili bir şekilde yok edebilir.

Aşırı terleme sorununa karşı koltuk altınıza uygulayacağınız ozonlu jel bu bölgeyi tahriş etmeden etkisini gösterecektir.

Çatlamış dudakların tedavisinde günde 2-3 kez uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırır dudaklarınızı koruyabilirsiniz

Egzama tedavisinde günde 2 kere rahatsızlık veren bölge masaj yaparak uygulanır.

Hemoroit tedavisinde günde 2-3 kez uygulanarak bölgedeki ağrıyı ve tahrişi azaltır.

Kepeğin giderilmesinde saçlarınızı yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla masaj yaparak ozonlu jeli saç derinize nüfuz ettirmelisiniz.

Pişik olan bölgenin tedavisinde günde 2 veya 3 kez ozonlu jel sürerek iyileşmeye sürecini hızlandırabilirsiniz

Sivilce oluşumunun engellenmesinde günde 2 kere yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulanması halinde bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz