Ana SayfaHamilelikOvulasyon Dönemi Testleri Nedir?

Ovulasyon Dönemi Testleri Nedir?

-

Ovulasyon dönemi testleri, kadınların yumurtlama dönemleri tespit eden testlerdir. Hamile kalma sürecinde bireylerin yumurtlama dönemlerini bilmeleri ve bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bu nedenle yumurtlama dönemleri gebe kalmak açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

Bazı testler kadınların kendi kendilerine evde yapabilecekleri testlerdir. Eczanelerden bu testleri alıp kadınlar evde kendileri yapabilmektedirler. Bu testleri yapmak ve yumurtlama dönemlerinde cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma ihtimali arttırmaktadır. Hamile kalmakta zorluk çeken bireylerin bu yöntemlerin yöntemlerin farkında olup, uygulamaları gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

Adet döngüsü adı verilen durumun başlangıcı, adetkanamasının gerçekleştiği gündür. Adet döngüsü toplam olarak 1ay sürmektedir. Bu süreç içerisinde sadece kanamaları kapsamamaktadır. Kanama sonrası ve öncesi süreçlerde adet döngüsüiçerisine girmektedir. Beyin de salgılanan hormon ile yumurtalar yavaş yavaş büyüme başlamaktadırlar. Oluşan bu büyük yumurtalardan, östrojen hormonu salgılanmaktadır.  Buhormondaaynışekildegiderek artmaktadır. Adet döngüsünün ortasına gelindiği zaman kanamalardan 14 gün sonrasını göstermektedir. Bu süreçler sonrasında salgılanan hormonlar adet döngüsünü ortasında en yüksek seviyelere ulaşmış olmaktadır. Bu ani artış da yumurtlamayı arttıran dönemlere girmektedir. Yanı adet kanamalarından yaklaşık olarak 2 hafta sonrasındaki süreç yumurtlama (Ovulasyon) dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönem kişilerin evde kendileri yaptıkları testlerde bu artan hormonları tespit ederek yumurtlama döneminde olunduğunu kişilere bildirmektedir.

İdrar İle Yapılan Yumurtlama Dönemi Testleri

İdrar ile yapılan testlerde kişilerin hormondengelerini saptanmaya çalışılmaktadır. Bu hormon dengelerinden artış yapan bazı hormonların fazla artıp artmadığı saptanmaktadır. İdrar ile yapılan testlerde de artışı olup olmadığı saptanan hormon LH hormonudur. Fazlaca artış gösteren LH hormonu kandan idrara geçmektedir. Bu nedenle idrar ile yapılan testlerde kişilerde LH arışı gözlemleniyor ise bu yumurtlama dönemlerinde olduğunun kanıtıdır.

Bu testi yapabilmek için Kadınların dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Her ay düzenli bir şekilde kanama zamanlarının saptanması gerekmektedir. Adet zamanlarında bozukluklar meydana gelen kişiler doktora başvurarak tedavi yöntemlerine ulaşmasına gerekmektedir. Adet döneminden sonraki süreçlerde kişiler 2 günlük bir süre sonrasında idrar ile yapılan testleri yapabilir ve yumurtlama dönemine girip girmediğini kontrol edebilir.

Yumurtlama Dönemi Testleri Nasıl Kullanılmaktadır?

Testler marka marka değişiklik gösterebilmektedirler. Bu testlerin genel olarak içerisinde nasıl yapıldıklarına dair bilgiler yer almaktadır. Kişiler bu talimatları bakarak testi gerçekleştirebilmektedirler. Eğer herhangi bir yerinde nasıl yapılması gerektiği anlatılmıyor ise eczanelere sorarak öğrenebilirsiniz. İdrar testleri idrar akarken teste değdirmek gerekmektedir.

Bazılarında ise idrar bir kaba konularak test içerisine konulmaktadır. Çoğu testler bu şekillerde değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle kişiler talimatlar yazıyor ise onları okumalı, yazmıyor ise alınan eczaneye danışarak nasıl yapılacağı öğrenilmelidir. Yanlış kullanımlar bir işe yaramayacaktır. Ya da beklenenden farklı sonuçlar verecektir. Testler olması gerektiği gibi, doğru bir şekilde yapılarak sonuçlara ulaşılmalıdır.

Ovulasyon Dönemi Testleri Hamilelik Kontrol İçin Kullanılır Mı?

Ovulasyon dönemi testleri sadece yumurtlama dönemine girilip girilmediğini kapsamaktadır. Bu nedenle kişiler bunu hamile kalıp kalmadıklarını öğrenebilmek için kullanmazlar. Hamilelik testleri bu testlerden farklıdır. Her iki test de birbiri için kullanılabilecek testler değildir.

Birbirinden tamamıyla farklı durumların tespit edilmesi gerçeği var olduğundan dolayı, birbirleri için kullanımı doğru değildir. Eczanelerden alınırken bu testlerin birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü her iki testte farklı hormonsal durumları tespit etmektedir. Pozitif test sonucu ile karşılaşılması kişiler için aslında çok daha farklı durumların var olduğunu gösterebilir. Kişiler hamile kaldığını düşünebilir, ya da kalmadığını düşünebilir.

Tükürük Ve Kan Testleri İle Belirlenen Ovulasyon Dönemleri

Adet döngüsünün ortalarında yani 12 günlük süreç sonrasında kişiler yumurtlama dönemi içerisinde olup olmadıklarını anlamak için tükürük ile gerçekleşen testlerdir. Bu testler idrarda olduğu kadar belirgin testler değildir. Bu nedenle en sağlıklı olanı idrar ile ya da kan ile yapılan testlerdir. Bu testler bazı zamanlarda tamolaraksonuçları göstermeyebilirler.

Genel olarak yaygın bir test değildir. Çünkü doktorlar tarafından da önerilmemektedir. Kan testler ile de, kan da yer alan LH hormonu değerleri ölçülmektedir. Kesin sonuç olarakbutestleri doktorlar önermektedirler. Yumurtlama dönemlerini tahminen tekabül edebileceği zamanlarda bu testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz