Ana SayfaDiyetOturarak Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı?

Oturarak Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı?

-

Günümüz dünyasında ülkemiz sınırları içerisinde yüz binlerce insan masa başında oturarak çalışmaktadır. Masa başında sürekli olarak oturarak çalışmakta olan bireylerin genel olarak şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi hiç şüphe duymaksızın kilo sorunudur. Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmanın sonucu olarak alınan kilolar, bu tür meslek sahibi olanların en fazla rahatsızlık duyduğu konulardan bir tanesidir. Oturarak çalışanlar saatler boyunca hareketsiz kalarak aldığı kalorileri yakamadığı için sürekli olarak kilo almaya müsait olurlar. Çoğu insanın korkulu rüyası haline gelen bu durumun önüne, herkesin rahat bir şekilde uygulayabileceği diyetlerle kolaylıkla geçilebilmektedir.

Oturarak çalışanlar için diyet önerileri

Oturarak çalışanlar uzun süre hareketsiz kaldığından kilo almaya müsait bir durumdalardır. Fakat bu durumun önüne herkesin kolayca uygulayabileceği diyetlerle geçmek oldukça basittir. İsterseniz gelin hep birlikte oturarak çalışanlar için hazırlanmış olan özel diyetlere kısaca bir göz atalım.

Oturarak çalışanlar için beslenme önerileri

Oturarak çalışanlar için beslenme önerileri

İlk olarak oturarak çalışanlar öğün atlamadan düzenli bir şekilde beslenmeye dikkat etmelidir. Güne kahvaltıyla başlayın fakat bu öğünde börek ya da poğaça gibi hızlı kilo aldıracak yiyecekler kesinlikle tüketmeyin. Bunun yerine tam tahıllı gevreklerden ya da tam tahıllı ekmeklerden yiyebilirsiniz. Bunların yanı sıra sık sık çay ve kahve tüketme alışkanlığınızı da bir kenara bırakın. Oturarak çalışanlar tarafından yapılmakta olan en büyük hatalardan bir tanesi de sürekli olarak oturulan yerde çay ya da kahve tüketmektir. Buna ek olarak diğer tüm gazlı içecekleri de tüketmeyi bırakmalısınız. Sürekli olarak su içmeli, bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Unutmamalısınız ki yetişkin bir bireyin normal günlük su tüketimi yaklaşık olarak 2 ya da 3 litre civarında olmalıdır. Öğle yemeğinde kesinlikle kalorisi düşük besinleri tüketin. Tam tahıllı ekmekten yapılmış bir tost ya da yine tam tahıllı ekmekten yapılmış bir sandviç oturarak çalışanlar için ideal bir öğle yemeği olacaktır. Akşam yemeğinde ise yine kalorisi düşük olan besinler tüketilmedir. Ton balıklı salata ya da tavuklu salata gibi besinler tüketmek hem ihtiyacınız olan proteini almanızı sağlamış olacak hem de fazla kalori almanıza engel olacaktır.

Oturarak çalışanlar diyet yaparken şunlara da dikkat etmelidir:

  • Sürekli olarak masa başında oturduğunuz bir işe sahipseniz kesinlikle kalori harcayabileceğiniz tüm fırsatları değerlendirmelisiniz. Örneğin çalıştığınız yerde asansör kullanmak yerine sürekli olarak merdivenleri kullanmak kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
  • Masa başında çalışanlar yaklaşık olarak 15-20 dakikada bir kollarını ve bacaklarını hareket ettirmelidir. Kısa aralıklar ile yapacağınız küçük hareketler diyetinizde size yardımcı olacaktır.
  • İşe giderken eğer çok uzak mesafe değilse, erken çıkıp yürümeyi tercih etmelisiniz. Sabah yapacağınız bu yürüyüş hem ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarken hem de aynı zamanda kalori yakmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz