Ana SayfaKadınOsmanlı'nın En Güçlü Sultanları

Osmanlı’nın En Güçlü Sultanları

-

Son yıllarda televizyon dizileri vesilesi ile Osmanlı sarayları ve entrikaları hakkında hayli bilgi sahibi olduk.

Peki bu entrikaların baş aktörleri, yani ”Sultanlar” konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz?

Sizin için Osmanlı Saraylarının en etkili beş sultanını araştırdık:

Çoğumuzun bildiği üzere Osmanlı devlet geleneğinde kadınların yani ”Sultanların” devlet yönetiminde söz hakları yoktu. Üstelik 1402 yılında yapılan Ankara savaşında Beyazıt’ın eşinin Timur’a esir düşmesi ve akabinde hizmetçi yapılması Osmanlı’da uzun yıllar cariyelere nikah kıyılmasının önüne geçmişti. Peki Osmanlı’da durum böyleyken Avrupa’da hal vaziyet nasıldı? Avrupa’da ise işler tam tersine yürüyordu. Bir çok krallıkta, Kral öldükten sonra tahtın ilk varisi kraliçe idi. 150’den fazla başbakan görmüş 2. Elizabeth örneğinde olduğu gibi, veliaht prens östropozo da girse, tahta çıkabilmek için Kraliçe’nin ölümünü beklemek zorundaydı. (necibe.com ailesi olarak kraliçeye uzun ömürler dileriz) Gelin isterseniz sizi daha fazla bekletmeden, bu şartlar altında Osmanlı devlet teamüllerini hiçe sayabilmiş ve devlet yönetiminde söz sahibi olabilmiş 5 kadını sıralayalım:

1-) Hürrem Sultan

1-) Hürrem SultanTakipçilerimizin de tahmin ettiği gibi, zirve konusunda sürprize yer bırakmadık ve Hürrem’e ait olduğu yeri verdik. O’nun zirveyi kimseye kaptırmama konusunda ki en büyük icraatlerinden birisi Osmanlı tarihinde bir padişahla nikah yapmış tek Haseki Sultan olmasıdır. En büyük rakibi ise Kanuni’nin nikahsız eşi Mahidevran Sultan’dır. Mahidevran Sultan’ın oğlu Şehzade Mehmet, hem yeniçeriler, hem de Sadrazam İbrahim Paşa tarafından desteklenmekteydi. Sırası ile önce Sadrazam İbrahim Paşa’nın ardından Şehzade Mehmet’in öldürülmesinde, saray entrikalarında zirve yapmış Hürrem Sultan’ın rolü ne kadardır, karar sizin.

2-) Mahpeyker ”Kösem Sultan”

Mahpeyker Kosem SultanAverajla ikinci sırayı alan ”Mahpeyker” nam-ı değer ”Kösem Sultan” şüphesiz Osmanlı Döneminin en güçlü kadınlarından birisidir. Sultan 1. Ahmet ona aşık olmuş ve Kanuni’den sonra nikah kıyan padişahlar kervanına O da katılmıştır. 1. Ahmet’in zamansız ölümü, Kösem Sultan’ın ister istemez kendini bir entrikalar yumağı içerisinde bulmasına sebep oldu. 1. Ahmet’in bütün erkek çocukları Kösem Sultan’dan değildi ve tahtın ilk varisi Mahfiruze Sultan’ın oğlu Genç Osman’dı. Kösem Sultan, Osman’ın tahta geçmesine mani olmak için, 1. Ahmed’in akıl hastası kardeşi 1. Mustafa’yı tahta geçirdi. Fakat Kösem’in kurduğu bu ”suni” hükümdarlık 96 gün sürebildi. Akabinde ise tahtın en güçlü varisi Genç Osman, Kösem Sultan ile iyi ilişkileri olan yeniçeriler tarafından katledildi. Genç Osman’ın öldürülmesi, Kösem’in iktidarı elinde tutmak adına giriştiği son eylem olmadı.

3-) Haseki Turhan Hatice Valide Sultan 

Haseki Turhan Hatice Valide SultanKösem Sultan’ın çocuk denecek yaşta tahta çıkan oğulları 4. Murat ve 1. İbrahim’in, sırası ile 18-19 yaşlarında annelerinin hakimiyet alanından çıkıp devlet idaresini ellerine almaya başladıklarında, öldürülmeleri sarayda Kösem Sultan’a şüphe ve korku ile yaklaşılmasına sebep oldu. Kösem Sultan, oğlu 1. İbrahim’in de öldürülmesinden sonra yerine torunu 4. Mehmed’in tahta çıkmasını sağladı. İşte işler de tam burada karıştı. 4. Mehmed’in Annesi Turhan Hatice Valide Sultan, oğlu ile Kösem Sultan’ın arasına giriyor, ona iyi öğütler veriyordu. Torunu 4. Mehmet vesilesi ile devlet yönetiminde istediği düzeyde söz sahibi olamayan Kösem Sultan, iddialara göre bir plan yaptı: Saray cerrahı ile anlaşarak 4. Mehmed’in sünnet sırasında kan kaybından ölmesini sağlayacak ve yerine bir diğer torunu şehzade Süleyman’ı tahta çıkartacaktı. 4. Mehmet’in başına gelenler ise talihsiz bir kaza olarak akıllarda kalacaktı. Saray Cerrahı sünnet sırasında kendisine verilen emri yerine getirdi, fakat saray doktorları 4. Mehmed’in kan kaybından ölmesine engel oldu. Bu durumdan haberdar olan Haseki Turhan Hatice Valide Sultan, annelik iç güdüsü ile harekete geçti. Saraydaki Kösem Sultan düşmanlarını etrafında topladı ve bir gece Kösem’in yeniçeri ağalarını beklediği sırada, oğluna yapılan saldırının intikamini aldı. İmparatorlukta 20 yılı aşkın süren Kösem saltanatı böylece son bulmuş oldu.

4-) Afife Nurbanu Sultan

Afife Nurbanu SultanTabii buraya kadar anlattığımız gibi bütün sultanlar cinayet-suikast-entrika üçgeninde var olmamışlar. Avrupa (Venedik) kökenli olan Nurbanu Sultan’ın oğlu 3. Murat’ın tahta çıkmasından itibaren, o dönem Akdeniz’de ve özellikle ticaret yollarında söz sahibi olmak isteyen Venedik ile iyi ilişkiler geliştirilmesine vesile olmuş ve olası bir Osmanlı-Venedik savaşının önüne geçmiştir. Asıl adı Cecilia Venier Baffo olan Nurbanu Sultan hayırsever kişiliği ve zekası ile nam salmıştı.

5-) Mihrimah Sultan

Mihrimah SultanListemizde kendine 5. sırada yer bulabilen Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem’in kızlarıdır. Sarayda iyi bir eğitim almıştır, tarihi kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman kızı Mihrimah’ı çok sever ve bir dediğini iki etmezmiş. Bazı tarihçiler kızı Mihrimah Sultan’ın babası ile savaş meydanlarında görüldüğünü bile yazar. Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde söz sahibi oldu. Bir rivayete göre: babası Kanuni Sultan Süleyman’ı Malta’ya sefere ikna etmek için kendi parası ile 400 gemi batıracağına dair söz verir. Babası öldükten sonra yerine geçen kardeşi 2. Selim’in saltanatı boyunca danışmanlığını yapar.
Gönüllü Yazar: Uygar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz