Ana SayfaSeyahatÖlmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

-

Herkesin farkında olduğu bir gerçek vardır: Dünya gezmek için çok büyük ve hayat ise çok kısa.  Hal böyle olunca, insan gezmeye nereden başlayacağını gerçekten bilemiyor.  Hangi şehirler gezi listemizin ilk sırasında yer almalı, nerelere gitmelisiniz, nereleri görmelisiniz.  Bunlar gerçekten cevabı zor sorular. Bununla birlikte dünya üzerinde görmeye değer öyle güzel yerler var ki, kesinlikle bu yerleri kaçırmak istemeyeceksiniz.

Ölmeden Önce Gidilmesi Gereken Yerler

Bu yazımızda ise biz bu harika gezi noktalarından 11 tanesini sıraladık.  Listeyi sınırlandırmamızdaki bir sebep ise, herkesin hayatında en azından bir kere gezme şansı bulabileceği yerleri listelemeye çalışmamızdı. Listede yer alan gezi noktaları tarihsel, mimari, ruhani veya ekolojik açıdan büyük öneme sahip yerler. Diğer bir ifadeyle kendi alanlarındaki en önemli gezi mekanları.

Eğer hala hayalinizdeki geziye çıkmak istiyorsanız veya bir sonraki gezinizde hangi noktaları görmek istediğinize karar veremiyorsanız, bu yazıyı okuyun ve listenize bu harika mekanları da ekleyin.

1. Giza piramitleri-Mısır

Nil Nehri’nin batısında bulunan Giza piramitleri dünyadaki en önemli arkeolojik bölgelerden biridir. Bu bölgede

bulunan ve en çok dikkat çeken piramit ise Büyük Sfenks. Ayrıca bölgede günümüze kadar ayakta kalmayı başaran 3 piramitten biri olan Büyük Piramit de, antik zamanın yedi harikasından biridir.

 

2.  Amazon yağmur ormanları

Amazon yağmur ormanları dünya üzerindeki en önemli doğal kaynaklardan biri olarak kabul edilir ve gezegenimizde bulunan doğal yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur.  Birçok hayvan ve bitki çeşidine ev sahipliği yapan bu ormanlarda, sayısız çeşit canlı da keşfedilmeyi beklemektedir.  Ne yazık ki günümüzde ormanlara yönelik başlayan yapılaşma, inşaat ve ağaç kesimi gibi saldırılar, Amazon yağmur ormanlarının her geçen gün daha da küçülmesine sebep olmaktadır.  Günümüzde bu ormanların 9 farklı ülkeye sınırı olması sebebiyle, bu gezinizde harika yerler görebileceğiniz 9 farklı başlangıç noktasına sahipsiniz.

3.Messa Verde Ulusal Parkı Colorado

Mesa Verde Ulusal Parkı’nı görene kadar, bir uçurumun kenarında yüzeyi aşınmış şekilde bir şehir bulabilmeyi hayal etmeniz çok zordur.  Milattan önce 600 ve 1300 yılları arasında insanların yaşadığı bu bölge, tarihsel açıdan olduğu kadar görsel açıdan da büyük bir zenginliğe sahip.  Günümüzde Amerika Birleşik Devletler Ulusal Parklar Sistemine dahil edilen Mesa Verde içerisinde, koruma altına alınan yaklaşık 5000 arkeolojik kazı bölgesi ve uçurumun kenarına yapılmış o dönemin insanlarını yaşadığı 600 hane bulunmaktadır.

4.Büyük Bariyer Resifi-Avustralya

Suyun altında binlerce renkten oluşan balıkların ve yüzlerce çeşit canlının arasında dolaşırken, Büyük Bariyer Resifi’ndeki yaratılış inceliklerini hissetmemeniz mümkün değil.  Dünya üzerindeki en büyük Mercan Resifi’ne ev sahipliği yapan bu bölge, 2200 kilometreden daha fazla bir uzunluğa sahip bulunmaktadır.  Ne yazık ki günümüzde yükselen okyanus suyu sıcaklıkları ve artan kirlilik, bu resif için de tehlike oluşturmaktadır.  Hala şansınız varken gidip bu güzelliği görebilir, çocuklarınıza ve torunlarınıza Büyük Bariyer Resifi’nin ne kadar harika bir yer olduğunu anlatabilirsiniz.

5.Paris Fransa

Paris’in her gezginin uğrak noktası olmasının altında yatan bir çok sebep vardır. Bu sebeplerden bir de, dünya üzerinde en çok hayranlık uyandıran gezi noktalarından birinin elbette ki Eyfel Kulesi olmasıdır.  Bunun yanında Paris’te görülmeye değer; Şanzelize, Notre Damme Katedrali, Louvre ve Zafer Takı (the Arc de Triomphe) gibi birçok tarihi mekan da bulunmaktadır. Paris sokaklarında gezip bu şehre âşık olmamak neredeyse imkânsızdır.

 

 

 6. Tac Mahal-Hindistan

Nefes kesen mermer mimarisi ile inşa edilmiş olan Tac Mahal, bir sevda uğruna yapılmış dünyadaki en harika mimari eserdir.  1600’lerin ortasında tamamlanan yapı, zamanın imparatoru Şah Cihan tarafından genç yaşta ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yapılmıştır.

 

 

 

7. Büyük Kanyon-Arizona ABD

Başlamadan önce bir gerçeği açıklamamız da fayda var; büyük kanyonu size kelimelerle ifade etmemiz gerçekten imkânsız.  Kanyona ait resimler burada bir nebze işe yarasada bu nefes kesen güzelliği anlatabilmemiz için onlar bile yetersiz kalacaktır. Colorado Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca Kanyonu yarması ile; 460 kilometreden fazla uzunluğa sahip, 400 metre ile 2.4 kilometre arasında değişen genişlikte ve 1600 metreye kadar ulaşan derinlikte harika bir görsel şölen ortaya çıkmıştır.  Kanyondaki jeolojik formasyonlara bakarken, bir sanatçının kaleminden çıkan özenle işlenmiş bir sanat eserini izliyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz.

8. Serengeti Milli Parkı Tanzanya Afrika

Her insan hayatının bir döneminde Afrika’da Safari yapmayı hayal etmiştir. Serengeti Milli Parkı bu açıdan ziyaretçilerine harika bir zaman geçirme olanağı sağlamaktadır.  Eğer şansınız yeterince yaver giderse; 1,5 milyon Afrika antilobu ve yüzlerce çeşit hayvanın Serengeti ekosisteminin bir tarafından diğer tarafına hareket ettiği nefes kesen “Büyük Göç” olayını izleyebilirsiniz.

 

 

9. Galapagos Adaları

Ekvator’un yaklaşık 500 mil açığında bulunan Galapagos Adaları sahip olduğu büyüleyici doğasıyla dikkat çekmektedir.  Charles Darwin’in buradaki hayvanları inceleyip, en güçlü olanın hayatta kaldığı temeline dayanan evrim teorisini kayıt altına aldığı mekân bu adalardır.  Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Galapagos Adaları, sahip olduğu el değmemiş engebeli yapısına rağmen, ziyaretçilerine harika bir şölen vaat etmektedir.  Doğada bulunan büyük yengeçler, iguanalar, kara kaplumbağaları ve vahşi deniz canlıları adaların gizemini arttırmaktadır.

 

10. Machu Picchu Antik Kenti-Peru

Uygarlık ve medeniyetten yıllarca uzak kalmış ve 1900’lerin başında ancak keşfedilmiş bu yeri ziyaret etmek gerçekten harika bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır.  Bu büyülü mekân, takma adı olan İnkaların Kayıp Şehri ismini gerçekten sonuna kadar hak ediyor.  Eğer burada göreceğiniz saf tarih sizi büyülemeye yetmeyecekse, Andes adasının nefes kesen manzarası kesinlikle bu işi yapacaktır.

 

11. İzlanda

Ateş ve Buz Adası olarak da adlandırılan İzlanda’dan, size basitçe birkaç yer seçip öneremeyiz.  Bu Ada’nın gerçekten hakkını vermek istiyorsanız yeterli zamanı ayırıp size sunacağı bütün güzellikleri görmelisiniz.  İzlanda sahip olduğu buzullardan sıcak kaynak sularına, aktif volkanlardan nefes kesen diğer birçok güzelliğine listenizde yer almayı gerektirecek birçok sebebe sahip. Başkent Reykjavik’teki misafirperver ve dost canlısı insanlar, size Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en güzel noktaları tarif etmekten büyük bir zevk alacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz