Ana SayfaModaÖdem Atmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Ödem Atmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

-

Vücuttan atılamayan fazla suya ödem denir. Genelde vücutta şişkinlik halinde hissedilir.  Ödem anlık ödemler veya günlük ödemler şeklinde hissedilebilir.  Bu sebeple gün içinde tartılmak sağlıklı olmayabilir.

Ödemin Sebepleri

Ödem birçok sebeple vücutta gözlenebilir.  En yaygın bilinen ödem sebebi hava değişimidir. Havanın birden ısınması ve soğuması gibi durumlarda vücutta ödem toplanabilir. Ödemin bir başka sebebi de tuz tüketimidir.  Tuz vücutta suyu tutarak ödem oluşmasına sebep olabilir. Hareketsiz yaşam da ödemin sebeplerinden biridir. Oturarak çalışan, zamanının büyük bir bölümünü ofis gibi ortamlarda geçiren insanlarda kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımının yavaşlamasıyla metabolizma da yavaşlar ve vücuttan su atımı zorlaşır. Çalışma ortamı bu gibi yerler olan insanlar mutlaka spor yapmalıdır. Spor yapmaya vakit ayrılmadığı durumlarda ödem oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Fazla kilolar da ödemin sebeplerinden biridir. Bunlara ek olarak birçok hastalığın sebebi olan stres de ödemin sebeplerindendir. Stres vücutta ödem oluşmasında oldukça etkili bir faktördür.

Kadınlarda regl döneminde karın bölgesinde ödem oluşması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Buna ek olarak hamilelik döneminde gözlenen ödemlerin en büyük sebebi tüketilen bol karbonhidratlı yemeklerdir. Bol karbonhidratlı yemekler içerisinde rafineri un ve tahıl bulunan yemeklerdir.

Vücuttan Ödem Atmak

Vücuttan ödemi atmak için beslenme düzenine önem verilmelidir. Bol su tüketmek ve yemeklerdeki tu miktarını azaltmak yapılabiliyorsa hiç kullanmamak vücuttan ödem atmak için yapılacak en önemli şeydir. Bunun yanında mutlaka hareket seviyesi arttırılmalı ve spor, yürüyüş gibi aktivitelere zaman ayrılmalıdır.

Vücuttan ödem atmaya yardımcı olan bitki çayları vardır. Bu bitkiler özellikle; ada çayı ve rezenedir. Günde bir fincan kadar bu bitki çaylarından tüketmek ödem atmaya oldukça fazla yardımcı olacaktır. Ancak hamilelik durumunda bu çayların tüketimi pek tavsiye edilmez.

Su Tüketimi

Vücuttan ödem atmanın en önemli adımı bol su tüketmektir. Vücudun ihtiyacından daha az su tüketilmesi halinde vücut günlük görevlerini yerine getirmek için vücutta su depolar. Bu durumda vücutta tutulan bu su miktarı ödeme sebep olur. Günlük su tüketimi en az 8 bardak kadar olmalıdır.

Karbonhidratlı Yiyecekler

Vücuttan ödem atmak için karbonhidratlı besinlerin en aza indirilmesi gerekir.  Fazla karbonhidrat tüketimi durumunda vücut yine su tutacaktır ve bu da ödeme sebep olacaktır. Karbonhidrat tüketimi yapılırken makarna, ekmek gibi az kaliteli karbonhidratlar yerine; karabuğday, kinoa gibi besleyiciliği yüksek ve ” iyi karbonhidrat” olarak tanımlanan besinler tercih edilmelidir.

Ödem Atılmasına Yardımcı Olan Diğer Besinler

Lifli besinler tüketmek ödem atmak için oldukça yararlı olacaktır. Lifli besinler bağırsak ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyerek ödemin atılmasına yardımcı olur. Meyveler içinde bulundurduğu lif ve antioksidanlar sayesinde ödem atılmasına yardımcı olur. Böğürtlen, çilek, yaban mersini, ahududu, ananas gibi meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır. Bunlara ek olarak kahve de vücuttan suyun hızlı atılmasına yardımcı olacak bir içecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz