Ana SayfaDekorasyonOdalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Odalarınız Rengini Belirleyin

-

Birçok uzman, seçtiğimiz renklerin karakterimizi yansıttığını söylüyor. Koyu renklerden hoşlanıyorsak eğer bu bizim dinamik bir yapıya sahip olduğumuzu belirtirler. Ancak daha acık renkleri seviyorsak bu renklerde bizim daha nazik ve kırılgan olduğumuzu gösterir. Evin duvarlarının renklerinin ne kadar önemli olduğunu ve psikolojimizi ne kadar etkilediğini hiç düşündünüz mü? Necibe.com tabii ki de sizler için evinize ve size en uygun renkleri araştırdı. Aşağıdaki yazımızda size iyi gelecek oturma odanızı aydınlatacak renkleri okuyabilirsiniz.

Yaz mevsiminde zaman geçirdiğiniz alanı yenilemeyi düşündüğünüzde, seçtiğiniz renk hakkında çok iyi düşünmelisiniz, çünkü evinizdeki renkler hem karakteri hem de insanın ruh halini etkiler.

Evdeki her alan için harika renkler

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Oturma odası

Kanepede oturmaktan, işyerindeki yoğun bir günün ardından televizyon izlemekten ve dinlenmekten daha iyi ne olabilir? Oturma odasında, insanın aklını yatıştırıp canlandıran yumuşak ve parlak renklere sahip olmalıyız.

Nötr renk olarak bej, soğuk ve sıcak renkler arasındaki dengeyi koruyor, oturma odanıza değişik bir hava verebilir. Aynı zamanda “kolay” bir renktir, çünkü onu birçok renk tonuyla birleştirebiliriz. Dekoratif mobilyalarla da uyum sağlayabiliriz. Zahmetsiz ve klasik bir çözümdür.

Bej tonlarına yakın olarak çikolata rengi de vardır, daha tatlı bir kahverengidir. Güzel ve sıcak bir renktir ancak oturma odanızın çok karanlık görünmesini istemiyorsanız daha hafif ve acık renkte mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer daha cüretkârsanız, oturma odanız için açık mavi, limon ya da menekşe rengi seçebilirsiniz. Üçü de canlılık ve rahatlama konusunda yardımcı olacaktır. Bu yılki trend, mantarın rengi, acık gri ve bez renginin karışımı biraz daha sıcak bir gridir.

Elbette renkleri bu şekilde sınırlandırmamak gerek. Tek duvarı daha yoğun renklerle boyayabilirsiniz örneğin; sarı, kırmızı, yeşil veya oturma odanızda modern bir görünüm vermek için istediğiniz her şeyi yapabilirsin, ama tabii ki de bunu abartmamalısınız. Bu renkler, yoğun olmasına rağmen, geniş yüzeylerde kullandığınız zaman sizi tatmin etmeyebilir, bu yüzden sadece tek bir duvarı daha koyu yapın ve diğerlerini ise daha yumuşak ve acık tonda boyamayı tercih edin. Ancak bu renklerin biraz uyumlu olmasını da unutmayın tabii ki.

Rengin dışında oturma odasının dekorasyonu da önemli bir rol oynayacaktır.

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Mutfak

Mutfak, tüm ailenin yoğunlaştığı evin önemli bir parçasıdır. Hepimiz temiz ve ferah olmayı severiz. Ancak mutfak için bir renk seçmek hiç kolay bir şey değildir, çünkü dolapların uyumluluğu önemlidir ve onların her zaman rengi değişemez bu durumda evimizi biraz değiştirmek istediğimizde bizi korkutabilir.

Bu yüzden sevdiğimiz ve aynı zamanda olabildiğince kalıcı kolayca sıkılmayacağımız bir renk bulmalıyız. Aynı zamanda seçtiğimiz dolapların renk tonlarını da hemen hemen bütün renklerle uyum sağlamalı. Eğer yoğun ve koyu renkleri seviyorsanız, kırmızı, yeşil veya istediğiniz herhangi bir renkte mobilya veya evdeki diğer eşyalarınızı bu renkte seçebilirsiniz.

Oturma odasında olduğu gibi mutfakta da klasik renkler tercih edebilirsiniz. Bunun dışında altın, bez rengi ya da yeşile dönen bir mavi renk tonu da deneyebilirsiniz. Daha modern mutfaklar için eskitilmiş havası veren yeşil veya su yeşili iyi bir seçim olabilir. Bu yılın gözde rengi diyebiliriz. Hem huzur hem de sessizlik veren özel bir renktir.

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Banyo

Mutfağın yanı sıra banyo da içindeki eşyaların kalıcılığı nedeniyle renk seçerken oldukça zorlandığımız bir yerdir. Aynı zamanda misafirlerin ziyaret edebileceği gibi sürekli olarak bakımlı ve güzel görünmesi gereken bir yerdir. Banyonuzun rengine renk katmaktan çekinmeyin. Duvarlardan tutun da fayanstan, seçtiğiniz havlulara kadar renk kullanmaya özen gösterin.

Evet, şimdi bu anlatacaklarımı dikkate almalısınız. Banyonuzu koyu renkte turuncu boyayabilirsiniz bu sizin banyodaki ortamınıza dinamizmi ve bağımsızlığı katacaktır. Ancak yeşil rengi de kullanabilirsiniz, bu renkte canlı organlarınızı sakinleştirir ve duygusal bir uyum sağlayabilir. Bu renkler size cesurca görüyorsa, banyonuza doğal bir ton veren ipek ve genel olarak toprak tonlarını kullanabilirsiniz.

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Yatak odası

Evin bu bölümü birçok kişi için günün yorgunluğunu atabilmek ve sakinleşebilmek için kullanılan bir yerdir. Sade ve minimalist beyazdan daha sessiz olan bir renk mi? Tabii ki de beyaz sadece yalnız kullanılınca değil bununla birlikte siz kendi sevdiğiniz renkle beyazın uyumunu sağlayabilirsiniz.

Beyazla olan en iyi şey, onu istediğiniz renklerle birleştirebilmeniz olacaktır. Hatta duvarınızı boyamak için aldığınız koyu renk boyayı biraz boyadıktan sonra çok koyu olduğunu fark ederseniz eğer yoğun olan rengi biraz beyaz renk boya kullanarak rengin koyuluğunu açabilirsiniz. Eğer beyaz sizi gözünüzde hoş bir görünüm vermiyorsa, mavi, sarı, pembe veya mor tonları gibi karakterinizi mükemmel bir şekilde yansıtan rengi kesinlikle bulacaksınız.

Odalarda Kullanmanız Gereken Renkler

Çocuk odası

Çocuk odası için, bilim adamları “soğuk” renklerin kullanılmaması gerektiğini belirtiyor çünkü bu renklerin çocuğunuzun zihnini olumsuz etkileyebileceğini söylüyorlar. Biraz koyu renklerle oynayabilirsiniz çok hafif mor renkle, açık gri veya parlak sarıyı birleştirebilirsiniz. Acık mavi ile gride aynı şekilde kombine edebilirisiniz. Bunların yanı sıra aynı rengi kullanarak biraz beyaz renk katarak o rengi açabilirsiniz de böylece aynı renkle iki farklı renk kullanmış olursunuz.

Çalışma odası

Son olarak ofis odasını bıraktım çünkü herkes evde ofisi olacak kadar şanslı olamayabiliyor. Öyleyse, eğer siz de o şanslı kişilerdenseniz, gözleriniz için sizi yormayacak renkler seçin ve sizi yoracak o koyu ve yoğun renklerden uzak durun. Gerginliği ortadan kaldırmak için lila rengi güzel bir çözüm olabilir. Bunun dışında huzur bulmak için ve sizi stresten uzak tutabilecek, sakinleştirecek tozpembeyi de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kahve istikrar sağladığı için ofisiniz de olması gereken iyi bir çözümdür. Bence denemelisiniz.

Yazımızı beğendiyseniz bizi arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın. Aynı zamanda bizimle paylaşmak istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kaynakediva

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz