Ana SayfaDekorasyonOdalara Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Odalara Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

-

Yeni bir eve çıkılacağı zaman, en çok dikkat çeken ve üzerinde durulan konulardan biri olarak perde seçimi göze çarpmaktadır.  Bir evin odalarının ve salonunun görünüşünü en çok etkileyen noktalardan biri olan perde seçimi mutlaka üzerinde düşünülerek, ev dekorasyonu konusunda tecrübeli insanlardan destek alınarak yapılmalıdır.

Hangi odaya hangi perde?

Odaya göre perde seçimi yapmak son derece önemlidir. Perde, içinde bulunduğu odaya mutlaka yakışmalıdır.  Perdenin rengi belirlenirken mutlaka odadaki koltukların rengi ve dokusu düşünülmelidir. Perdenin rengi için ideal olan, koltuk takımıyla aynı renkte olan ya da bir ton açık veya koyu olan renkler seçmektir. Örnek olarak, açık yeşil bir koltuk takımınız varsa, asker yeşili bir perde odanıza yakışacaktır. Tam tersi de gayet şık bir seçim olabilir. Bu yöntem özellikle salon ve oturma odası için perde seçerken izlenmelidir.

Çocuk odasına sade perde seçimi

Çocuk odaları gösterişten uzak, basit dekorasyona sahip olmalıdır. Çocuk odasında tek önemli konu, çocuğun kendisini odada rahat ve mutlu hissetmesidir.  Bu yüzden, dantel, işleme, taş gibi detayları olan perdeleri tercih etmeye gerek yoktur.

Mutfak perdesi kolay yıkanabilir olmalı

Kadınları evin içinde en çok zaman geçirdikleri ve kendilerini en rahat hissettikleri yer mutfaktır. Mutfakta yemek yapıldığından koku ve zaman zaman kir perdelere sinmektedir. Bu yüzden, mutfak perdesi seçerken, kolay yıkanabilir olmasına en az desen kadar dikkat edilmelidir. Yatak odası perdesi ise mutlaka perde kumaşından olmalı, gizemli, çekici bir havaya sahip olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz