Ana SayfaPsikolojiOdaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

-

Geçmişten günümüze; etrafımızda hızına yetişemediğimiz bir değişim meydana geliyor. Bu değişim çoğunlukla teknoloji anlamında oluyor. Teknoloji hızla geliştikçe etrafımızdaki uyaran sayısı da artıyor, uyaran sayısı arttıkça kişilerde odaklanma sorunu meydana geliyor.  Odaklanma problemi yaşayan kişiler bir iş ile ilgilenirken dikkat dağınıklığı yaşıyor ve çoğunlukla bu probleme unutkanlık da dahil oluyor. Günümüzde pek çok kişide görülen odaklanma sorunu en çok gençlerde görülüyor.

Odaklanma sorununun erken farkına varılması ve bazı önlemler alınması bu sorunun ortadan kalkmasına yarar sağlayabiliyor. Öncelikle yapılması gereken en temel ve önemli şeylerden biri fiziksel hareketliliğin yeteri düzeyde olması ve beslenme alışkanlığının sağlıklı bir hale getirilmesi.

Odaklanma Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Odaklanma sorunu yaşayan insanların ilgilendikleri konuya olan heyecanları kısa sürede sona eriyor. Buna bağlı olarak başladığı işi yarım bırakıyor. Bu şekilde isteksizce yapılan işlerin sonucu olarak dalgınlık beraberinde iş kazalarını getiriyor. Odaklanma sorunu yaşayan insanlar genel olarak düzensiz bir yaşam tarzına sahip oluyor.  Bunun en büyük sebebi sorumluluklarından kaçma isteği. Bu sorumsuzluk iş ve meslek hayatındaki problemlere yol açmakla beraber sosyal ilişkilerde de başarısızlığa sebep oluyor.  Odaklanma sorunu yaşayan insanlar bir işle uğraşırken uyaranlardan çok fazla etkilenmeye bağlı olarak yaptıkları iş olması gerekenden daha uzun zaman alıyor.

Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

Odaklanma sorununun en büyük sebeplerinden biri uyku ve beslenme düzeni. Uyku ve beslenme düzeni oturmamış bir kişi gün içinde kendini yorgun hissederek odaklanma sorunu yaşıyor. Bu nedenle uykunun tam olarak alınması gerekiyor. Bir insanın günde ortalama 8 saat uyuması yeterli oluyor.

Düzenli egzersiz yapmak odaklanma sorununu aşma adına önemli bir adım. Düzenli egzersiz yorgunluk hissini ortadan kaldırıyor ve kişinin odaklanma probleminin önüne geçiyor.

Aynı anda birden fazla işe odaklanmaya çalışmak, odaklanma sorununu da beraberinde getiriyor. Çoğunlukla iki işi aynı anda yapmaya çalışan bir kişi işlerini tamamlayamıyor. Bu nedenle işleri teker teker bitirmeye çalışmak daha sağlıklı bir durum oluyor.

Uzun süre çalışan kişilerin zihni yorgun düşüyor. Bu durumlarda zihni dinlendirmek ve bu dinlenme aralarını verimli kullanmak gerekiyor.

1 Yorum

  1. Bence odaklanma probleminin birinci nedeni akıllı telefonlar. Her an her işin ortasında bir mesaj, bildirim vs. İnsan bakmadan da duramıyor. Odak fln kalmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz