Ana SayfaHastalıklarObsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Obsesif kompulsif bozukluk, bazı konularda takıntılı olmak, hatta bunları takıntı haline getirmek olarak tanımlanır. Bu hastalığa sahip insanların beyninde istemsiz olarak sürekli düşündükleri bazı konular vardır ve bu düşünceyi kafalarından atamazlar. Ayrıca, OKB hastalığı bulunan kişiler aynı şeyleri tekrarlamaya başlarlar.

OKB hastalığı olan kişilerin sürekli olarak düşündükleri şeyler obsesyon olarak adlandırılır. Sürekli tekrarlanan şeyler ise kompulsiyonlardır.  OKB hastalığı olan kişilerde bu davranışlardan ikisi de görülür.

Bu hastalar çoğu zaman gereksiz kaygılanırlar. Örneğin evde ütünün fişinin sürekli takılı kaldığını veya kapıyı kilitlemediklerini düşünürler. Bu düşüncelerden dolayı hastalar, aynı şeyleri tekrar tekrar kontrol ederler. Zamanla bu rahatsızlık verici düşünceler hastaların hayatlarını kontrol etmeye başlar. Hastanın bu düşünceleri kontrol etmeye çalışması çok zor ve stresli bir iştir.

Obsesif Kompulsif bozukluk hastalığı, çocuklukta veya genç yetişkinlikte görülebilir. Bu hastalığın hem genetik hem hormonal sebepleri olabilir. Aileden alınan genlerden geçebileceği gibi, vücutta serotonin isimli hormonun az salgılanmasında dolayı da görülebilir. Bu hastalığa yakalanmanın bir diğer sebebi ise geçmişte kullanılan alkol veya uyuşturucu madde olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Belirtileri

Obsesif Belirtiler:

  • Sürekli olarak mikrop kapacağından korkma
  • Simetri hastalığı. Yani eşyaların belirli bir düzen içerisinde olmasına takıntı derecesinde özen gösterme.
  • Cinsel konuları çok fazla düşünme.

 Kompulsiyonlar:

  • Mikroplardan korkmaya bağlı olarak, sürekli elini yıkama ve duş alma.
  • Sayıları ve harfleri belirli bir düzen içerisinde yerleştirme ve tekrar etme.
  • Nesnelere dokunurken veya sayarken, bu işlemi belirli bir düzen içerisinde yapma.

Eğer bu semptomlar hayatınızı aşır şekilde etkilemiyorsa rahatsızlığınız hafif düzeyde OKB olarak adlandırılır. Eğer semptomlar, hayatınızı normal akışında sürdürmenize izin vermiyorsa, ağır düzeyde OKB olması muhtemeldir.

OKB için uygulanan tedavilerin başında psikoterapi ve anti depresan ilaçlar gelmektedir. Fakat hangi tedavinin daha yararlı olduğunu söylemek çok mümkün değildir. Bu durumda her iki tedavi şeklini de deneyip, durumunuza göre karar vermek daha isabetli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz