Ana SayfaBeslenmeObez ve Obezite Problemleri ve Tedavisi

Obez ve Obezite Problemleri ve Tedavisi

-

Obezite durumunda, asıl önemli olan konu oluşmadan önce korunmaktan geçmektedir. Obeziteden korunma ise çocukluk çağlarında başlamaktadır. Çocukluk döneminde yaşanılan obezite, yetişkinlik döneminde yaşanacak obezite için aslında zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle, çocuk, aile, okul ve sosyal çevre obezite hakkında ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite gibi konularda kesinlikle bilgilendirilmelidir.

Obezite tedavisi, bireyin katılımını zorunlu kılan ve etkin bir şekilde uygulanması gereken, uzun ve süreklilik gerektiren önemli bir süreçtir. Obezitenin oluşumunda pek çok faktör etkilidir. Bu sebeple bu hastalığın tedavisi ve önlenmesi süreci son derece güç ve karmaşık bir hale gelmektedir. Obezite tedavisinde pek çok faktör bir araya gelmesi gerekmektedir. Bunlar diyetisyen, hekim, psikolog ve fizyoterapist gibi uzmanlardır.

Obezite tedavisindeki asıl amaç, gerçekçi ve gerçekleştirilebilir bir kilo hedefi belirlemekten geçer. Bunun dışında obezitenin sebep olacağı hastalık risklerini azaltmak ve bireye yeteri kadar ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktan geçmektedir. Böylece kaliteli bir beslenme programıyla hastalığın tedavisinde önemli bir yol kat edilmiş olur. Obezite tedavisinde vücut ağırlığının 6 aylık dönemde yüzde 10 azalması, obezitenin yol açtığı hastalık durumlarının önlenmesinde önemli yararlar sağlamaktadır.

Obezite Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite tedavisinde 5 farklı yöntem vardır. Bunlar, Tıbbi Beslenme Tedavisi, Egzersiz Tedavisi, Cerrahi Tedavi, Farmakolojik Tedavi, Davranış Değişikliği Tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde açıklayacak olursak;

1 – Tıbbi Beslenme Tedavisi  (Diyet)

Obezite tedavisinde, en etkin rolü onayan yöntem tıbbi beslenme tedavileri, diğer adıyla diyet tedavisidir. Obezite tedavisindeki bu yöntem ile vücut ağırlığının boya göre olması gereken düzeye indirilmesi, yani doğru zayıflama hedef alınmaktadır. Boy ve kilo endeksinizin 18,5 ile 24,9 kilogram arasında olması gerekmektedir. Ayrıca tıbbı beslenme tedavisi kesinlikle bireye özeldir ve gerekli kan değerlerine ve beslenme alışkanlıklarına göre düzenlenmektedir. Öncelikle bireyin tedaviye başladığı zamandaki kilo değerleri, bireyin olması gerektiği kilo hedefleri de olabilir, bu durumun üzerinde bir kilo da hedeflenebilir. Bu durumun dışında, uygulanacak zayıflama diyetleri, dengeli beslenme ilkelerini adına uyumlu olmalıdır ve yeterli besinsel değerleri içermelidir. Böylelikle bireye doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ayrıca belirlenen ağırlık barajına gelindiğinde, kaybedilen kilo korunmalı ve tekrar kilo alınması önlenmelidir.

2 – Egzersiz Tedavisi

Egzersiz tedavisi, ağırlık kaybını sağlamadaki etkisi belirli mercilerce hala tartışılmaktadır. Fakat fiziksel aktivitenin karın bölgesindeki yağlanmayı erittiği ve yağ dokusunu azalttığı, diyetle beraber uygulandığında kas kütle yapısındaki artışı sağladığı bilimsel bir gerçektir. Egzersiz tedavisi ve diyet tedavisi, yapısal olarak birbirini desteklemekte ve zayıflamayı oldukça desteklememektedir. Böylece ağırlığın tekrardan kazanılmasını da önlemiş olmaktadır.

Yetişkin bireylerde, günde ortalama 30 dakika egzersiz önerilmektedir. Bu düzeyde bir aktivite ortalama 200kcal enerji yakımına eş değerdir. Enerji harcaması kişinin vücut ağırlığına ve fiziki durumuna göre değişiklik gösterir. .Obez kişilerde her gün aktif bir şekilde hareket etmek ve enerji yakmak hedef olarak belirlenir. Her gün a da haftada en az 5 gün boyunca, yürüyüş, direnç egzersizleri yapılabilir. Bunun günlük süresi ortalama 60 dakika civarında olabilir. Bu derece bir egzersiz planı yağ yakımında ve diyet tedavisinde yardımcı unsur olacaktır. Obez bireylerde, egzersiz programı uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, enerji harcaması yapılırken, yaralanma riskini de minimuma indirmektir. Bu sebepten dolayı, diyet tedavisini kişiye özel uygulandığı gibi, egzersiz tedavisi de kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

3 – Cerrahi Tedavi

Obezitede cerrahi tedavi iki temelde incelenir. Bunların birincisi, belirli bölgelerdeki estetik olgusuyla yapılan yağ uzaklaştırma yöntemleridir. Bir diğeri ise, alınan enerjiyi azaltmak için mide ve çevresine uygulanan bantlama, balon, bypass gibi ameliyatlardır.

4 – Farmakolojik Tedavi

Hafif ve orta dereceli ağırlığı olan bireyler için uygun olmayan ilaç tedavisi, mutlak surette hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kullanılan ilaçların yan etkisinin olmaması, sağlık yönünden başka zararlı sonuçlar doğurmaması gerekmektedir.

 5 – Davranış Değişikliği Tedavisi

Davranış değişikliği tedavisinde amaç, kişinin obeziteye olan meyilline sebebiyet veren, beslenme düzensizliği, hareketsizlik, yaşam biçimini değiştirmeye yönelik temel sorunların tespit edilmesi ve bunların düzenlenerek, obezite tedavisindeki uygulanacak yöntemlerde sağlıklı sonuçlar almayı hedeflemektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz