Ana SayfaHastalıklarNikris Hastalığı Nedir?

Nikris Hastalığı Nedir?

Nikris Nedir?

-

Böbreklerden atılan ürik asit kristallerinin eklem ve böbrek gibi çeşitli yerlerde birikmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Ürik asit fazlalığının pek çok nedenleri vardır. Bunlar arasında böbreklerin yeterli atımı sağlamaması, vücutta çeşitli pürinlerin ürik asitlerine dönüşmesi, besinlerde gereğinden fazla olması gibi durumlar söz konusudur. Tüketilen besinler içerisinde ürik aside dönüşebilen pürinler yoğunluktaysa kişilerde bu hastalığın çıkma olasılığı oldukça  yüksek bir ihtimal oluşturmaktadır.

Nikris Hastalığı Neden Oluşur?

Genel olarak 40 ve 65 yaş üzeri kişilerde oluşabilen bir hastalıktır. Bu yaş sınırları içerisinde ve aynı şekilde fazla kiloya sahip kişilerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu yaşlar içerisinde olup mayalı içkiler kullanan insanlarda görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Genel olarak bu durum erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise menopoz sonrasında görülen bir eklem rahatsızlığıdır.

Erkeklerin kadınlara oranla ürik asit birikmeleri ile karşılaşma olasılıkları daha fazladır. Bu nedenle erkeklerde kadınlara oranla bu hastalık üç kat daha fazla görülmektedir. Ürik asit artış nedenleri pek çok hastalıktan ötürü olabilir.  Yüksek miktarda protein içeren gıdaların tüketilmesi, süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et gibi pek çok besin ürik asidin artmasına neden olmaktadır. Genel olarak bir şekilde ürik asidin birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak her ürik asit birikmesi sonucunda nikris hastalığı meydana gelecek diye bir şey yoktur. Bu durumda farklı problemler açığa çıkabilir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Eklemlerde ve böbreklerde baş gösteren ağrılar, duyarlılık, şişlik, ve ısı artışı bu hastalığın birincil belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtiler genellikle şiddetli ataklar halinde kendini göstermektedir. Dizlerde, dirseklerde, ayak aş parmak eklemlerinde bu tip ağrılar mevcut olabilir. Hastalık ilerlemesi dahilinde eklem yerlerinde tahrişler ve deformeler meydana gelmektedir. Ürik asit fazlalığına bağlı olarak böbrek taşları meydana gelebilmektedir. Akut krizler ve  ataklar birikme soncunda oluşmaktadır. Bu ataklar genel olarak 3-10 gün arasında değişen etkenlere sahiptir. Cilt altında ağrısız nodüller fazla birikme sonucunda oluşabilmektedir. Genel belirtiler arasında böbreklerde çalışma açısından yetersizlik görülmesidir.

Nikris hastalığı teşhisi hastanın çeşitli durumları göz önünde bulundurularak doktor tarafından yöntemler izlenerek bulunmaktadır. Kanda ürik seviyesi ölçülerek,  ya da 24 saatlik bir süreç içerisinde alınacak idrar örnekleri ile ürik asit seviyesi ölçülmektedir. Aynı zamanda iltihaplanmış eklemlerden sıvı örnekleri alınarak ürik asit seviyesi ölçülmektedir. Alınan bu sıvı özel mikroskoplar altında incelenerek hastalık saptaması yapılmaktadır.

Nikris Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Tedavi sürecinde bu asidin oluşumunu engelleyen ve atımını kolaylaştıran ilaçlar hastalara verilmektedir. Akut gut atakları meydana gelen hastalarda bu atakları önlemesi ve ağrıları kesmesi açısından özel ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Kanda ürik asit üretimini azaltmak adına kimyasal maddeler içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ürik asit üretimini azaltmak adına önemli etkiler vermektedir. Kimyasal içerikler olduğundan dolayı yan etkileri olan ilaçlardır. Kişilerde ürik asit artışı mevcut ise buna yönelik üretimini azaltan ilaçlar verilmektedir. Tam tersi şekilde kişilerde ürik asit azalması mevcut ise bu durumda da arttıran ilaçlar verilerek dengeyi sağlamak amaçlanmaktadır. Kişiler kriz ve ataklar esnasında kesinlikle bu ilaçları kullanmamalı ve buna yönelik kendince tedavi yöntemleri uygulamamalıdır. İlaçlar akut kriz sonrasında alınarak denge sağlanmaya çalışılmalıdır.

Hastalar tedavi edilmezlerse birçok eklem ciddi zararlar görebilmektedir. Bu da ciddi hareket kısıtlanmalarına yol açmaktadır.

Gut Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

Kişilerde ürik asit artışı mevut ise, ürik aside neden olan pürinleri içeren besinlerden uzak durmalıdır. Tam tersi durumlarda, kişilerde ürik asit azlığı görülüyorsa bu asidi arttırmak için pürin içeren gıdaların tüketimini arttırmak en uygun tedavi yöntemi olacaktır. Yüksek oranda pürin içeren gıdalar sakatatlar, havyarlar, sardalya olarak bilinmektedir. Düşük oranda pürin içeren gıdalar süt ve süt ürünleri, tahıllar, sebzeler ve meyvelerdir. Kişiler bunlara göre gıda tüketimlerini gerçekleştirebilirler. Çeşitli araştırmalara göre günde iki bardan portakal suyu içen kişilerin gut hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Bu konuda meyve şekerlerinin ciddi etkileri görülmektedir. Yüksek meyve şekeri alımı ürik asit artışına neden olacaktır. Aynı şekilde gazlı içeceklerin fazla tüketimi de ilerde gut hastalığına yakalanma riskinin arttıran faktörlerden birisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz