Ana SayfaSaç BakımıNeden Saçımı Kaybediyorum?

Neden Saçımı Kaybediyorum?

-

Sizde bu soruyu kendinize sık sık soruyorsanız ve cevabını bulamıyorsanız işte Necibe.com bu sorunun cevabını sizler için araştırdı.

Saç dökülmesi özellikle ilkbahar ve sonbaharda fazla ön palan çıkar. Bu korkunç durum kadınlarda olduğu kadar aynı zamanda erkeklerinde sıkça yaşadığı bir sorun. Saç dökülmesi kaygı ve endişe yaratır. Endişelenmemiz gereken bir şey mi var?

Uzmanlar, 50 ila 100 tel saçın her gün kafalarımızdan düşmesinin normal olduğunu söylüyorlar. Ancak sonbahar ve ilkbahar aylarında ise dökülmenin 100 tel saca kadar yükseldiğini yani sınıra yaklaştığını belirtiyorlar. Mevsimsel saç dökülmesinin kesin nedenleri tam olarak açıklanmamasına rağmen, prolaktin ve melatonin gibi hormon seviyelerindeki değişikliklerin güneş ışığının yoğunluğundaki dalgalanmalara bağlı olduğu düşünülüyor. Bu ışınlar, saçın yaşam döngüsünde değişikliklere sebep olan faktörlerdir.

Saç incelmesi, hormonal bozukluklardan (hipertiroidizm, menopoz), bazı ilaçların kullanımından, kronik hastalıklardan, proteinlerden, minerallerden, vitaminlerden vb. ciddi sonuçlar doğuran hastalıklardan ve bunun dışında yoğun stresten kaynaklanabilir.

Saç dökülmesi yoğun duygusal ve zihinsel etkilerle ilişkilidir. Saclarınızın güzel duruşu gençlik ve canlılık ile bağlantılıdır. Ancak kellik ise sadece kayıplarınızı sembolize ettiğini unutmayın.

Dökülme (Alopesi) Türleri

Hepimizin saç dökülmesi olarak bildiği, tıp dilinde alopesi olarak isimlendirilir.

Tükürüksüzlükten kaynaklanan alopesinin en sık görülen tipi, erkeklerde hormonlara bağlı olarak ortaya çıkabilen ve kelliğe kadar varan saç dökülmelerine androgenetik alopesi denmektedir. Saç köklerinin üzerinde androjenlerin esas olarak testosteron eyleminin neden olmasıdır. Bu durum kalıcı bir durumdur. Saç uzunluğu, saçta yağlama ve kask kullanımı inandığının aksine androjenik alopesi de sorumlu değildir. Kadınlarda da yaş ilerledikçe sac kaybı yaşanır. Ancak bu kadınlarda genel olarak genetik yatkınlık içerir ayrıca kadınlarda tam kellik çok nadir görülür.

Sıklıkla bulunmayan başka bir tip alopesi de saçkırandır. Hastalık, her yaştan kadın ve erkek cilt normal kalırken, kafa derisi üzerinde bir veya daha fazla dairesel “yamalar” şeklinde kendini gösterir. En gelişmiş şekli de toplu uyarılma alopesisi, hem kafa hem de kaş kirpikler olmak üzere tüm kıl tüy olan bölgelerde tamamen kayıp gösterir. Vücutta bağışıklık sistemi bir hata sonucu kendi saç köklerine zarar verir. Çoğu zaman bu durum kalıtsal değildir ve 6 ay ile 1 yıl arasında değişkenlik gösterir daha sonra saclarınız yeniden çıkmaya başlar.

Diğer başka bir tür özellik de, saçın mekanik olarak çekilmesinin (sac düzleştiricileri) sonucu olan ve genellikle atkuyruğu ya da gerdirmek için kullanılan malzemelerin kullanımıdır. Kadınların saçlarını çok yüksek bir şekilde geriye doğru çeken çekiştirmeden kaynaklanan alopesi ile karakterize edilir.

Birçok kadın doğumdan sonraki ilk 3 ila 6 ay içinde saç dökülmesinde artış yaşarken, başkaları da doğum kontrol hapını başlatırken ya da durdururken sac dökülme problemi yaşarlar.

Son olarak, alopesi daha nadirdir daha nadir karşılaştığımız bir hastalıktır ve daha çok yanıklar ve folikülit neden olur.

Saçlarımız her zaman elimizde kalıyorsa… Saç dökülmesi kâbusunun önemi artar. Ancak tabii ki de her zaman panik yapmaya gerek yok. Sorunun nerede olduğunu bulmak ve çözümler için dermatoloğunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

Yazımızı beğendiyseniz ve bu tür yazıların devamının gelmesini istiyorsanız bize yorum bırakabilirsiniz.

KaynakHealthyme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz