Ana SayfaBeslenmeNeden Magnezyumu Vücudumuzdan Eksik Etmemeliyiz?

Neden Magnezyumu Vücudumuzdan Eksik Etmemeliyiz?

-

Magnezyum; kalsiyum, demir, çinko gibi vücudumuzda gerekli olan minerallerden birisidir.  Mineraller insan vücudunda metabolizmayı düzenleyici etki yapar. Mineralleri vücudun biyokimyasal reaksiyonlarını yerine getiren enzimlerin yapısına katılır. Mineral eksikliği durumunda vücudun ve metabolizmanın bu düzeni bozulur.

Magnezyum Nedir?

İnsan vücudunun en temel minerallerinden olan magnezyum vücudun metabolik faaliyetlerinin çok büyük bir kısmı için gerekli bir elementtir. Kemik, kas ve yumuşak doku kısımlarında bulunur. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 25 gr magnezyum bulunur. Özellikle kalp ve beyin hücrelerinde yoğunluğu fazladır. Vücutta magnezyum seviyesi muhafaza edilmelidir. Aksi halde vücut kemiklerde depo edilmiş magnezyumu kullanmaya başlar ve bu durum sağlıksız sonuçlar doğurabilir.

Magnezyum Eksikliği Sebepleri

Magnezyum eksikliğine sebep olan birkaç durum söz konusudur. Bunlardan en yaygını alkol kullanımı, yaşlılık, idrar söktürücüler, doğum kontrol hapları ve hazır gıdalardır. Vücutta çinko eksikliği bulunması durumunda tavsiye üzerine kullanılan çinko da magnezyum emilimini hızlandırır ve vücutta magnezyum eksikliğine sebep olur.

Magnezyum yetersizliği başta psikolojik problemleri beraberinde getirir. Yüksek stres, yorgunluk, uyku sorunları, sinirli olma durumu magnezyum azlığından kaynaklanır. Bunun yanında; kas ağrıları ve krampları, kalp ritmindeki bozukluklar, iştahsızlık, böbrek taşı, regl döneminde yaşanan fazla ağrılar da magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu problemlerden kaçınmak için magnezyumu vücudumuzdan eksik etmemeliyiz.

Magnezyumun Faydaları

Vücudumuzda enerji üretimini hızlandıran enzimler magnezyum içeriklidir. Enerji gerektiren tüm faaliyetlerde magnezyum rol oynar. Magnezyum eksikliğinde vücut enerji üretimi yapamaz. Bu durumda kronik enerji eksikliği ortaya çıkar.  Magnezyum eksikliğinde psikolojik problemler ortaya çıkmaktadır. Magnezyumun vücutta doğru seviyede tutulması depresyon ve anksiyetenin önüne geçer. Kalsiyum ile birleşen magnezyum doğal sakinleştirici görevi görerek bu tarz psikolojik problemleri ortadan kaldırmaktadır.

Magnezyumun kalp üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi vardır. Kalp atış hızının iyileştirerek, kan damarlarını genişletir ve kalp krizlerinin önüne geçmekte faydalı bir rol oynar. Kalp kasını düzenleyerek; kalbin daha az oksijen kullanmasını sağlar. Beyin hücrelerinde oldukça yoğun halde bulunan magnezyum beyin hücrelerinin canlılığını arttırır. Beyin hücrelerinde kalsiyum oluşumu beyni kötü yönde etkileyen bir olaydır. Magnezyum beyinde kalsiyum oluşumunun önüne geçer.  Vücutta sodyum-potasyum dengesini sağlamaya yardımcı olur. Magnezyumun bir diğer faydası da sigara kullanan inanlar içindir. Sigara kullanan insanlar felç geçirmeye meyillidir. Magnezyum bu riski azaltmaya yardımcı olur. Krampların, astım krizlerinin, migren ağrılarının, tansiyon ve baş dönmesinin önüne geçer. Regl dönemleri öncesinde gerginliği ve ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir. Bu nedenlerde magnezyumu vücudumuzdan eksik etmemeliyiz.

Magnezyum Bulunduran Besinler

Magnezyum vücuda besinler yoluyla alınmalıdır. Badem, fındık, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, kuru incir, hurma, avokado, muz, tam tahıllı ekmek, yer fıstığı, ceviz, koyu yeşil sebzeler içerisinde oldukça yoğun miktarda magnezyum bulunduran yiyeceklerdendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz