Ana SayfaKişisel BakımNano Kozmetik Ürünlerin Avantajları ve Dezavantajları

Nano Kozmetik Ürünlerin Avantajları ve Dezavantajları

-

Genel olarak bakıldığında nano kelimesi köken itibariyle Latinceden gelmektedir. Yunancada cüce manasına gelen kelime, daha çok metrenin milyarda birini ifade için kullanılır. Biraz daha açacak olursak en küçük mikronları bile hesap edebilmek insanlık için teknoloji çağında büyük bir güç demektir. Hemen her sektörde kedini gösteren bu esrarengiz teknoloji tabi ki kozmetik sektöründe de kendini göstermiş durumda.

Güneşten korunma kremlerinden tutunda, nemlendiriciler, rimeller, rujlar, pudralar, fondötenler göz çukurlarında oluşan kırışıklıklar, yanaklardaki çökmeler vücudumuzun görünen görünmeyen her yerinde var olan çatlaklar için gün geçtikçe yeniden tasarlanmakta, nano teknolojinin özellikleri kullanılarak siz tüketicilere tekrardan sunulmaktadır.  İnsan anatomisi kendini tekrar yenileyebilir bir özelliğe sahiptir.

Nano kozmetik ürünlerde bu yapıya entegre olmuş vaziyettedir. Bu ürünlerin yapı taşları düşünüldüğünde cilt gözeneklerinden daha küçük olması onların vücut üzerindeki deri tabakasına nüfuzunu kolaylaştırmaktadır. Bu da Nano kozmetik ürünlerin avantajları arasında sayılabilir. Diğer kozmetik ürünlere nazaran cildin altına etki eden yapı aynı zamanda derinin yenilenmesine olanak sağlamaktadır.

Ürün çeşitliliği tabi bize hangi nitelikte ki malzemenin Nano kozmetik ürünü olduğu konusunda şaşırtabilir. Daha çok güneş kremleri gibi bünyesinde titanyum ve çinko oksitler bulunduran ürünler UV ışınlarının etkisini kırmak için tercih edilebilir. Doğrudan deri üzerine sürülerek kullanım sağlanabilmektedir. Diş macunu, şampuan ve deodorantlar vb. ürünler bünyesinde altın, gümüş antibakteriyel nano parçacıkları  bulundurması sebebiyle tercih edilebilir.

Nano kozmetik ürünlerin dezavantajlarına bakacak olursak. Bu ürünlerin yaralı, ciddi hasarlar almış, akne veya egzemaya sahip hassas ciltlerde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü ürünlerin içinde bulunan nanapartikül emiliminin yaralı ciltte artabileceğinden dolayı cilt üzerinde istenmeyen olumsuzluklara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca nano kozmetik özelliğe sahip bazı kremler ciltte çözünmediğinden alerjik bir reaksiyona sebebiyet verebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz