Ana SayfaÇocuk GelişimiMutlu Çocuklar Yetiştirme Yöntemleri

Mutlu Çocuklar Yetiştirme Yöntemleri

-

Mutlu gelecekler için, mutlu çocukluk şarttır. Çocuklarınızı güler yüzlü yapacak taktiklerin hepsi burada.

Çocuklar Neden Mutlu Değiller?

Çocuk sağlığı başta olmak üzere tüm sağlık problemlerinin yenilmesine yardımcı olan mutluluk hormonu en iyi çocuk yaşta benimsenir. Ne yazık ki şimdiki çocuklar sadece mutluluğu internet ve televizyonda izledikleri sanal görüntülerde buluyorlar. Tüm Dünya suçu üzerine alması gerekirken kimsenin sesini çıkarmaması problemi daha fazla büyütmeye yetiyor. Çocuklar kendini yerden yere atıyor, kavga ve küfür ediyorlar. Sürekli kendilerini eksik hissediyorlar. Artık çocuklar sokağa bile çıkmıyorlar. Sokaklar sadece araba ve korna sesleriyle anılmakta. Mutsuz çocuklar sayesinde dikkat çekmeyen robot gibi bir nesil yetişiyor. Bunun tek nedeni mutsuzluk adına ara vermeden çalışılmasıdır.

Mutsuz çocukların en önemli ihtiyaç duydukları konuların başında ilgisizlik geliyor. Anne baba günlük ve diğer işlerle o kadar kendini meşgul ediyor ki çocuklarını sanki bir ev eşyası gibi davranmaları, sorunu açıklar nitelikte. Soru sorduğunda bile karşılığını alamayan çocuklardan fazla bir beklenti için olmak daha saçma olacaktır. Cebine para koy, eline telefon ver ve gerisini düşünme mantığıyla yetiştirilen çocukların her zaman için çok büyük eksiklerle büyüdüklerini görebilir ve davranış bozuklukları sergilediklerine şahit olabilirsiniz. En çok kavga çıkaran çocuklar genel olarak evlerinde sürekli tartışma olan çocuklardır. Kendi kavgalarından çocuklarıyla ilgilenemezler ve çocukta karşılaştığı her problemi kendi üslubuyla çözmek zorunda hisseder. Sorun çözme yöntemi olarak da hemen aklına kavga gelen çocuklar mutlu büyümekle uzaktan yakından alakalı olamazlar.

Çocukların Mutlu Olması İçin Neler Yapılabilir?

Çocukların mutluluğuna gölge etmeyecek her konuyu onlara sevdirin. Böylece neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamalarında güçlük çekmeyeceklerdir. Kendinizin mutlu olması ona yansımakta gecikmez. Kullanılan tüm kaliteli çözümlerin başında aile büyüklerinin saadeti gelmektedir. Bir çocuğun mutlu olması için bilgisayar vb. araçlara ihtiyaç duymaları gerekmez. İhtiyaç duyulan ilgi ve güven ortamının sağlanması çocuklar için mutlu olma nedeni olarak tespit edilmiştir. Düzenli olarak yapılan karşılıklı konuşmalar gelece dair çok güzel adımlar anlamını taşımaktadır.

Bu tarz çözüm yöntemleri geliştirerek kendilerini özel hissetmelerini sağlamak güzel olacaktır. Küçük bir başarı elde ettiğinde daha önceden yaramazlığından dolayı almadığınız bir hediyeyi ona almak iyi gelecektir. Zaten genel olarak ödüllendirme yöntemiyle çocukları mutlu etmek çok kolaydır. Her yaptığı güzel harekete karşı uygun hediyeler, tatlı gülüşlere neden olabilir. Yaptıkları en doğru konu neyse başarılı olmaları, olamasalar bile kendilerini kötü hissetmemeleri için çalışmaları gerektiklerini sizden duymaları kendilerini toparlamaya yetecektir. Korkularını birlikte yenmeye çalışın, yanında olduğunu belirtmeniz bile mutluğa bir kapı açma yolunda fayda sağlayacaktır.

Kendine güvenmesinin yollarını arayın, bu sayede iletmek istediğiniz mesajları daha çabuk benimsemesini sağlayacaksınız. Çocuk sağlığını korumak için yapmanız gereken mutluluk ortamını yaratmak için sağlık koşullarının yerinde getirilmesi gerektiğini unutmayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz