Ana SayfaHastalıklarMultipl Skleroz (MS) Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Multipl Skleroz (MS) Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Multipl Skleroz yani MS merkezi sinir sistemiyle alakalı bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşan bir sistemidir. Bu sistemin içerisinde, sinir liflerinin etrafında, bu lifleri koruyan ve işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan, miyelin olarak isimlendirilmiş bir doku bulunur. MS hastalığı, merkezi sinir sisteminde bulunan elemanlardan gelen elektrik mesajlarını, diğer organlara ileten sinir dokularının etrafında bulunan miyelinlerin iltihaplanması ve bunun sonucu olarak bu miyelinlerin sertleşmesinden dolayı mesajların düzgün iletilememesi sonucu belirtilerin ortaya çıkması durumudur.

Yapılan araştırmalar sonucunda MS hastalığına neden olabilecek birçok etmen sorgulanmıştır. Bunlardan bazıları; genetik yatkınlık, çevre kirliliğinden kaynaklanan zehirli gazlar, dengesiz beslenme, güçsüz bağışıklık sistemidir. Fakat araştırmalar sonucunda bu etmenlerin hiçbirinin hastalığın asıl nedeni olduğu ispatlanamamıştır. Buradan şu sonuca ulaşılabilir: MS, genetik olarak bu hastalığa yatkın olan kişilerde, sebebi henüz öğrenilemeyen bir etmenin bağışıklık sistemini harekete geçirerek, sinirlerin, yağ dokusu olan miyeline saldırması ve ona zarar vermesi durumudur.

Genel  olarak hastaların %66’sı, MS belirtilerini 20 ila 40 yaşları arasında gösterir. Ancak nadiren  bu hastalığın belirtilerinin 9-10 yaşlarında veya 40-42 yaşlarında görüldüğü de olmuştur. MS hastalığı kadınlarda, erkeklere oranla saha sık görülmektedir.

Yukarıdaki paragraflarda da bahsedildiği gibi MS hastalığı kalıtsal bir hastalık değildir. Fakat daha önce ailesinde MS hastalığı geçirmiş kişilerin, bu hastalığa yakalanma riski, diğer insanlardan daha fazladır. MS hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

MS’in belirtileri, sinir siteminin etkilendiği bölgeye göre çeşitli şekilde olabilir. Bu belirtiler her kişide farklı olmakla birlikte, aynı kişide farklı zamanlarda farklı belirtiler de görülebilir. Genel olarak belirtiler; hissizlik, denge bozukluğu ( daha çok vücut koordinasyonunda zayıflama), görme duyusunda bozulma, dengesiz yürüme, cinsel işlev bozukluğu şeklinde sıralanabilir.

MS (Multipl Skleroz) tanısı beyin ve omuriliği detaylı bir şekilde görüntüleyen MRI sayesinde konulabilir. MRI’ın yanında “Uyarılmış Potansiyeller” isimli, merkezi sinir sisteminin verilen bir uyarıya verdiği yanıtı değerlendiren testle ve beyindeki omurilik sıvısına ölçen testlerle de belirlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz