Ana SayfaModaMükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu

-

Hepimiz televizyonun başındayken ya da bir sinema filminde iken dedektiflere hayranlıkla bakmışızdır. Polisler deli gibi çalışırken onlar sadece ufak tefek ama oldukça önemli ipuçları ile sonuca ulaşırken, bizde onlar gibi olmak istemişizdir.
Necibe.com size, tıpkı gerçek bir dedektifmişsiniz gibi hissedeceğiniz çok enteresan soruları listeledi. Hadi başlayalım!

Aristokrat Cinayeti

Pazar akşamı ünlü bir Aristokrat olan George Smith öldürüldü. Evinde 5 kişi daha vardı: Bay Smith’in karısı, kişisel aşçıları, uşak, ev hizmetçisi ve bahçıvan. Hepsi Dedektif Stevens’a o gece ne yaptığını söylediler:
Bayan Smith, şöminenin yakınında bir kitap okuyordu.
Aşçı kahvaltı yapıyordu.
Butler, oturma odasındaki işçilere talimat veriyordu.
Temizlikçi yemekleri yıkıyordu.
Bahçıvan serada bitki suluyordu.
Tüm konuşmalar bittikten sonra dedektif katili yakaladı. Katil kimdi ve Stevens suçluyu nasıl buldu? Hadi düşünmeye ve olayı çözmeye başlayın. Cevap ise resmin hemen altında!

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Aşçı. Çünkü cinayet pazar akşamı işlendi ve saat oldukça geçti. Oysa ki aşçı kahvaltı yaptığını söyledi.

Şaşkın Katil

Dedektif, bekleme odasında bir doktorla konuştuğu esnada içeriye koşarak biri girdi ve sesli bir şekilde bağırarak “Birisi karımı vurdu!”  dedi.
Dedektif adamdan her şeyi anlatmasını istedi. Adam, kahya tarafından arandığında işte olduğunu söyledi ve karısına korkunç bir şey olduğunu ve yoğun bakım biriminde olduğunu söyledi. Hemen işten çıktığını ve hastaneye gittiğini.
Adam hikayesini bitirince, dedektif onu cinayet suçuyla tutukladı. Bunu neden yaptı?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Kahya adama sadece kadına kötü birşey olduğunu ve yoğun bakımda olduğunu söyledi, oysa ki adam biri karımı vurdu diyerek içeri girdi. Vurulduğunu bilemezdi.

Milyonerin Ölümü

Bir milyoner evinde alnından vuruldu. Dedektif, evde olan milyonerin 3 oğlu Jack, John ve James ile konuştu.
Jack, o gece John ve babaları ile resmi bir resepsiyona gittiğini söyledi. Eve döndüler ve oturma odasına girdiler: Babaları merdiveni çıktığı esnada James oturma odasına girdi ve babalarını vurdu.
John da Jack’in anlattıklarını doğruladı.
James ise o gece arkadaşını ziyaret ettiğini söyledi. Eve döndüğünde babasının çoktan öldüğünü söyledi.
Dedektif her şeyi hemen anladı. Katil kimdi ve Dedektif bu davayı nasıl çözdü?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Milyoner alnından vurulmuştu, fakat merdivenleri çıkarken arkası dönük bir şekilde James’in onu aşağıdan vurması neredeyse imkansız.

Kaçış

Dedektif bir zamanlar sinsice kaçan bir mahkumu bulmak zorunda kaldı. Mahkumun bu evlerden birinde saklandığını biliyordu. Fakat suçluyu korkutmamak için tam adresini öğrenmek zorundaydı. Önce bir drone yardımıyla evlerin fotoğrafını çekti.
Fotoğrafa baktığında, mahkumun nerede olduğunu anladı. O kaçak neredeydi ve nasıl buldu?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Mahkum A evinde kalıyor. Çünkü arabasını yola doğru parketmiş ki zor bir durumda anında kaçabilsin.

Dağ Seyehati

Bay ve Bayan Clyde bir tur düzenlemeye karar verdiler ve dağlara çıktılar. Ancak 2 gün sonra, Bay Clyde eve yalnız olarak geri döndü. Polise gitti ve Bayan Clyde’nin öldüğünü ve dağdan düştüğünü söyledi.
Ertesi gün, Dedektif Stevens Bay Clyde’ı ziyaret edip karısını öldürmekten dolayı tutukladı. Clyde suçunu itiraf etti ve dedektife katili nasıl bulduğunu ve öğrendiğini sordu. Stevens, yalnızca bir seyahat acentasını arayıp bazı bilgiler istediğini söyledi.
Seyahat acentesi dedektife ne söylemiş olabilirdi ki?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Seyahat acentası dedektife, gidiş için 2 uçak bileti alındığını fakat dönüş için sadece 1 bilet alındığını söyledi.

Arkadaş Katili

Mary ve Ben 4 arkadaşıyla birlikte aynı evde yaşıyorlardı. Bir gün, Ben eve döndü ve Mary’yi kanepede ölü buldu. Polisi çağırdı.
Dedektifte polislerle birlikte geldi ve Mary’nin yakın zamanda öldürüldüğünü fark etti. 4 arkadaşın hepsini sorguya çekmeye başladı.
Mia mutfakta olduğunu ve 2 saat önce eve gelip mutfağa gittiğini söyledi.
John bahçede oturduğunu ve kitap okuduğunu söyledi. O gün yerinden ayrılmadığını söyledi.
Jennifer, evin havuzunda 3 saat yüzdüğünü söyledi.
Jane ise odasını boyuyordu.
Dedektif, herkese ellerini göstermesini söyledi ve katili anında farketti. Peki Stevens suçluyu nasıl keşfetti?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Katil Jennifer’dı. Çünkü 3 saat suda kalmasına rağmen elleri hiç buruşmamıştı. Bu da bi insan için pek mümkün olan bir şey değildi.

Dedektifin Trajedisi

Bir sabah, dedektif karısıyla tartıştı ve cep telefonu ve anahtarları olmadan evden gitti. Akşam evine döndüğünde meslektaşı, korkmuş eşi ve öldürülen bir adam ile karşılaştı. Stevens’in karısı hikayesini anlattı:
“Kapı zilini duyduğumda oturma odasında oturuyordum, onun sen olduğunu sandım ve kapıyı açtım ama bir suçlu beni itti ve bende bıçakla bıçakladım.”
Dedektif, polis memuruna karısını tutuklama emri verdi, çünkü karısı onu öldürmeyi planlamıştı.
Dedektif bunu nasıl anlamıştı?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Madem karısı kapıyı çalanın kocası olduğunu düşünüyordu, o halde neden kapıyı bıçakla açmıştı ki ?

Yalancı

Bir adam polise, işten eve geldiğinde eşinin cesedini salonun ortasında ölü bir şekilde bulduğunu söyledi. Cinayet silahının kendi silahı olduğunu ve karısının masadan alıp intihar etmiş olabileceğini söyledi. Ancak, polis hemen adamın yalan söylediğini anladı. Peki nasıl bildi?

Mükemmel Zekanızı Test Edebileceğiniz 7 Dedektif Sorusu
Cevap : Adamın kemerine takılı boş bir tabanca kılıfı vardı, bu da tabancasını kendisiyle birlikte götürdüğü anlamına geliyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz