Ana SayfaDiyetMontignac Diyeti

Montignac Diyeti

-

Michel Montignac’ın ortaya atmış olduğu beslenme biçimi Montignac Diyeti olarak bilinmektedir. Bu diyette tüm diyet listelerinde klasikleşmiş olan “Az kalori al ve çok kalori harca” ilkesi yerine “Yediğin besinin kalorisi önemli değil hangi besini neyle yediğin önemli” teorisini ortaya atmıştır. Yani bu diyette besinlerin glisemik indeks değerleri dikkate alınmaktadır.

Glisemik insdeks, glusid içeren bir besin yenildiği zaman kandaki şeker miktarını yükselmesini ölçmektedir. Glisemik indeksinin yüksekliğine bağlı olarak pankreastan salgılanan insülin hormon miktarı artar.  Eğer gereğinden çok fazla insülin salgılanırsa buda kişinin kilo almasına neden olmaktadır. Zayıflamak isteyenlerde glisemik indeksleri düşük olan besinleri tüketerek bu durumu hızlandırabilirler.

Montignac diyeti, mucize zayıflama ilaçlarına, laksatif ilaçlara ve çok düşük kalorili şok diyetlere karşı çıkmaktadır. İnsanın hem hayvansal kökenli hem de bitkisel kökenli protein alması gerekitğini söylemektedir. Hayvansal kökenli proteinler; peynir, süt ve süt ürünleri, yumurta, istiridye, midye, yengeç, balık, şarküteri ürünleri, sakatat ve ette bulunur. Bitkisel kökenli proteinler ise sebzeler, çikolatai bakliyatlar, fındık, badem ve soya fasulyesinde bulunur.

Michel Montignac aminoasit açısından hiçbir besinin yumurta kadar yeterli ve zengin olmadığını söylemektedir. Dengeli beslenmek için kilonuz başına 1 gram protein almanız gerekmektedir.

Montignac Diyet Listesi

Montignac Diyeti
Montignac Diyeti Listesi

Montignac diyeti ile 2 haftada 8 kilo verebilirsiniz. Bu diyet 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamanın amacı kötüyü bırakıp iyiye alışmak olarak söylenebilir. İlk aşama 1 ay sürdükten sonra 2. aşamaya geçiş yapılır ve bu aşamada kilo verme zamanı bitinceye kadar beslenme ilkelerine dikkat edilir.

Montignac diyet listesi şu şekildedir;

  • Kahvaltıda; 150 ml süt, 60 gr tam ekmek. (Hayvansal protein 5 gr, bitkisel protein 5 gr)
  • Öğle Yemeğinde; 150 gr balık, 50 gr tam makarna, 50 gram yoğurt. (Hayvansal protein 25 gr, bitkisel protein 5 gr)
  • Akşam Yemeğinde; 200 gr mercimek, 30 gr peynir, 60 gr tam ekmek. (Hayvansal proteinler 3 gr, bitkisel proteinler 23 gr)

Vermiş olduğumuz bu örnek diyet listesi ile kısa sürede kilolarınıza hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak bu diyeti uygularken her türlü hamur işinden uzak durmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz