Home Hastalıklar Mol Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mol Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
gebelikte

Mol gebelik, halk arasında “üzüm gebeliği” olarak bilinmektedir. Bu gebelik türü plasentanın anormal gelişiminden kaynaklanır ve rahim içerisinde üzüm tanesi şeklinde çok miktarda oluşumlar içerir. Mol gebeliğin görülme oranına bakıldığı zaman bin gebeden birinde mol gebelik oluşmaktadır. Önceden mol gebelik geçiren hastaların mol gebeliği tekrarlama oranı ise on kat artarak %1’e yükselmektedir.

Mol gebelik görülme sıklığı yaş ilerledikçe artmaktadır. Kötü beslenen ve sosyoekonomik seviyesi düşük olan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Mol Gebelik Türleri

Mol gebeliğin türleri şunlardır:

  • Tam (Komplet) Mol: Bu gebelik türünde gebelik yalnızca plasental dokulardan meydana gelmiştir ve bebeğe ait hiçbir doku bulunmaz. Mol gebeliğin en sık görülen şekli budur. Gebeliğin erken dönemlerinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.
  • Kısmi (Parsiyel) Mol: Bu gebelik türünde anormal plasental gelişimle birlikte bebeğe ait yapılar da bulunmaktadır. İki sperm normal bir yumurta hücresini döller. Bebek her ne kadar oluşsa da bebeğin genetik olarak kromozomu fazla olduğu yaşama şansı pek yoktur.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mol gebelik belirtileri şunlardır;

  • Öncelikle hastada tüm gebelik belirtileri bulunabilmektedir.
  • İlk görülen bulgular adet gecikmesidir.
  • Erken gebelik döneminde genellikle mol gebelik kanamaya neden olmaktadır.
  • Gebelik kusma ve bulantıları daha şiddetlidir. Bunun nedeni de mol gebelikte salgılanan B-HCG miktarının çok yüksek olmasıdır. Nadirde olsa erken dönemde aşırı tüylenme, hipertiroidi, preeklampsi gibi diğer hormonların neden olduğu sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Bazı gebeler jinekologa üzüme benzer parça düşürme şikâyetiyle başvurmaktadır.
  • B-HCG hormonunun yüksek olmasından dolayı bazı hatalarda yumurtalıkların ikisinde de kist oluşumu gözlenebilir. Bu kistlerin büyüyerek hormon salgılamasıyla vücutta tüylenme, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Parsiyel mol gebelikte tüm belirtiler daha hafiftir ve geç dönemde belirti verir.

Mol Gebelik Tanısı

Mol gebelik tanısı ultrasonografi ile koyulmaktadır. Ultrasonda karyağdı manzarası ya da üzüm manzarası görülür. Gebelik haftasına göre uterus daha büyük olabilir. B-HCG değerlerinin 100.000 den fazla olması bu tanıyı desteklemektedir. Küretaj ile alınan parçanın patolojik olarak incelenmesi sonucunda kesin tanı koyulmaktadır.

Mol Gebelik Tedavisi Nasıldır?

Mol gebelik tedavisine başlamadan önce kan testleri ve akciğer filmi çekilerek diğer organlara yayılma durumuna bakılır. Esas tedavi yöntemi küretaj yani hastane ortamında genel anestezi ile rahim içerisinin boşaltılmasıyla olur. Parsiyel ve Komplet molün tedavi şekilleri benzerdir.

Mol Gebelikte Hasta Takibi

Mol gebelikte hastalar nüks etme riski olduğu için sıkı takibe alınması gerekir. Bu nedenle hasta en az bir yıl süre içerisinde hastanın gebe kalmaması gerekir. Bu nedenle gebeliği önlemek için doğum kontrol hapları ya da RİA kullanılması gerekir. Eğer hasta gebe kalırsa B-HCG yükseldiği için takip bozulur ve meydana gelen bir nüks gözden kaçırılabilir.

İlk zamanlar kan B-HCG seviyeleri normal değerine düşünceye kadar haftalık olarak ölçümleri yapılır. Üç kere üst üste haftalık takipte B-HCG sıfırlanıncaya kadar haftalık hasta takibine devam edilir. Haftalık takipler bittikten sonra aylık takiplere geçilir ve bu takip bir yıl devam eder. Eğer bir yılın sonunda değerler normal ise hastanın gebe kalmasında bir sakınca yoktur.

Mol Gebelikte Anti-D İmmunglobulin Uygulanması

Komplet molde fetüs olmasa bile trofoblastik doku D antijeni (RH) ürettiği içi anne adaylarından kan grubu negatif olanlara Anti-D İmmunglobulin uygulaması yapılmalıdır. Parsiyel mol hidatidiformda da annenin kan grubunun negatif olması durumunda Anti-D uygulaması yapılmalıdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version