Ana SayfaHastalıklarMiyomlar ve Kadın Sağlığına Etkileri

Miyomlar ve Kadın Sağlığına Etkileri

-

Miyomlar (myom) rahim duvarını oluşturan düz kastan meydana gelen, kadınlarda en sık görülen selim tümörlerdir. Kötü huylu hale gelme riskleri 1/1000 den bile daha nadirdir.

Myomlar rahimde birçok farklı yerde ve birçok sayıda bulunabilirler. Sebep olacakları şikayetler veya bulgular da bulundukları yerlere, sayılarına, rahim şeklini bozup bozmamalarına, rahimi ne kadar büyüttüklerine göre değişiklik gösterecektir.

Yerlerine göre myomlar;  submüköz (rahim içi), intramural (rahim duvarı içinde), subseröz (rahimin dış duvarına yakın), saplı myomlar (rahimin dış duvarına bir sapla bağlı olarak duran), vajene doğmuş (kökünü rahim içinden alıp, vajinaya doğru büyümüş) myomlar olarak sınıflandırılabilirler.

Genellikle rutin jinekelojik muayenelerde birçok hanımda hiçbir şikayete sebep olmayan myomlar saptanmaktadır.

Ancak myom sebebiyle görülen en çok şikayet de düzensiz veya uzun süren adet kanamalarıdır. Adet sancıları (dismenore) de özellikle intramural myomu olan hanımlarda sık görülür. Submüköz, vajene doğmuş myomlarda adet dışı kanamalar, düzensiz adet kanamaları meydana gelmektedir.

Jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile myomların yeri, sayısı, çapları tespit edilir. Muayene bulguları ve hasta şikayetleri göz önünde bulundurularak ameliyat gereksinimi veya ameliyatsız takip kararları verilir.

Submüköz myomlar özellikle çocuk isteği olan hanımlarda histeroskopik olarak rahat bir şekilde çıkartılabilir.

Vajene doğmuş myomlar da nispeten daha basit cerrahi girişimler ile vajinal yoldan çıkartılırlar.

İntramural myomlar, yerleşim yerlerine, sayı ve çaplarına göre laparotomi (açık) veya laparoskopik (kapalı) yöntemlerle çıkartılabilirler.

Ailesini tamamlamış, menopoz öncesi dönemdeki hanımlarda ise düzensiz kanamalara yol açan myomlar var ise histerektomi (rahimin alınması) seçeneği de sunulmaktadır.

Myomlar tıbbi bilgilerimizin ışığında kısırlık sebebi değildirler. Ancak çocuk isteği ve başarısız tedavileri olan hanımlarda mevcut myomlar bulundukları yerlere göre alınabilirler. (özellikle submüköz myomların histeroskopik rezeksiyonu )

Uzun süre myomlar sebebiyle yaşanacak aşırı miktarda kanamalar da hanımlarda anemi sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlarda önce demir ve kan takviyeleri yapıldıktan sonra mevcut myomlara müdahale edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz