Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Miyomlar ve Kadın Sağlığına Etkileri

Miyomlar ve Kadın Sağlığına Etkileri

-

Miyomlar (myom) rahim duvarını oluşturan düz kastan meydana gelen, kadınlarda en sık görülen selim tümörlerdir. Kötü huylu hale gelme riskleri 1/1000 den bile daha nadirdir.

Myomlar rahimde birçok farklı yerde ve birçok sayıda bulunabilirler. Sebep olacakları şikayetler veya bulgular da bulundukları yerlere, sayılarına, rahim şeklini bozup bozmamalarına, rahimi ne kadar büyüttüklerine göre değişiklik gösterecektir.

Yerlerine göre myomlar;  submüköz (rahim içi), intramural (rahim duvarı içinde), subseröz (rahimin dış duvarına yakın), saplı myomlar (rahimin dış duvarına bir sapla bağlı olarak duran), vajene doğmuş (kökünü rahim içinden alıp, vajinaya doğru büyümüş) myomlar olarak sınıflandırılabilirler.

Genellikle rutin jinekelojik muayenelerde birçok hanımda hiçbir şikayete sebep olmayan myomlar saptanmaktadır.

Ancak myom sebebiyle görülen en çok şikayet de düzensiz veya uzun süren adet kanamalarıdır. Adet sancıları (dismenore) de özellikle intramural myomu olan hanımlarda sık görülür. Submüköz, vajene doğmuş myomlarda adet dışı kanamalar, düzensiz adet kanamaları meydana gelmektedir.

Jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile myomların yeri, sayısı, çapları tespit edilir. Muayene bulguları ve hasta şikayetleri göz önünde bulundurularak ameliyat gereksinimi veya ameliyatsız takip kararları verilir.

Submüköz myomlar özellikle çocuk isteği olan hanımlarda histeroskopik olarak rahat bir şekilde çıkartılabilir.

Vajene doğmuş myomlar da nispeten daha basit cerrahi girişimler ile vajinal yoldan çıkartılırlar.

İntramural myomlar, yerleşim yerlerine, sayı ve çaplarına göre laparotomi (açık) veya laparoskopik (kapalı) yöntemlerle çıkartılabilirler.

Ailesini tamamlamış, menopoz öncesi dönemdeki hanımlarda ise düzensiz kanamalara yol açan myomlar var ise histerektomi (rahimin alınması) seçeneği de sunulmaktadır.

Myomlar tıbbi bilgilerimizin ışığında kısırlık sebebi değildirler. Ancak çocuk isteği ve başarısız tedavileri olan hanımlarda mevcut myomlar bulundukları yerlere göre alınabilirler. (özellikle submüköz myomların histeroskopik rezeksiyonu )

Uzun süre myomlar sebebiyle yaşanacak aşırı miktarda kanamalar da hanımlarda anemi sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlarda önce demir ve kan takviyeleri yapıldıktan sonra mevcut myomlara müdahale edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...