Ana SayfaHastalıklarMiyokardit Nedir?

Miyokardit Nedir?

-

Miyokardit, kalp kası hastalıkları olarak da bilinen enfeksiyon kökenli bir hastalıktır. Kalp kası hastalıkları içerir, ancak her kalp kası hastalığı miyokardit hastalığı değildir. Her türlü enfeksiyon kalp kasına etki edebilir, ama miyokardit oluşması için enfeksiyonun kalp kası içerisine yerleşmesi ve kalpte ciddi sıkıntılar vermesi beklenir. Miyokardit oluşumunda kalple ilgili diğer tüm belirtiler geride kalır. Kişiler genellikle bu hastalık sonucunda kendilerini yorgun hissetme, ritim bozuklukları yaşamakta ve öksürük nöbetlerine girmektedir. Dokularda sıvı tutulmaları başlar ve ödem birikmesi gibi durumlar ortaya çıkar.

Miyokardit Nedenleri Nelerdir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan enfeksiyonlar kalp kasına ulaşarak orada birikmeler yaratır. Bu da miyokardit adı verilen rahatsızlığa sebep olur. Enfeksiyon sonucu ortaya çıkan pek çok hastalık, ateşli hastalıklar, grip, riketsiya bakterileri, difteri toksini, ateşli romatizmalar gibi hastalıklar miyokardit oluşumuna neden olabilmektedir. Aynı şekilde alerjik hastalıklar, AIDS gibi ciddi hastalıklar kalp kası hastalıklarına neden olabilmektedir. Zehirli kimyasal maddeler ve radyasyona maruz kalmak kalp kası hastalılarına yol açan birincil  nedenler arasında yer almaktadır. Çeşitli kas hastalıkları bu hastalığa neden olabilmektedir. Bunca neden dışında hiçbir nedene bağlı olmadan gelişen kalp kası hastalıları da vardır. Tüm bu nedenler üç tema altında incelenir. Doğrudan etkileyenler, toksinlerin kan dolaşımı kalp kaslarına ulaşması ile etkileyenler, yapıcı hastalıklar nedeni ile vücudun kendi kendine geliştirdiği savunma ile etkileyenler şeklinde üç başlık altında incelenmektedir.

Miyokardit Belirtileri Nelerdir?

Miyokardit kalp kasında meydana gelen bir hastalıktır. Bu nedenle kalp kası çalışmalarında sorun çıkardığı zamanlarda belirtileri görülmektedir. En belirgin özellik kalp kası çalışmasında görülen düşüklüktür. Bu düşüklük sonucunda daha az kan pompalanır ve ritim bozuklukları ortaya çıkar. Az kan pompalanması sonucunda daha sık pompalama işlemi yapmaya başlar, böylece kalp ritmi yükselir. Kalp ritminin yükselmesiyle ateş yükselir. Göğü bölgelerinde ağrı, nefes darlığı, çok çabuk yorulma gibi birçok belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kalp kasına yerleşen enfeksiyonlar, kas dokusunu genişletir ve işlev düşüklüğüne yol açar. Bunu sonucunda da kalp yetmezliği hastalarda görülmektedir. Solunum güçsüzlüğünden dolayı kanda yeterli miktar da oksijen bulunmaz, böylece ayak ve el parmaklarında morarmalar görülmektedir. Hastalar en ufak efor sarf etmeleri gereken işlerde birden yorulur ve güçsüzleşirler. Bunun sonucunda denge bozuklukları ortaya çıkar. Belirgin kalp yetmezliği belirtileri arasında, öksürük nöbetleri, solunum yetmezliği ve ödem gibi dokularda sıvı artışı meydana gelmesi yer almaktadır.

Nasıl Tanı Konulmaktadır?

Kalp seslerinin dinlenmesi, EKG’de çeşitli değişikliklerin gözlemlenmesi ve kalp yetmezliği nedeni ile meydana gelen belirtilerin saptanması sonucunda kalp kası hastalıkları tanısı konulabilir. Miyokardite özgü EKG belirtileri yoktur, ancak inceleme sonucunda kalp ritminde bozukluk, dolaşım sıkıntıları, kanda yetersiz oksijen gibi EKG’de meydana gelebilecek değişiklikler kalp kası hastalıklarını düşündürmektedir.  Aynı şekilde kalbin normal boyutlarını aşması, akciğerde meydana gelen sıvı birikmeleri nedeniyle genişlik gibi ortaya çıkabilecek belirtiler miyokardit tanısı koyakta yardımcı olmaktadır.

Miyokardit Tedavi Yöntemleri

Miyokardit çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar arasında ciddi hastalıklar da yer almaktadır. Örneğin romatizmalar gibi. Bu gibi durum ile karşı karşıya olunduğu vakit, romatizmal ateşe neden olan bulgular ilk olarak tedavi edilmektedir; diş çürükler ve bademcik iltihapları gibi. Difteri gibi rahatsızlıklardan dolayı meydana gelen miyokardit günümüzde aşılama yöntemleri ile oluşumda büyük bir oranda yok edilmiştir. Miyokardit tedavi sürecinde kalp üzerindeki baskıyı en aza indirgeyebilmek için hastaların dengeli beslenmeleri, yorgunluktan kaçınmaları, kesin olarak dinlenmeleri gerekmektedir. Kalbi yormamak için azar azar sık sık yemek yemeli, aşırı yemek tüketimi yapılmamalı ve ağır gıdalardan uzak durmalıdır. Kalp yetmezliği oluşan hastalarda idrar söktürücü ilaçlar verilmektedir. Bu sayede vücutta bulunan fazla su ve tuz atılarak, kalbin üzerindeki baskıyı azaltmış olurlar. Kalp ritmini düzenleyen ilaçlarda kullanılmaktadır.

Miyokardit hastalığında tam olarak kurtulmak mümkündür, hastaların büyük bir çoğunluğu iyileşmektedir. Küçük bir kısım hastalarda kalp kası genişlemesi meydana gelir. Bu da çeşitli hastalılara yol açarak kendisini gösterir. Miyokardit hastalığında görebilecek kalıcı değişiklikler arasında da yer almaktadır, kalp kası genişlemesi. Kalp büyüklüğü ve yetmezliği de aynı şekilde görülebilen kalıcı değişikliklerdendir. Ancak oldukça küçük bir bölüm hastalarda görülen bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz