Ana SayfaHastalıklarMisofonya Nedir? Misofonya Belirtileri ve Tedavisi

Misofonya Nedir? Misofonya Belirtileri ve Tedavisi

-

İnsan psikolojisi oldukça farklı ve değişken bir tutum içerisinde olabilmektedir. Bazen somut bazen de soyut gelişmeler psikolojiyi olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyerek algıyı farklılaştırabilmektedir. Psikolojiyi bu şekilde etkileyerek farklı algılar oluşmasına sebep olan durumlardan birisi de seslerdir. İnsan kulağının hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda yüksek ve aritmik sesler rahatsız edici olabilmektedir.

Bunlar genel olarak hemen her insan için geçerli bir durum olurken bazı insanlarda hafif seslere karşı da aşırı rahatsızlıklar belirebiliyor. Bu durum kronik hale gelirse misofonya denilen bir hastalığa dönüşmektedir. Misofanya hastaları uyanık oldukları zamanlarda birtakım seslerden sürekli rahatsızlık duyarlar.

Bu rahatsızlığın en yoğun olduğu zamanlar sabahın ilk saatlerinde veya gece yarısı uykudan uyanıldığı ilk vakitler olmaktadır. Bu rahatsızlığın giderilmesi için oldukça uzun bir zaman gerekebilir. Ya da misofonya hastaları bu duruma alışamadan gergin olarak hayatlarının sonuna kadar bazı seslerden rahatsız bir şekilde yaşamaya devam etmek zorunda kalmaktadır.

Misofonya Belirtileri Nelerdir?

Misofonya işitsel bir duyarlılık olduğu için çoğu zaman tespit edilmesi kolay olmamaktadır. Kişi işitmesi ile ilgili bir rahatsızlığı olduğu düşüncesiyle hareket ederek hataya düşebilmektedir. Bu nedenle birazdan bahsedeceğimiz belirtiler ile kişinin misofonya hastası olup olmadığı büyük ölçüde tespit edilebilir. Tam olarak teşhisin konulabilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Misofonyanın yaygın olarak ortaya çıkan belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sabah alarmı ile uyanıldığında aşırı sinirli ve huzursuz olmak,
  • Sabahları kalkmak için kullanılan alarm sesini günün herhangi bir anında tekrar duyduğunda huzursuzlanmak ve tedirginlik yaşamak,
  • Rahatsız olunan gürültüleri engelleyemediğinde bir anda öfkelenerek aşırı tepki göstermek, (Özellikle ağız şapırdatmaları, yersiz ve gereksiz çıkarılan ritmik sesler, arabaların çıkardığı sesler ve yüksek kahkahalar örnek verilebilir)
  • Gecenin sessizliğinde ve sakinliğinde yüksek sesli müzik dinlemekten kaçınmak,
  • Sessiz ortamlarda çıkarılan gereksiz ritmik seslerden rahatsızlık duymak (masaya herhangi bir cisimle vurmak, ayağı yere vurmak ya da analog saatlerin tik tak sesleri ),
  • Gecenin sessizliğini tercih etmek,
  • Patlamış mısır, çerez, kuruyemiş gibi yiyecekleri yerken çıkarılan seslerden aşırı rahatsızlık duymak. Özellikle sinema gibi sessiz ortamlarda çıkarılan bu tür seslere karşı aşırı tepkili olmak.
  • Bebek ağlamalarına karşı katlanamaz olmak,
  • Pek çok insanı rahatsız etmeyecek derecede olan kapı ve pencere gıcırtılarına aşırı duyarlı olmak gibi belirtiler söz konusu ise kişi muhtemelen misofonya hastası demektir.

Genel Olarak Misofonya Hastalarının Profili

Misofonya hastaları sanılanın aksine işitme ile ilgili bir hastalığa sahip değillerdir. Bazı ritmik, hafif ve ince seslere karşı aşırı hassaslık durumu söz konusudur. Bu hastalığın en şiddetli devresi sabahın ilk saatlerinde uyanıldığı vakitler ve gece yarıları uykunun bölünerek uyanıldığı vakitler olmaktadır. Özellikle uykunun tam olarak alınamadığı zamanlarda en şiddetli seviyeye ulaşabilmektedir. Dünya genelinde ortalama her 10 insandan 2’sinde maalesef misofonya vakasına rastlanılmaktadır. Ciddi seviyelere çıkması durumunda başta sosyal hayat olmak üzere kişinin yaşantısını olumsuz derecede etkilemektedir.

Misofonya hastaları genel olarak doğa seslerini ve akustik sesleri çok severler. Daha çok içe kapanık ve az konuşkan olmaktadırlar. Slow müzik ve yankılı sesler dinlemekten hoşlanırlar. Akarsuyun sesi ve sessiz bir ortamda istirahat etmek onlar için sonsuz bir huzur kaynağıdır.

Misofonya Nasıl Tedavi Edilir?

Misofonya tedavisi için kesin bir tedavi şekli yoktur. Belli ilaçların kullanımı ve psikiyatrist eşliğinde alınacak terapiler ile büyük oranda tedavisi mümkün olabilmektedir. Bu hastalığa sebep olan etken tam olarak tespit edilemediği için bu yüzden de kesin bir tedavisi söz konusu değildir. Uzun süre gürültülü ortamlarda çalışmak zorunda kalan kimselerde veya uzun süre sessiz ortamlarda kalarak buna alışan kimselerde sıkça görüldüğü tespit edilmiştir.

Bir psikiyatrist eşliğinde yüz yüze tedavi edilirken bir yandan da rahatsızlık duyulan seslere karşı alışılma çalışmaları yapılmalıdır. Tedavinin ilk başlarında zorlanarak alışılmaya çalışılan bu seslere karşı zamanla kendiliğinden alışma söz konusu olmaktadır. Bazı vakalarda ise hastalığın tedavisinde birtakım ilaçlardan yardım almak gerekebilmektedir. Bu ilaçların etkisi geçici rahatlık olacağı için tam tedavisi için mutlaka psikolojik bir tedavi süreci söz konusu olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz