Ana SayfaEstetikMikropigmentasyon Yöntemi Hakkında Bilinmeyenler

Mikropigmentasyon Yöntemi Hakkında Bilinmeyenler

-

Kalıcı makyaj uygulaması olarak bilinen yöntem son yıllarda ülkemizde de en çok talep gören estetik operasyonlar arasındadır. Doğal mineral pigmentlerin deri altına uygulaması işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantıksal açıdan dövme uygulamasına benzemektedir. Kalıcı olması ise dövme uygulamasından ayrılan yönüdür. Seyrek kaşlar nasıl çoğalır diyenler için kalıcı makyaj yönteminden bahsetmeliyiz. Önemi olan nokta ise kullanılan pigmentlerin cilde uygun, kolay silinebilir olması ve işlemlerin steril ortamlarda yapılmasıdır.

Mikropigmentasyon Yöntemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ameliyat sonrasında dikiş izleri,yanık kamufle edilmesinde, vitiligo izlerinin kamuflesinde, göğüs ameliyatı sonrasında göğüs bası çiziminde, kemoterapi, alopesi, saç kıran gibi bölgesel saç ve kaş dökülmelerinin kamuflesinde kalıcı makyaj uygulaması tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Kalıcı dudak makyajı nasıl yapılır diyenler için estetik yöntemi ile mümkün olduğunu belirtmeliyiz. Dudak kontörü olarak bilinen lipliner, göz kapağı kontörü eyeliner, kaş çizimi gibi estetik sorunlara da çözüm sağlamaktadır. Kalıcı makyaj estetik işlemleri öncesinde uygulama yapılacak kişilerin alerjik yapıları bilinmelidir. Kirpik ve göz çevresine lazer atışları yapılamayacağı için operasyon öncesi düşünme süresi uzun tutulmalıdır. 3 ile 5 sene arasında kalıcı makyaj uygulamaları geçerliliğini korumaktadır.

Uygulama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Uygulam alanları 2 gün boyunca yıkanmamalıdır. Bir haftalık süre boyunca sauna, hamam, havuz gibi alanlardan uzak kalınmalıdır. Uygulama alanı direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Kabuklanmalar da kalıcı makyaj sonrasında meydana çıkmaktadır. Koparılmaması gerekmektedir. Mikropigmentasyon yöntemi nedir diyenler için son yıllarda oldukça popüler olduğunu söylemeliyiz. Kalıcı makyaj uygulamasında hafif derecede ağrı ve acı meydana gelmektedir. Lokal anestezi ya da anestezik kremler altında uygulama yapılabilmektedir. Tedavi sonrasında uygulama alanında kızarıklıklar, sonrasında ise hafif yara görünümü, bir hafta süreyle kabuklanma hali devam etmektedir.

Kurtarıcı Mikropigmentasyon İşlemleri

Yarık dudak problemi olanlara, dudak sınırı belli olmayanlara, dolgun ve canlı renkte dudaklara sahip olmak isteyen kişilere, sık uçuk çıkıp dudak çevresinde renk pigmenti kaybı olan kişilere de kalıcı makyaj uygulaması yapılmaktadır. Meme alınması sonucunda meme ucunun renklendirilmesi işlemi de yapılabilmektedir. Kalıcı makyaj fiyatları sanılanın aksine oldukça uygundur.

Hangi Bölgelere Kalıcı Makyaj Yapılabilmektedir?

Vücudumuzda ihtiyaç duyulan bazı bölgelere renkli pigmentlerden oluşan doğal su bazlı boyanın cildin en üst deri olarak ifade edilen epidermis bölgesine bırakılması mikropigmentasyon olarak adlandırılmaktadır. Dövme işleminde boya epidermis tabakasına değil de dermal tabakaya bırakılmaktadır. Uygulama ömür boyu ciltte kalmaktadır. Kalıcı makyaj ise deri hücreleri kendini yeniledikçe boya pigmentleri vücuttan atılmaktadır. Kalıcı eyeliner fiyatları da kalınlığa göre değişmektedir. Uygulamaların kalıcılık süresi kişilere ve metabolizmalarının hızına bağlı olarak değişmektedir.

Kalıcı Makyaj Operasyonu Kimlere Yapılmaz?

Şeker hastalarına, hemofili hastaları, HIV virüsü taşıyan kişilere kesinlikle bu operasyon uygulanmamaktadır. Uygulama sırasında çok hafif derecede acı hissi kişilere göre ve uygulama yapılan alana bağlı olarak değişmektedir. Genelde tarif edilen duygu ise batma hissi şeklindedir. Lokal anestezik maddelerden operasyonda yararlanılmaktadır. Her zaman bakımlı olmak isteyen, makyaj yapmakla zaman kaybetmek istemeyen, deniz, havuz, saunada terleyince makyaj akıp sürekli makyaj temizlemek zorunda kalmak istemeyen kişilere de kalıcı makyaj uygulamaları yapılmaktadır. Kalıcı makyaj süresi deri tipine, yenilenme süresine göre değişmektedir. Makyajda zaman içinde solmalar meydana gelmektedir. Solma meydana geldiğinde yenileme seçeneği de bulunmaktadır. Genel anlamda kaşlarda şekil bozukluğu olan kişilere de makyaj yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz