Ana SayfaHastalıklarMigren Ağrılarına Karşı 10 Öneri

Migren Ağrılarına Karşı 10 Öneri

-

Migren nedir?

Migren, yoğun baş ağrısı, ışığa karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri olan ve hayatın akışını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. En çok görülen migren çeşitleri, auralı ve aurasız migrendir.  Aslında migren ağrılarını hafifletmenin ve semptomlarını azaltabilmenin bazı yolları vardır. Bu dayanılmaz ağrıları çekenlerin çevresindeki insanlara en çok sordukları sorulardan biri,”migrene ne iyi gelir” sorusudur. Migren için şifalı bitkiler de var fakat, biz bu yazımızda sizlere, migren için günlük yapabileceğiniz şeyleri anlatmaya çalışacağız. İşte onlardan birkaçı;

1-) Günlük yaşamınızı bir programla belirleyin. Yatış ve kalkış saatlerinizi, yemek saatlerinizi, egzersiz saatlerinizi bir düzene koyarak, programlı bir şekilde yaşamayı alışkanlık haline getirin. En önemlisi uykusuz kalmayın ve günlük 7-8 saat uyumaya özen gösterin. İyi bir gece uykusu, ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

2-) Bitter çikolata, peynir, zencefil, veba otu, cayenne biberi migrene karşı etkili besinlerdir. Bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

3-) Migreni kontrol altına alabilmek için, migreni tetikleyen durumları analiz edin ve bu durumları ortadan kaldırmayı deneyin. Evinizi düzenli olarak havalandırın ve evinizden negatif enerjiyi atın.

4-) Yapılan araştırmalarda, kalsiyum, B2 vitamini ve CoQ10’un sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu ve migrene karşı etkili olduğu sonucu gözlenmiştir.

5-) Ağır egzersiz ve sporların da migreni tetiklediği bilinmektedir. Ağır sporlar yerine, hafif egzersizleri tercih edin.

6-) Yeşil sebzeler, domates, fındık, fasulye, bezelye gibi magnezyum açısından zengin gıdaları tüketin. Magnezyum ve omega-3 içeren gıdaların sakinleştirici bir etkisi vardır ve migren ataklarını azaltır. Aynı zamanda, ton balığı, uskumru ve sardalye gibi omega-3 açısından zengin balıkları da tüketebilirsiniz.

7-) Aşırı glikoz tüketiminden kaçının ve kan şekerinizi dengede tutmaya çalışın. Fazla glikoz tüketilmesi tansiyona, tansiyonda migren ağrılarına sebep olmaktadır.

😎 Sigaradan kesinlikle uzak durun. Kullanıyorsanız bırakın, kullanmıyorsanız da pasif içici durumunda bulunacağınız ortamlardan uzak durun. Sigara benzeri zararlı alışkanlıklar, baş ağrısı ve migrene neden olan faktörlerden biridir.

9-) Kafein alımını kontrol altında tutun ve aşırı kafein tüketiminin migren ağrılarını tetiklediğini unutmayın.

10-) Doktorun önerdiği migren ilaçlarını kullanarak migren ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. İlaç kullanmaya gelinceye kadar, yukarıda sıralamış olduğumuz şeylere dikkat ederseniz, ilaç kullanım oranınız azalacaktır. İlaçların bir sürü yan etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir türlü geçmek bilmeyen migren ağrıları için, migren testi yaptırabilirsiniz. Migren ilaçları ile ilgili ve migrenin tedavisi için bir uzmana görünmenizde elbette yarar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz