Ana SayfaHastalıklarMide Yanması Nedir? Nasıl Geçer?

Mide Yanması Nedir? Nasıl Geçer?

-

Mide yanması yaş farkı gözetmeksizin herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Mide yanmasının altında yatan neden yenilen yemek sonrasında midede oluşan asidik ortama dayanmaktadır. En basit anlatımıyla, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması ve yemek borusundan gırtlağa doğru uzanan acı, ekşimsi bir tat ve yanma hissidir. Her ne kadar çok büyük bir rahatsızlık olarak görülmese de yaşandığı esnada kişide huzursuzluk yaratması ve sıkça yaşanması mutlak surette tedavi ettirilmesini gerektirebilir.

Mide yanmasının Nedenleri

Yemeklerden sonra mide yanması şikâyetiniz artmaktaysa ilk olarak buna neden olan yiyecekleri belirlemek ve bu yiyeceklerden uzak durmaya çabalamak etkili olacaktır. Birçok insan için sıradan bir rahatsızlık olarak nitelendirilebilir olsa da yaşam kaliteniz üzerinde olumsuzluk yaratacağından yanma hissine neden olan yiyecekler belirlendikten sonra bu besinler tüketilmemelidir. Beslenme şeklini düzene sokmak bu hastalık açısından mutlak bir önlem olacaktır ve rahatsızlığınızı ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda birçok hastalığın nedeni olan stres mide rahatsızlıkları için de zemin oluşturur ve bu tarz rahatsızlıklara neden olur, stressiz yaşamak her ne kadar mümkün olmasa da stresi fiziksel anlamda rahatsızlık vermeyecek noktada yönetmek gereklidir.

Mide Yanmasını Arttıran Besinler

Mide ile yemek borusunun birleştiği kısımda bulunan kasın gevşemesine neden olan besinler mide yanmasının artmasına neden olurlar. Ağır ve yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, soğan ve sarımsağın çiğ yenmesi domates mide yanmasını arttıran besinlere örnek olarak sıralanabilir.

Mide Yanmasına İyi Gelenler

Sindirimi zor besinlerden uzak durmak ilk sırada yer almaktadır. Sindirimi basit yiyecekler tercih edilmeli, mümkün olduğunca fazla çiğnenmelidir. Uzun aralıklar verilerek daha sonra çok yemek yerine kısa aralıklarla azar azar yemek tercih edilmelidir. Bu sayede sindirim kolaylaşır ve mide yanması ortadan kalkacaktır. Mide yanması yaşadığınız durumlarda patates yemek çözüm üretebilir. Haşlanmış veya çiğ olarak tüketilebilir. Ispanak da çiğ veya haşlanmış olarak tüketildiğinde mide yanması için birebir çözüm üretir. Muz ve hurma da mide yanmalarına iyi gelen meyvelerdir. Halk arasında en çok bilinen ve uygulanan yöntem ise maden suyu içmektir ve o da mide yanması için kısa sürede çözüm üretir. Tüm bu yöntemlere rağmen çözülemeyen kronik hale elmiş bir şikayet durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz