Ana SayfaHastalıklarMide Kanaması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanaması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Mide kanaması gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalardır. Mide kanamasının iki çeşidi bulunmaktadır. Üst gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalar ve alt gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalar olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Rahatsızlığın yaşandığı durumlarda hastaları ciddi biçimde tehdit eden sürekli kanama, kan kaybı ve buna bağlı olarak vücutta birçok farklı komplikasyona yol açabilecek kronik kanama belirtileri de meydana gelebilmektedir. Kronik mide kanamaları oldukça tehlikelidir. Ayrıca kronik kanamalar gibi süreklilik göstermeyen ve kendiliğinden geçen mide kanamaları da oluşabilmektedir. Bu kanamalar sürekli devam etmeyen ve hafif şiddette seyreden kanamalardır. Fakat yine de mide kanamasının yaşandığı bölgenin tespit edilip tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Hafif şiddette seyreden mide kanamalarında belirtiler kişiler tarafından fazla anlaşılmamaktadır. Sadece belirli zaman sonrasında bu kanamaları yaşayan kişilerde kansızlık görülmektedir. Hafif şiddette seyreden mide kanamaları kanlı dışkı ile anlaşılmaktadır. Tespitinin yapılması için dışkıda kan testi yapılması gerekmektedir. Kronik şekilde yaşanan mide kanamasında ise dışkı yine normalden koyu bir renk almaktadır. Yaşanan kan kaybına bağlı olarak halsizlik baş dönmesi, göz kararması ve nefes darlığı gibi sıkıntılara yol açabilmektedir. Aynı zamanda kırmızı ve kahverengi renklerde kusma gibi sıkıntılarda yaşanabilmektedir.

Mide Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Nedenler arasında midede oluşan iyi ve kötü huylu tümörler, aspirin gibi kan inceltici ilaçların aşırı derecede kullanılması, bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı gibi birçok nedene bağlı olarak mide kanaması yaşanabilmektedir.

Mide Kanamasının Tedavisi

Mide kanamasını tedavi edebilmek için kanamaya neden olan etkenleri belirlemek gerekmektedir. Kanamaya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasına bağlı olarak yapılan tedavilerin sonuç vermediği durumlarda son çare olarak ameliyatla mide kanaması tedavisi yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz